«Зірка» обміну в Анкарі Вадим Красіков: вбивця, друг Путіна та ФСБшник
Фото: REUTERS
У четвер, 1 серпня, в аеропорту турецької столиці відбувся рекордний за масовістю обмін 26 ув’язненими між Росією, Білоруссю, США та Німеччиною. Ключовим персонажем обміну, який найбільше цікавив РФ, став Вадим Красіков. Кіллера, засудженого до довічного ув’язнення в Німеччині, було передано Росії без помилування владою. Варто зазначити, що витягти Красікова Кремль намагався з 2019 року, коли було скоєно вбивство.
Кілер на велосипеді
Вадим Красіков. Фото: REUTERS
Співробітник ФСБ, особистий друг чи охоронець Путіна, фахівець-ліквідатор – як Красікова тільки не називали у ЗМІ, і це все про нього. За спиною у 59-річного росіянина кілька резонансних убивств у Росії. Наприклад, у 2007 році Красіков та його спільники, діючі співробітники ФСБ, розстріляли підприємця та міського депутата Костомукші у Карелії Юрія Козлова. Кримінальну справу порушили, але швидко зам’яли. Потім Красіков був основним підозрюваним у вбивстві підприємця з Нальчика Альберта Назарова в Москві 2013 року, причому вбивця під’їхав до Назарова на велосипеді.
На велосипеді Красиков під’їхав і в берлінському парку Kleiner Tiergarten до людини, яка йшла до мечеті на п’ятничну молитву 23 серпня 2019 року. Це був колишній командир взводу ЗС Ічкерії під час Другої чеченської війни та офіцер грузинської армії у 2008 році Зелімхан Хангошвілі, який жив з 2017 року в Німеччині як політичний біженець.
Красіков під’їхав поближче і двічі вистрілив йому в голову з пістолета Glock 26 із глушником. У ЗМІ його потім так і називали – “кілер на велосипеді”.
Як згадувала Ольга Романова, глава руху «Русь Сидяча», яка на той час перебувала в Німеччині, “завдяки двом підліткам кілера вдалося впіймати. Хлопці побачили, як чоловік у кущах зняв перуку і бороду, потім втопив у річці велосипед. Вони викликали поліцію. Можливо, поліція і не прийшла б вчасно, якби не вічні берлінські збої: чоловік ніяк не міг впоратися із замком на електросамокаті…
У слідства не виходило встановити особу затриманого. Він мав справжній паспорт із справжньою візою на ім’я Вадима Соколова, але такої людини не існувало. Проте існувала інша людина, Вадим Красіков, якого кілька років тому було оголошено в розшук в Інтерпол за серію вбивств на замовлення. А потім РФ відкликала розшук. Але фото того Красікова залишилося. Знайшлися родичі – перша дружина, друга дружина, діти. І тепер немає сумніву, що кілер саме він”.
При цьому сам Красіков заявив, що забрався у чагарник на березі річки Шпреє, щоб помочитися. Більше він зі слідством не спілкувався, зберігаючи повне мовчання навіть після вироку.
Не віддали разом із Бутом
Зелімхан Хангошвілі. Фото: Вікіпедія
За вбивцю чи не одразу заступився сам президент Росії, причому двічі. Спочатку на Паризькому саміті у розмові з Меркель, потім на пресконференції у Москві. Путін заявив, що вбита в Берліні людина «не просто грузин» і взагалі не грузин за національністю, а «бойовик, причому дуже жорстка, кривава людина», яка «брала активну участь у бойових діях на боці сепаратистів на Кавказі», була однією з організаторів вибухів у московському метро (яких – не сказав).
Росія неодноразово вимагала від Німеччини видачі Хангошвілі, а згодом – Красікова. Журналісти The Insider, Bellingcat та Der Spiegel заявили, що вбивство Хангошвілі було організовано спецпідрозділом ФСБ «Вимпел». І для цього Центр спеціальних призначень ФСБ підготував кілера-рецидивіста – Вадима Красікова.
Німеччина не віддала Хангошвілі, ніби ні за що. А Красіков отримав довічне.
2022 року Москва просила включити Красікова до списку на обмін, проте Німеччина відмовилася – довічників не обмінюють, сказали німці. Тодішні липневі переговори між РФ та США щодо обміну «збройового барона» Віктора Бута та баскетболістки Брітні Грайнер йшли важко саме тому, що Росія вимагала разом із Бутом передати їй Красікова. США довго пояснювали, що Красіков відбуває строк у Німеччині і їм витягти його звідти проблематично.
І ось у серпні 2024-го за Красікова віддали кілька запеклих голів російських опозиціонерів. Німеччина досі шокована. До речі, росіянин не отримав помилування, він навіть прохання не писав. Просто країна поступилася проханням Путіна. І німецька прокуратура досі здивована – як так вийшло? Завісу таємниці трохи відкрив президент США Джо Байден.
– Я попросив їх зробити деякі речі, які суперечили їхнім безпосереднім інтересам… особливо [інтересам] Німеччини та Словенії, – сказав він.
Без помилування Красікова просто депортували з Німеччини. Видання Die Welt зазначило, що, за законами Німеччини, випустити на волю засудженого до довічного ув’язнення можна лише через 15 років покарання. Красіков провів у в’язниці лише три роки. Die Welt пише, що ще один спосіб вийти на свободу під час довічного ув’язнення – помилування президентом, проте прохання від Красікова не надходило. Тому влада ФРН вирішила використати третій спосіб – депортувати Красікова.
«Багато знає» та «дуже потрібен»
Заради депортованого кілера від ФСБ Красікова до Анкари примчав особисто президент Російської федерації. Червона доріжка, почесна варта, обійми глави держави та вбивці зображені на численних фото. Здивування скоріше немає, ніж є. Американські журналісти з посиланням на розвідників уже розкопали, що Красіков служив особистим охоронцем Путіна, коли той був віцемером Санкт-Петербурга, і мають теплі стосунки. Німецький BILD пише, що Красіков міг брати безпосередню участь у вбивстві Анатолія Собчака і взагалі «багато знає» і «дуже потрібен».
До речі, Красікова на обмін везли в наручниках і шоломі, що куленепробиваємий. Боялися, що на кожного кілера своя людина зі снайперською гвинтівкою знайдеться? У в’язниці Красіков був упевнений, що його витягнуть. Він абсолютно не контактував зі слідством, а охоронцю нібито навіть сказав: “Російська федерація не залишить мене гнити у в’язниці”.
Підготовка до обміну, за словами учасників, тривала близько року. За словами брата Вадима Красікова – Андрія, обмін повинен був пройти набагато раніше, але він зірвався через вбивство в колонії Олексія Навального, на якого і мали змінити Красікова. На цей раз брат був упевнений, що Вадима повернуть. Він розповів, що 1 серпня йому дзвонила дружина брата – Катерина Красікова, яка знала про майбутній обмін більше за нього, і сказала, що дуже скоро чоловікові знадобиться одяг…
Источник: kp.ua