Українське виробництво кормів для домашніх тварин «Кормотех» – частина сімейного бізнесу львівських підприємців Олени та Ростислава Вовків. Останній – не новачок у ангельських інвестиціях. Навіщо йому ще й внутрішнє «венчурне крило» – фонд Kormotech Ventures
«Нам дедалі важче стає сприймати швидкі інновації», – каже співзасновник і CEO «Кормотеху» Ростислав Вовк, 43. Двадцятирічний виробник кормів для домашніх тварин експортує продукцію до чотирьох десятків країн – від Великої Британії до Чилі. У 2022 році, попри втрату 15% закордонного бізнесу через вихід із Білорусі, компанія наростила виторг до $124 млн. Мінуси? Тривалий цикл прийняття рішень.
У вересні 2023-го компанія запустила Kormotech Ventures – внутрішній венчурний підрозділ, що інвестуватиме у технологічні стартапи. Чек – до $100 000, фокус – на знайомій індустрії догляду за тваринами. Перша угода вже закрита. «Кормотех» придбав контрольний пакет Rocketo, молодого литовського виробника органічних кормів, у якого спершу вклався сам Вовк. Про те, навіщо великій компанії венчурні інвестиції та як це допоможе влити свіжу кров у бізнес, редакторка Forbes поговорила з Вовком і головою Kormotech Ventures й керівником американського напрямку «Кормотех» Ярославом Хромʼяком, 37.
Інтерв’ю було скорочене і відредаговане для ясності
Ростиславе, ви – досить активний ангельський інвестор. Наприклад, вклали $100 000 у проєкт із розшифрування голосових заміток Senstone, €350 000 – у виробництво органічної їжі для собак Rocketo і $400 000 – у міжнародну базу даних домашніх тварин Animal ID. Навіщо «Кормотеху» власний венчурний підрозділ?
Ростислав Вовк: Не можу вважати себе супервідомим інвестором, у мене всього чотири інвестиції. Я ще пробую (посміхається).
«Кормотех» – наш основний бізнес, що займається виробництвом, продажем, створенням брендів харчування для домашніх тварин. І нам дедалі важче стає сприймати швидкі інновації. Нам досить важко оцінювати або виконувати проєкти, що мають набагато вищий або супервисокий ступінь невизначеності. Адже завжди є наші основні бренди, продажі, «Клуб 4 лапи», на які припадає увесь фокус.
І з якоюсь ідеєю досить важко пройти «сито» нашої громіздкої групи топменеджменту. Завжди починається оцінка ризиків, виявляється, що нам сьогодні більше треба захиститися від конкурентів у Румунії, і так далі.
Ідеї періодично залітають, якщо щось сильно торкає мене чи Ярослава (Ярослав Хромʼяк, голова підрозділу Kormotech Ventures, – Forbes), ми пробуємо їх просувати. Але зрештою Ярослав запропонував впорядкувати усі ці бізнес-процеси, щоб не втрачати купу людей і не забувати про майбутнє. Бо ми постійно повинні створювати нові так звані знаки питання, які потім стануть зірками, а ті – коровами згідно матриці Boston Consulting Group.
Ідея – створити підрозділ, куди і наші внутрішні, і зовнішні інноватори й підприємці зможуть звернутися з ідеєю. Це одна частина роботи. Друга – цей підрозділ управлятиме вже існуючими нашими венчурними інвестиціями. Ми почали з Rocketo. Animal ID та інші ми туди ще не заводимо, потрібно побудувати увесь бізнес-процес. Це ціль до кінця цього року, можливо, початку наступного.
Ключове питання в тому, що велика компанія живе трошки іншими метриками й KPI. Ми говоримо про EBITDA, прораховане зростання, здобування ринків, побудову брендів. У стартапах усе трошки інакше, там не намалюєш бізнес-план на 30 років і не підеш із ним в ЄБРР.
Якщо сформулювати одним реченням, у чому головна ідея Kormotech Ventures? Адже виглядає, що це не класичний венчур, що шукає заробітку на стартапах, що потужно зростають.
Ми хочемо бути на гребені інновацій, щоб мати змогу створювати або купувати продукти, що будуть новими для всього ринку. Це ключова річ, що поділяється на три підцілі. По-перше, нам треба оптимізувати всі наші венчурні проекти, щоб розуміти, як ми там працюємо та що можемо поєднати. Друге – оперативно дізнавалися про всі інновації, що є в світі. Хочемо мати «лієчку», в яку потраплятимуть нові ідеї. Ми обговорюватимемо їх і розумітимемо, куди рухається ринок і куди ми хочемо разом з тим ринком рухатися.
І не треба забувати про нові таланти. Мені дуже цікаво отримати нових людей, влити свіжу, інноваційну кров у компанію. У майбутньому ці стартапи будуть на певному етапі імплементуватися в основний бізнес «Кормотеху» разом із командами і талантами.
Ярослав Хромʼяк, голова підрозділу Kormotech Ventures. Фото з особистого архіву
Поговоримо про цифри. А який у вас таргет по інвестиціях? На які чеки орієнтуєтеся, на яких умовах готові заходити у проєкти?
Ярослав Хромʼяк: Ми не зацікавлені у тому, щоб заходити на абсолютно ранніх етапах, плануємо інвестувати на стадіях pre-seed і seed. Фокус – суто на індустріях харчування та догляду для домашніх тварин. Очевидно, що ми хочемо допомагати не тільки грошима, а й експертизою компанії «Кормотех».
Передбачаємо, що сума інвестицій на етапі входу буде приблизно від $20 000 до $100 000. Знову ж таки, це повʼязано з тим, що на ранньому етапі такі порівняно невеликі суми дозволять нам отримувати значущу частку.
Але також передбачаємо, що доінвестовуватимемо більші суми у стартапи, що розвиватимуться в межах, передбачених KPI. Rocketo – яскравий приклад. Ми спочатку зайшли з міноритарним пакетом, а в результаті дійшло до інтеграції.
Який у вас план по інвестиціях на кінець 2023-го і 2024 рік?
Р.В.: Ми не ставимо за самоціль проінвестувати у певну кількість стартапів. Ми починаємо спілкуватися з потенційними компаніями, з потенційними інноваторами. Всередині компанії є венчурний комітет, куди входять Ярослав і ще кілька людей. Вони збиратимуться раз на місяць, розглядатимуть нові ідеї та вирішуватимуть: йдемо, не йдемо, цікаво, не цікаво і т.д.
Не виключаю, що наступного року це може бути нуль стартапів, а може бути два чи три. На мою думку, компанія без проблем може виділити на нові інвестиції $200 000 – 300 000 на рік.
Я.Х.: Ще важлива географія – у нас фокус на Америку та Європу, куди ми, звичайно, включаємо й Україну. На цих ринках у нас найбільше досвіду, тому там дійсно можемо допомагати, ділитися контактами, експертизою, бути реальними партнерами для стартапів.