В інтерв’ю засновнику інтернет-видання “ГОРДОН” Дмитрові Гордону азербайджанський військовий аналітик, колишній льотчик Агіль Рустамзаде відповів на запитання, наскільки Україні в боротьбі з російською агресією необхідні винищувачі F-16 і чи можна українській армії впоратися без них.
“Без “повітря” дуже важко, але ви обходилися досі без “повітря” в оборонних операціях. В основному, якщо вас наситити протиповітряною обороною: скажімо, 20 комплексів Patriot, іще 40 комплексів NASAMS, які прикриють увесь кордон, ви, можливо, впораєтеся”, – сказав він.
Аналітик зазначив, що вогнева дія складається з кількох компонентів, а можливості України в артилерії досягли свого піку, зокрема за допомогою Заходу.
“Без повітря останні 20–30 років ніхто не воював, але у вас виходить. Без F-16 вам можна обійтися, але якщо його місце займуть, скажімо, тисяча американських балістичних ракет малої дальності ATACMS. […] F-16 – це схема, за якої, скажімо, протягом шести місяців можна радикально збільшити вогневі можливості української армії загалом”, – пояснив Рустамзаде.
Гордон запитав, скільки F-16 знадобилося б Україні, щоб відвоювати захоплені Росією території.
“Щонайменше це 80–100. Навіщо? Десь два тижні ці F-16 знадобляться, щоб вони “викурювали” протиповітряну оборону”, – наголосив Рустамзаде.
Він зазначив, що “упродовж перших двох тижнів працюють літаки саме “мисливці за радарами”, вони “викошують ППО, а після цього вже починають працювати винищувачі, ударні літаки”.
“Потрібно, щоб у повітрі постійно перебувало хоча б 12 літаків, а для того, щоб у повітрі постійно чергувало 12 літаків, потрібно, щоб їхня загальна кількість була 100 штук. Якийсь ремонтують, у якогось літака потрібно поміняти запчастини…” – розповів Рустамзаде.
ВІДЕО Відео: В гостях у Гордона / YouTube Контекст:
11 липня на саміті НАТО у Вільнюсі 11 країн та Україна підписали меморандум про створення коаліції з підготовки українських військових льотчиків на винищувачах F-16. В угоді беруть участь Данія, Нідерланди, Бельгія, Канада, Люксембург, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Швеція та Великобританія.
Як повідомив міністр оборони України Олексій Резніков, у меморандумі передбачено, що у програмі навчання візьмуть участь українські пілоти, техніки й допоміжний персонал. Окрім того, є можливість занесення до програми інших типів винищувачів, коаліція також готова розглянути інші способи надання Україні повнофункціональних можливостей F-16, повідомив він.
Президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте домовилися, що в серпні розпочнуть навчання українських пілотів у Нідерландах. За даними ЗМІ, тоді ж навчання українських пілотів можу розпочати і в Румунії, для тренувань там уже виділили авіабазу.
За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, перші F-16 мають з’явитися у повітряному просторі України в першому кварталі 2024 року.
Дмитро ГОРДОН
засновник проєкту
Джерело: gordonua.com