Битва за Україну. День тисяча вісімдесят дев’ятий

Битва за Україну. День тисяча вісімдесят дев’ятий 16.02.2025 20:30 Укрінформ Росіян вибили з села Піщане біля Покровська. Мюнхен не прояснив шляхи до миру в Україні

Ми зібрали для вас інформацію про тисяча вісімдесят дев’ятий день Великої війни: чим жили Україна та українці 16 лютого 2025 року.

НАЙВАЖЛИВІШЕ

На полях Мюнхенської конференції

У Мюнхені Президент Зеленський провів зустріч з головою партії «Християнсько-демократичний союз», керівником опозиційної фракції ХДС/ХСС у Бундестазі ФРН Фрідріхом Мерцом. Співрозмовники обговорили оборонну підтримку нашої держави, посилення воїнів на фронті та інвестиції у вітчизняне виробництво зброї – сайт глави держави.

Керівник української дипломатії провів на полях Мюнхенської безпекової конференції численні двосторонні та багатосторонні зустрічі з колегами країн-найближчих партнерів і держав так званого Глобального Півдня, які дають підстави переконатися, що Україна не на самоті – Андрій Сибіга, міністр закордонних справ України.

Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак

  • провів зустріч зі спеціальним посланником з особливих доручень президента США Річардом Гренеллом. Співрозмовники обговорили можливості зміцнення стратегічного партнерства між Україною та США, підготовку зустрічей на найвищому рівні;
  • зустрівся з генеральним секретарем НАТО у 2009–2014 роках Андерсом Фогом Расмуссеном. Співрозмовники обговорили ключові меседжі, які були озвучені на полях Мюнхенської конференції з питань безпеки.
  • заявив, що зустрічей української сторони з представниками РФ не було і не планується, поки не буде напрацьовано план завершення війни. Україна чітко визначила «червоні лінії» власних інтересів,

***

Цьогорічна Мюнхенська безпекова конференція стала однією з найважливіших за понад 60-річну історію форуму, адже нині трансатлантичне партнерство переживає непрості часи – Крістоф Гойсген, голова MSC.

Президент Ради Фонду Мюнхенської безпекової конференції та колишній її голова Вольфганг Ішингер дещо розчарований тим, що очікування багатьох від нинішньої конференції не виправдалися, але закликає не втрачати оптимізму – Ішингер у коментарі Укрінформу.

Міністри закордонних справ країн ЄС у неділю, 16 лютого зібрались на термінове обговорення перед тим, як роз’їхатися після завершення Мюнхенської конференції з безпеки. «Європа зберігає міцну єдність у питанні підтримки України і посилення нашої власної оборони. Скоро вийдемо з новими ініціативами» – Кая Каллас, високий представник ЄС.

У МЗС Франції підтвердили екстрену зустріч у понеділок з ініціативи президента Франції Еммануеля Макрона європейських лідерів, серед яких президенти Євроради і Єврокомісії, генсек НАТО. Обговорюватимуть безпекові питання – France Inter.

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що спеціальний посланник США з питань України та Росії Кіт Келлог представив колу європейських союзників плани щодо України. Він відмовився розкривати деталі, зазначивши, що плани «вселяють певні надії» – The Guardian.

Нова адміністрація США наразі лише збирає інформацію для того, щоб почати формулювати план завершення війни в Україні – Курт Волкер, спеціальний представник США в попередній адміністрації Трампа.

***

«Українська оборонна промисловість» 15 лютого підписала меморандум про взаємопорозуміння з данською компанією Weibel Scientific – пресслужба української компанії.

Міністр оборони Норвегії Торе Оншуус Сандвік підписав угоду міжнародної коаліції дронів та пообіцяв надати Україні системи протиповітряної оборони на 1,2 мільярда норвезьких крон (майже 109 мільйонів доларів). Норвегія також приєдналася до міжнародної коаліції дронів – Рустем Умєров, глава українського МО.

Міністр оборони Рустем Умєров і генеральний директор німецького збройного концерну Rheinmetall Армін Паппергер під час зустрічі обговорили співпрацю у виробництві боєприпасів, бронетехніки та систем протиповітряної оборони – Умєров у Фейсбуці. Завод боєприпасів Rheinmetall в Україні, будівництво якого анонсували у лютому 2024 року, почне працювати у 2026 році.

Чехія передала Україні 1,6 млн снарядів і гарантує поставки до квітня –  Петр Павел, президент Чехії.

ЦИТАТИ

Володимир Зеленський, президент України: «Я б дуже хотів, щоб Україна була в пріоритеті для Трампа, а не Росія. І я сподіваюся, що ми важливіші. Ми не такі великі, як Росія, але я вважаю, що стратегічно Україна важливіша для Сполучених Штатів, тому що ми справді партнери, союзники та поділяємо спільні цінності».

Андрій Сибіга, міністр закордонних справ України: «Цей момент визначальний для України, але також і для Європи продемонструвати свою силу, свої об'єднавчі спроможності. І ось ці два елементи – силу та єдність – ми зараз як ніколи потребуємо для досягнення справедливого тривалого миру для України».

ВТРАТИ ВОРОГА

ВІЙНА

На фронті від початку доби – 79 зіткнень, бої тривають на восьми напрямках, найбільше їх на цей час – на Новопавлівському – Генштаб ЗСУ (станом на 16:00).

У ніч на 16 лютого у Смоленську було атаковано завод ТОВ «ПОЛІМІКС», раніше відомий як Смоленський автоагрегатний завод, що має потужну виробничу базу, зокрема механіко-збірне, заготівельне, термічне, інструментальне та ливарне виробництво. – Сергій Братчук, речник УДА.

