Битва за Україну. День тисяча двісті сорок cьомий 24.07.2025 20:45 Укрінформ В Раді зареєстровано законопроєкт Президента Зеленського про незалежність НАБУ та САП
Ми зібрали для вас інформацію про тисяча двісті сорок cьомий день Великої війни: чим жили Україна та українці 24 липня 2025 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
23 липня ввечері відбувся дев'ятий етап обміну, про який Україна та РФ домовилися у Стамбулі, – додому повернулися важкохворі та тяжкопоранені захисники. За всі етапи останніх стамбульських домовленостей вдалося повернути більш як 1000 наших людей – Телеграм-канал Президента України. З російського полону повернувся останній захисник острова Зміїний Віталій Гиренко.
У Стамбулі ввечері 23 липня відбувся третій раунд мирних перемовин між українською та російською делегаціями. Україна запропонувала російській стороні провести зустріч лідерів за участю президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана та президента США Дональда Трампа до кінця серпня; продовжувала наполягати на повному та безумовному припиненні вогню як необхідній основі для ефективної дипломатії, однак наразі поступу в цьому питанні не було. Під час зустрічі сторони домовились обміняти ще понад 1200 військовополонених з кожної сторони – Суспільне та РИА «Новости».
***
Президент Зеленський повідомив, що погодив текст законопроєкту щодо незалежності антикорупційної інфраструктури і вніс його до Верховної Ради України. Президентський законопроєкт закріплює статус САП як органу, що самостійно здійснює процесуальне керівництво розслідуванням і пропонує механізм запобігання розвідувально-підривній діяльності іноземних спеціальних служб щодо співробітників антикорупційних органів – Укрінформ із посиланням на текст законопроєкту №13533, опублікованого на сайті Верховної Ради.
Народні депутати зареєстрували законопроєкт, який впорядковує та розширює процесуальні повноваження Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), а також посилює незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) – Ярослав Железняк, нардеп.
Рада розгляне президентський законопроєкт про незалежність НАБУ і САП на найближчому засіданні – Руслан Стефанчук, голова Верховної Ради.
Посли держав «Групи семи» привітали ініціативу Президента України Володимира Зеленського про перезапуск НАБУ і САП та запропонували свою допомогу. Єврокомісія схвалила реакцію української влади на зауваження ЄС щодо змін у законодавство про обмеження незалежності антикорупційних органів, але продовжує уважно спостерігати за подальшими діями України.
МВФ вважає забезпечення незалежності антикорупційних органів в Україні головною частиною всіх її реформ, і це питання залишається центром уваги Фонду в процесі взаємодії з українською владою.
Представники Міжнародного валютного фонду та української влади планують ближчими тижнями провести нові обговорення щодо бюджету України на 2026 рік, а також потреб країни на подальші роки – Джулія Козак, директор Департаменту з питань комунікацій МВФ.
ЦИТАТИ
Валерій Залужний, посол України у Великій Британії, колишній головнокомандувач ЗСУ: «Майбутня війна – це наддешеві засоби з надвисокою ефективністю… Україні зараз потрібні не люди, а «мізки і стратегія побудови» для швидкого опанування тактики застосування нової зброї».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
На фронті від початку доби відбулися 92 зіткнення, найгарячіший – Покровський напрямок – Генштаб ЗСУ станом на 16:00.
Втрати російських військ від початку року вже перевищили 250 тисяч осіб – Олександр Сирський, головком ЗСУ.
Головнокомандувач ЗСУ генерал Олександр Сирський під час зустрічі з головою Військового комітету Європейського Союзу генералом Шоном Кленсі обговорив захист повітряного простору України та постачання артилерійських боєприпасів і ракет – Фейсбук Сирського.
У Росії підтвердили удар по нафтобазі біля аеропорту «Сочі», що призвело до порушення авіасполучення, внаслідок чого близько 800 пасажирів, які планували летіти до Сочі, застрягли в аеропортах Сибіру – Телеграм-канал Astra.
У Криму вночі дрони атакували аеродроми «Кача» та «Саки». Про наслідки атаки наразі невідомо – телеграм-канал «Крымский ветер».
На східному напрямку біля Покровська російські окупаційні війська активно залучають авіацію та техніку, намагається реалізувати свою чисельну перевагу та розвивати наступ – Віктор Трегубов, речник ОСУВ «Хортиця».
Українські війська нещодавно просунулися вздовж вулиці Злагоди на південному заході Часова Яру, а росіяни витісняють ЗСУ з Кам’янського на Запоріжжі, але захопити село теж не можуть – Владислав Волошин, речник оперативного командування «Південь».
