Побиття дівчинки у Білій Церкві: чому за десятьох відповідатиме один
Фото: скрін відео Нацполіція
Щонайменше два місяці за гратами проведе 16-річний хлопець із Білої Церкви, якому вручено підозру по двох тяжких статтях Кримінального кодексу – “катуванні та вимаганні грошей”. У кримінальному провадженні фігурують імена ще дев’ятьох підлітків. Ця історія викликала у суспільстві величезний резонанс, користувачі соцмереж вимагають суворого покарання для всіх учасників знущання над 12-річною школяркою. Журналістка Коротко про зібрала все, що відомо про цей шокуючий випадок, і шукала відповіді на питання, чи стане він уроком для інших.
Що сталося
Днями мережею поширилося відео, на якому група підлітків підло знущається з дівчинки. Як з’ясувалося пізніше, дівчинку звуть Ярослава, їй 12 років. Сім’я переїхала до Білої Церкви із зони бойових дій, батько, рідний та двоюрідний брати перебувають на фронті. «За дівчинку нема кому заступитися», написала у фейсбуці її тітка Наталя Яковлева-Демеденко.
В ефірі каналу «КИЇВ24» Наталя розповіла, що побиття племінниці було сплановане. За два тижні до цього одна зі школярок пропонувала Ярославі «покурити травку» і навіть готова була дати наркотик у борг. Ярослава відмовилася, але розповіла про випадок своїй подрузі, та – своїй і так далі. «Дилерша» вирішила помститися за розголос і зібрала гурт своїх приятелів. Другою причиною для «розмови» з Ярославою вона назвала інцидент з петардою (пізніше начальник управління ювенальної превенції Нацполіції Василь Богдан скаже, що ніби були пошкоджені двері до помешкання, в якому проживає одна з учасниць інциденту).
З дому Ярославу виманив хлопець, з яким вона хотіла товаришувати. Запропонував прогулятися до парку. Мама відпустила доньку, порадивши взяти з собою собачку. На відео видно, як песик метушиться, не розуміючи, що відбувається. А відбувалося страшне.
Ярославу били руками, ногами, клеїли на голову жуйку, ставили на коліна, насміхалися з її сліз. Особливо вправлялася дівчина в чорному спортивному костюмі (можливо, ініціаторка «розмови»), і хлопець, який вдарив Ярославу по голові, розпилював їй в лице газовий балончик та ще й вимагав 15 000 гривень. Один із присутніх на екзекуції назвав це «святом святого побиття», кривляючись, читав «Отче наш», ще один знімав все на відео. Безпосередньо били Ярославу, за словами поліції, троє підлітків – ровесниця, 15-річний та 16-річний хлопці. Решта їх підтримувала.
Реакція громадськості і чиновників
Першими вибухнули обуренням соцмережі. Речник Молодіжної ради при президентові України, соліст гурту «Антитіла» запропонував сім’ї Ярослави свій захист, адвокатський супровід та запросив дівчинку з мамою в гості до Києва. Безкоштовні послуги пропонувала юридична компанія «Міллер» в особі її засновника Масі Наєма. На підтримку Ярослави виступили представники творчої еліти, громадські активісти, народні депутати.
21 січня з постраждалою та її родиною зустрілися співробітники Офісу Уповноваженого з прав людини. Вони також провели зустріч з директором школи, в якій навчаються діти, причетні до побиття, окремо відвідали керівництво поліції в Білоцерківському районі.
Свій коментар до подій залишив голова Державної служби України у справах дітей Петро Добромільський, який заявив, що він «глибоко обурений цим випадком», що «кожен причетний до цього насильства понесе заслужене покарання» і він уже ініціював проведення заходів із запобігання насильства серед дітей.
Не залишився осторонь очільник Київської ОВА Микола Калашник. Він запевнив, що потерпілій дівчинці надається вся необхідна допомога, і попросив людей утриматися від закликів до самосуду: «Пам’ятайте, що мова йде про неповнолітніх… У правовій державі мають діяти лише законні механізми реагування».
В управлінні освіти й науки Білоцерківської міськради з приводу інциденту скликали спеціальну нараду. Там запевняють, що з фігурантами працюють психологи, але про виключення дітей зі школи не йдеться. Карна відповідальність не передбачає позбавлення конституційного права на освіту.
Як відреагувала поліція
Як з’ясувалося, заяву про побиття мати Ярослави написала 11 січня. Однак тільки 19-го числа, коли пішов поголос, поліція відкрила кримінальне провадження за ч. 1 ст. 125 КК України – “умисне легке тілесне ушкодження”. Санкція передбачала штраф у 850 гривень або громадські роботи.