На Покровському напрямку стався певний перелом, росіян вибили із села Піщане за три кілометри від Покровська. Це вдалось завдяки ефективній співпраці підрозділів безпілотних систем та штурмовиків. Також ворога потіснили з ще деяких населених пунктів поруч – ОСУВ «Хортиця».

Українські захисники вперше на Покровському напрямку знищили рідкісну реактивну систему залпового вогню ТОС-2 «Тосочка» – Defense Express.

Агенти руху опору «АТЕШ» зі складу військовослужбовців ЗС РФ повідомляють, що росіяни активно саботують бойові дії на Покровському напрямку. Щодня фіксуються випадки виведення з ладу бронетехніки, пошкодження артилерії та навмисного псування озброєння – «АТЕШ».

Колону техніки 155-ї бригади морської піхоти Росії, що їхала під червоними прапорами «перемоги», знищено біля села Нікольське Курської області  – 47 окрема механізована бригада «Магура».

Російські окупанти продовжують спроби форсувати річку Оскіл у Харківській області і сформувати там стабільний плацдарм. Наразі активні бої тривають у районі Дворічної, Загризового, Тернів та ще низки населених пунктів – Віктор Трегубов, речник ОСУВ «Хортиця».

Грузинський доброволець Леван Паркая загинув на війні в Україні. Вічна пам'ять Герою.

***

Сили оборони вночі збили 95 дронів із 143, 46 – локаційно втрачені – командування Повітряних сил.

  • Миколаїв. Пошкоджено об'єкт критичної інфраструктури, п’ять багатоквартирних будинків, магазини, заклад харчування, поранений чоловік. Більше 100 тисяч людей залишились без тепла.
  • Київщина. У Броварському районі пошкоджено шість приватних будинків.
  • У Бориспільському районі сталося загоряння та руйнування покрівлі складського приміщення. Пожежа ліквідована.

У Київській області сапери знищили російську авіабомбу ОДАБ-500 «Геракл», яка залишилася з часу тимчасової окупації частини регіону – ДСНС.

НАСЛІДКИ ВІЙНИ

Втрати. Воєнні злочини

Організація із заборони хімічної зброї заявила, що її експерти виявили сліди отруйних речовин у нових зразках, взятих в Україні. Аналізи, проведені незалежними лабораторіями ОЗХЗ, підтвердили наявність хлорбензальмалонодинітрилу, відомого як CS, що використовується засіб боротьби з масовими заворушеннями – ОЗХЗ. Це другий звіт, опублікований ОЗХЗ щодо ситуації в Україні.

НОВИНИ: УКРАЇНА

В Україні відзначають День військового журналіста. З святом військових журналістів привітав  міністр оборони України Рустем Умєров – Укрінформ.

Заплановані Росією «концерти миру» є спробою фальсифікувати історію війни проти України – МКСК.

МАГАТЕ зробило заяву з приводу наслідків удару російського безпілотника по конфайнменту на ЧАЕС, зазначивши, що, незважаючи на значні пошкодження, рівень радіації на об'єкті не змінився. Ремонт пошкоджень на ЧАЕС ускладнений погодними умовами та наявністю осередків горіння – Рафаель Гроссі, глава МАГАТЕ.

Виходу радіоактивних речовин на ЧАЕС після влучання російського дрона не зафіксовано, але якщо будуть повторні удари, ситуація може змінитися – Григорій Іщенко, голова Державного агентства України з управління зоною відчуження.

СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ

Сполучені Штати Америки ще не розпочали формальних переговорів з РФ щодо врегулювання війни. Україна та Європа можуть бути підключені до цього процесу пізніше – Марко Рубіо, держсекретар США. Американські та російські офіційні особи зустрінуться в Саудівській Аравії найближчими днями, щоб почати переговори.

Українська делегація 16 лютого розпочала робочий візит до Саудівської Аравії. Міністр економіки Юлія Свириденко в Ер-Ріяді представила перспективні інвестиційні можливості в енергетиці, сільському господарстві, інфраструктурі та інших секторах. Також йшлося про участь компаній із Саудівської Аравії в приватизації в Україні – Мінекономіки.

Після лютого нові санкції будуть пов’язані з тим, чи РФ вживає реальних зусиль для завершення війни. Країни «Групи семи» (G7) підтверджують непохитну підтримку України у захисті її свободи, суверенітету, незалежності та територіальної цілісності, а також готові працювати разом для досягнення міцного миру і надійних гарантій безпеки для України – заява «Групи семи».

Представник адміністрації США провів негласні переговори з Лукашенком, мета яких – послабити його залежність від Росії – The New York Times.

ВОРОГ

Глава МЗС Судану Алі Юсеф Ахмед аль-Шаріф підтвердив, що план створення першої російської військово-морської бази в Африці буде реалізовано. Угода дозволить Кремлю розмістити до чотирьох військових кораблів на узбережжі Червоного моря – The Guardian.

Росія створила таємний департамент для диверсій та вбивств по всій Європі. Новий відділ, відомий представникам західної розвідки під абревіатурою SSD, об’єднав різні елементи російських спецслужб – The Wall Street Journal. SSD має принаймні три широкі завдання: здійснення вбивств і диверсій за кордоном, проникнення в західні компанії та університети, а також вербування та навчання іноземних агентів.

Рік тому, 16 лютого 2024 року, у колонії «Харп» загинув російський опозиційний політик Олексій Навальний. У річницю його смерті у десятках країн світу – від Аргентини до Австралії – відбуваються акції пам'яті – Настоящее время. У Росії акції пам'яті Навального не анонсували.

Підготувала Жанна Телеганова, Київ

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *