Збита зброя РФ, залишки «Орєшніка» та ракети, яка влучила в «Охматдит», стали експонатами Репортаж 27.06.2025 19:21 Укрінформ Елементи «Орєшніка», ракети Х101, яка влучила в «Охматдит», уламки «Іскандер-К», «Калібрів», «Кинджалів» та «Шахедів» показали під час конференції щодо введення додаткових санкцій проти РФ «Fair play: чесна гра»
Військові їх виставили з однією метою – показати, що жодна російська ракета чи безпілотник не злетить без іноземних компонентів. Як сказав кореспонденту Укрінформу один з військових експертів, які розбирають на компоненти російську зброю, “у них не звідти руки виросли, щоб зробити все самостійно”.
Ситуація справді парадоксальна: три роки триває війна, увесь цивілізований світ на нашому боці та в один голос говорить про підтримку, санкції й особливо ті, які стосуються продажу Росії зброї і товарів подвійного призначення, а РФ продовжує закуповувати потрібні їм елементи, передусім електроніку, для ракет і безпілотників.
Ось Shahed-136, збитий 2022 року. Він вироблений в Ірані. Ми його давно дослідили. Тут все побудовано на іноземних компонентах. Ось американський компонент, – показує військовий експерт Олександр, який досліджує збиті російські БПЛА та ракети.
Тобто навіть Іран, який стільки років під санкціями, робив ці БПЛА з іноземних компонентів? – запитую.
Так. Ось швейцарські компоненти, ось – канадські, а тут – Texas Instruments, відомий виробник, – вказує експерт.
А пізніше росіяни та іранці почали частіше свої компоненти використовувати?
Ні, ось приклад «Шахед» 2025 року, збитий десь місяць тому. Все те саме, – констатує Олександр.
Якщо все ж вдасться запровадити санкції, чи є шанс, що російсько-іранські «Шахеди» не злетять?
Є нюанс. Зараз на їхній ринок вийшли китайці, які пропонують широку лінійку аналогів всього того, що їм потрібно… – каже Олександр.
Девід О'Салліван
Розібратися, чи можна дати цьому раду, якраз і намагалися під час конференції, гостем якої став, зокрема, спеціальний посланник з питань виконання санкцій ЄС у зв'язку зі збройною агресією РФ проти України Девід О'Салліван.
Він якраз визнав, що попри титанічну роботу тих, хто щодня працює над обмеженням спроможностей Росії купувати товари подвійного призначення, повністю виправити ситуацію неможливо.
По-перше, зі зрозумілих причин, санкції проти Росії не запровадила ООН. РФ – член Радбезу, як не як! По-друге, є чимало країн, які не приєдналися до санкційного режиму. Вони можуть і торгувати з Росією, і допомагати їй обходити санкції інших країни. До речі, таких чимало на пострадянському просторі, зокрема, Казахстан і Вірменія. По-третє, суттєво нарощує продаж Росії товарів подвійного призначення Китай.
Тож поки доводиться сподіватися на Сили оборони і те, що санкції призведуть до катастрофічних економічних проблем у Росії. До слова, економічним, зокрема фінансовим, санкціям було присвячено чимало уваги.
Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак зауважив, що ознаки того, що справи в економіці Росії погані вже є – на 14% з початку року впали нафтогазові доходи країни-агресора, суттєво зростає дефіцит бюджету.
Міністр закордонних справ Андрій Сибіга запевнив, що Росія робить усе можливе, щоб послабити санкції. “Чим бравурніші їхні заяви, тим, значить, гірші у них справи”, – підмітив Сибіга.
До слова, на думку українських урядовців, саме через страх запровадження нових обмежень, росіяни активно імітують участь у переговорах. Мова, передусім, про Стамбульський майданчик.
А тим часом, поки у Києві оглядають залишки російських ракет та БПЛА, у Брюсселі вчора на саміті не змогли узгодити 18-й пакет санкцій. Щоправда, є надія, що він таки буде ухвалений найближчим часом. На столі залишається і законопроєкт американських сенаторів Ліндсі Грема та Річарда Блюменталя, що передбачає економічну ізоляцію РФ у разі, якщо Москва не припинить війну проти України.
Тетяна Пасова, Київ
Фото: Кирило Чуботін
Источник: www.ukrinform.ua