Стрімко події почали розвиватися 20 січня, коли включилися громадська думка і чиновники. Справу перекваліфікували на ч. 1 ст. 127 – “катування”. У поліції заявили, що встановлено вже не троє, а семеро учасників побиття. Підозра була вручена найстаршому – 16-річному хлопцю, якому ще й додали ч. 4 ст. 189 – “вимагання грошей”. 21 січня правоохоронці повідомили, що коло потенційних підозрюваних розширилося до десяти осіб віком від 10 до 16 років.
16-річному юнаку, якому висунуто підозру у катуванні малолітньої та вимагання у неї коштів, суд обрав запобіжний захід – 60 днів під вартою без права внесення застави. Фото: Нацполіція
Що загрожує учасникам побиття
22 січня суд обрав 16-річному фігуранту запобіжний захід: 60 діб під вартою без права на заставу. Кримінальну справу перекваліфікували на ч. 2 ст. 127 – “катування за попередньою змовою групою осіб”.
– Кримінальна відповідальність за ст. 127 Кримінального кодексу настає з 16 років. Тож решта підлітків через свій вік не можуть бути суворо покарані, як того вимагають користувачі соцмереж, – каже адвокат Ірина Ромашко. – Адміністративне стягнення у вигляду штрафу можуть накласти на їх батьків за неналежне виховання дитини.
У соцмережах вимагають покарати малолітніх катів за булінг. За словами юриста, це також неможливо, оскільки і кримінальна, і адміністративна відповідальність за таке правопорушення теж настає з 16-річного віку. Окрім того:
– Цей епізод не має ознак булінгу. Булінг – це умисне систематичне цькування, тобто повторювані епізоди. Цей інцидент міг перерости в булінг, якби не розголос і реакція правоохоронців, – зауважує адвокат.
За більш тяжкою статтею про вимагання арештованому хлопцю загрожує від 7 до 15 років позбавлення волі.
У поліції поки не знайшли зв’язку між інцидентом у парку Білої Церкви та поширенням наркотиків серед неповнолітніх. Кажуть, що продовжують перевіряти.
Чому безсилі закони і методичні рекомендації
Ми не вперше стикаємося із ситуацією, коли дитяча жорстокість є такою невиправданою, лякаючою та цинічною. Хоча про її подолання, про протидію булінгу написано достатньо законів, наукових праць і методичних рекомендацій. Чому це не спрацьовує?
– Тому, що дорослі кажуть діями, як не можна чинити, але не виховують у них моральні цінності – повагу до людської гідності, до прав людини, зрештою до закону. У нас суспільство взагалі не дуже шанує моральні цінності. Тому на папері маємо все як слід, а на практиці діти бачать зовсім інші приклади – що можна робити недобре і нічого за те не буде. Та вони і не асоціюють себе з порушниками закону, – каже віце-президент Всеукраїнської фундації “Захист прав дітей” Олексій Лазаренко.
Він пригадує часи, коли працював у міліції у справах неповнолітніх.
– Ми ходили по школах, розповідали, що є правила життя у суспільстві, є суспільно небезпечні діяння. І кожен, хто такі вчинив, може бути притягнутим до відповідальності, неповнолітні – також. Але нам сказали, що не треба лякати дітей. Добре, ми стали говорити про відновне правосуддя, про те, що треба приймати провину, що не ти поганий, а погано те, що ти робиш, треба вибачатися, спокутувати. Теж сказали, що це зайве.
Тим часом правозахисник вважає, що кваліфікація дій підлітка і його арешт не зовсім виправдані.
– Це догода суспільним емоціям. У нас бандити, корупціонери виходять під заставу чи особисте зобов’язання, а тут 16-літня несформована дитина, яка, напевне, вже налякана. З бандитами, корупціонерами люди нічого не можуть вдіяти, тому випускають пару. Коли підліток вчиняє правопорушення, у нього немає суб’єктивної сторони. Він хоче похизуватися, довести свою зверхність, здатність познущатися над слабким. Він поводиться як негідник, але умислу саме на злочин немає. Коли катують або вимагають гроші, це не знімають на відео. Хлопця не навчили, як треба жити. Він за це буде покараний. Але покарання не матиме сенсу, якщо буде скоєнє задля кари, а не перевиховання.
На думку експерта, ця історія навряд чи одномоментно змінить ситуацію з підлітковою жорстокістю. Мине кілька місяців, і вона забудеться. Тим паче, що проблемою переймаються дорослі, підлітки можуть все оцінювати під своїм кутом зору. Ми не знаємо, скільки подібних випадків було приховано від суспільної уваги. Або умисно приховувалося, щоб уникнути скандалів.
Источник: kp.ua