ППО з вечора збила 90 російських дронів зі 103 та одну крилату ракету «Іскандер-К» – Повітряні сили ЗСУ.
Головне управління розвідки Міністерства оборони України перехопило наказ російського командира застосувати хімічну зброю проти українських військових – ГУР.
НАСЛІДКИ ВІЙНИ
Втрати. Воєнні злочини
Росія скоїла 840 злочинів проти журналістів і медіа з початку повномасштабної війни – Інститут масової інформації.
На Донеччині розпочалася примусова евакуація ще з 10 населених пунктів, де наразі мешкає 928 дітей – Донецька ОВА.
Росія не надала інформацію щодо понад 200 викрадених дітей зі списку, який Україна передала РФ у Стамбулі – Дмитро Лубінець, уповноважений Верховної Ради з прав людини.
Наслідки ворожих атак
– Росіяни завдали ударів КАБами по житловій забудові Шевченківського району Харкова, пошкоджені 20 багатоповерхівок, підприємство легкої промисловості, трансформаторна підстанція, підтверджена інформація про 42 постраждалих, серед них – шестеро дітей і дві вагітні жінки.
– Ракетний удар по Черкасах: пошкоджені будинки, цвинтар, заклади освіти та медицини, 12 травмованих, зокрема дев’ятирічна дитина.
– На Донеччині ворог завдав серію ударів по Костянтинівці, у результаті двоє людей загинули, ще 14 – отримали поранення.
– В Одесі зруйнований дев'ятиповерховий житловий будинок, є загроза обвалу конструкцій, пошкоджені 25 будинків, дві школи та пам’ятка архітектури на Приморському бульварі, виникли пожежі на АЗС та ринку «Привоз», постраждав Воронцовський палац, який перебуває під охороною ЮНЕСКО, залізнична інфраструктура. Поранення дістали четверо людей, загинула одна людина.
Росіяни здійснили масовану атаку на одну з теплоелектростанцій України – пресслужба Міненерго.
В Одеській області судно-земснаряд підірвалося під час виконання планових робіт у гирлі Бистрому. Загинули троє з 11 членів екіпажу – Адміністрація морських портів України.
Екологічні втрати
Нафтопродукти із затонулого у грудні 2024 року танкера «Волгонефть-212» продовжують виливатися у Чорне море. Збитки від розливу нафтопродуктів у Чорному морі після аварій двох російських танкерів оцінюються у 14 мільярдів доларів – «Суспільне. Крим».
НОВИНИ: УКРАЇНА
Президент Володимир Зеленський
– розповів британському прем'єру Кіру Стармеру про підготовку законопроєкту, який посилить систему правопорядку в Україні та гарантує незалежність і дієвість антикорупційної інфраструктури. Кір Стармер запропонував залучити експертів для роботи над українською антикорупційною системою;
– під час розмови з Федеральним канцлером ФРН Фрідріхом Мерцом запропонував Німеччині долучитися до експертизи законопроєкту щодо незалежності антикорупційної інфраструктури.
– і міністр закордонних справ Ізраїлю Гідеон Саар під час зустрічі 23 липня обговорили двосторонню співпрацю, зокрема економічну й оборонну, а також можливості для спільного виробництва зброї;
– підписав указ про заходи для скорочення бюрократичних процедур та проведення негайного аудиту державних видатків.
Кабінет міністрів
– дав старт грантовій програмі для виробників вибухівки в межах defense tech-кластеру Brave1;
– затвердив план реалізації рішення РНБО про мораторій на безпідставні перевірки бізнесу державними органами.
Міністр оборони України Денис Шмигаль
– і міністр оборони Норвегії Торе Сандвік обговорили результати зустрічі у форматі «Рамштайн». Серед тем розмови – розвиток спільних виробництв у сфері ОПК, посилення протиповітряної оборони та тренування українських військових;
– і єврокомісар з питань оборони та космосу Андрюс Кубілюс обговорили найнагальніші потреби Сил оборони України, можливі шляхи посилення військової підтримки з боку країн та інституцій ЄС.
Італійська сторона зацікавлена в співробітництві з Україною у виробництві зброї, уже напрацьовуються конкретні проєкти – Давид Алоян, заступник міністра стратегічних галузей промисловості (Мінстратегпром наразі у процесі об’єднання з Міноборони) в інтерв’ю Укрінформу.
Укрзалізниця посилює контроль документів під час посадки пасажирів у поїзди – пресслужба компанії.
У Миколаєві затримали агентів ФСБ, які готували подвійний теракт біля ТЦК – СБУ у Миколаївській області.
***
Нацбанк зберіг облікову ставку на рівні 15,5% – Андрій Пишний, голова Національного банку України.
Нацбанк погіршив прогноз щодо інфляції на 2025 рік: очікують майже 10% – НБУ.
Група «Нафтогаз» уклала кредитну угоду з державним «Укргазбанком» на суму 4,7 мільярда гривень для закупівель газу – Сергій Корецький, голова правління «Нафтогазу».
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
Держдеп США погодив продаж Україні двох пакетів зброї на загальну суму $322 млн. У першому пакеті на суму $172 млн йдеться про продаж Україні ракетної системи Hawk Phase III та супутнього обладнання, у другому – продаж БМП Bradley та обладнання на $150 мільйонів – Агентство з питань співробітництва у сфері оборони та безпеки США.
Спецтехноекспорт, що входить до складу Міноборони України, вперше представив окремий стенд на Міжнародній оборонній виставці IDEF-2025 в Стамбулі, яка проходить кожні два роки та є найбільшою у регіоні. На стенді презентували унікальні розробки українського ВПК – Укрінформ.
24 липня в Пекіні проходить ювілейний 25-й саміт Китай-ЄС, присвячений 50-й річниці встановлення дипломатичних відносин між двома сторонами. Президенти Європейської ради Антоніу Кошта і Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у Пекіні зустрілися з головою КНР Сі Цзіньпіном – МЗС КНР. Основні тези:
- ЄС і Китай є основними світовими гравцями з найпотужнішими економіками, важлива спільна відповідальності за підтримку світового порядку, заснованого на правилах, та вирішення глобальних викликів – Антоніу Кошта, президент Європейської ради.
- Європейський Союз закликає Китай вплинути на Російську Федерацію з метою припинення військової агресії проти України – Антоніу Кошта, президент Європейської ради.
- Китай вітає домовленість Києва та Москви про черговий обмін військовополоненими і сподівається на політичне врегулювання конфлікту – речник МЗС КНР Ґо Цзякунь.
- Взаємодія між Китаєм та Росією не спрямована проти інших держав і не повинна зазнавати впливу третіх сторін, зокрема і Європейського Союзу – Ґо Цзякунь, речник МЗС КНР.
- Майбутнє відносин ЄС із Китаєм визначатиме ставлення Пекіна до війни в Україні – Урсула фон дер Ляєн, президентка Європейської комісії.
- Євросоюз знову закликав Китай не підтримувати російський ВПК – заява Єврокомісії.
Президент США Трамп
– запускає AI Action Plan – комплексну стратегію розвитку штучного інтелекту та ШІ-інфраструктури;
– анонсував запровадження нової системи торговельних мит, у якій базова ставка становитиме щонайменше 15%. Нові тарифні правила мають набрати чинності вже з 1 серпня.
Естонія оголосила безстрокову заборону на в'їзд Лукашенку і ще понад 250 представникам білоруського режиму – ERR.
В Естонії заявили, що Росія переміщує системи РЕБ ближче до кордонів НАТО – Bloomberg.
Індійська компанія поставила до Росії вибухівку на суму 1,4 мільйона доларів, попри погрози США запровадити санкції проти будь-якої організації, яка підтримує воєнні зусилля Росії проти України – Reuters.
ВОРОГ
Прессекретар Кремля Пєсков висловив сумніви в можливості особистої зустрічі Зеленського і Путіна до кінця серпня – Радіо Свобода.
Росія тимчасово заборонила іноземним танкерам завантаження в ключових чорноморських портах, що фактично блокує експорт нафти з Казахстану. Обмеження зачіпають і російський експорт з порту Новоросійськ. За оцінками, це може становити понад 2% світових нафтових поставок – Reuters.
У РФ для боротьби з демографічною кризою планують вносити неодружених чоловіків, які не роблять спроб створити сім’ю, до так званого «чорного списку МВС» і карати їх виправними роботами або відправленням на війну – Служба зовнішньої розвідки України.
В Амурській області РФ розбився пасажирський літак Ан-24, на борту перебували 49 осіб. За попередніми даними, всі загинули. Найімовірніше причиною катастрофи стала помилка екіпажу під час заходу на посадку за поганої видимості – росЗМІ.
Єврокомісія Китай МВФ Обмін Переговори Саміт Стамбул Законопроєкт Верховна Рада Військові Зеленський Сирський Війна з Росією Покровськ
Источник: www.ukrinform.ua