Зброя, інвестиції та підтримка: перед українськими послами ставлять нові завдання
Фото: x.com/zelenskyyua
Президент Володимир Зеленський має намір значно змінити український дипломатичний корпус за кордоном, замінивши близько 20 послів. Така масштабна ротація передбачає, своєю чергою, зміну завдань, які стоять перед дипломатичними працівниками України. Очевидно, що тепер їхній функціонал буде дещо або значно змінений. Наскільки і як – журналіст Коротко про цікавився в експертів.
Тактика може бути різною
Ексміністр закордонних справ України Павло Клімкін. Фото: ФБ Павло Клімкін
Ексміністр закордонних справ України Павло Клімкін пояснив Коротко про, що зараз основний функціонал і головні завдання для послів зводяться до досягнення трьох стратегічних напрямків: постачання зброї, пошук фінансових ресурсів та налагодження і посилення підтримки України з боку зарубіжних партнерів та союзників.
– Це три фундаментальні напрямки, яких повинна дотримуватися система пріоритетів для будь-якого посла. Звичайно, в тактичному плані роль кожного посла буде відрізнятися залежно від країни, в якій він перебуває, і від контексту наших відносин з нею. Тут з кожною державою є своя специфіка, – пояснив український дипломат і як приклад навів нашого ключового партнера – Сполучені Штати.
– Зі Штатами все гранично зрозуміло. В першу чергу, потрібно посилювати прихильність президента Дональда Трампа до України, переконувати його збільшувати тиск на Росію, включаючи санкції, і добиватися постачання зброї від США до нас і забезпечувати солідарність Америки з європейськими союзниками, – пояснив Павло Клімкін.
Абсолютний пріоритет – це забезпечення обороноздатності України
Політолог-міжнародник Ігор Рейтерович. Фото: ФБ Ігор Рейтерович
На думку політолога-міжнародника Ігоря Рейтеровича, завдання, які мають стояти перед нашими новими послами – пошук та поглиблення зарубіжної допомоги в російсько-українській війні, пошук інвестицій у нашу країну та захист прав і свобод українських громадян, які зараз перебувають за кордоном у різних країнах.
– Якщо говорити простою мовою – це допомога обороні України, інвестиції у відбудову нашої країни та її фінансова підтримка, і питання, пов’язані з нашими вимушеними переселенцями. І пріоритетність цих цілей може змінюватися залежно від держави, з якою ми маємо стосунки. Абсолютний пріоритет – це міжнародне забезпечення обороноздатності України плюс до цього кожен посол буде мати якісь тактичні завдання, з огляду на те, про що конкретно йде мова. Є країни, які нам дають небагато, а є такі, допомога для Києва яких є критичною. Наприклад, вимоги до посла України в Словаччині чи Угорщині – одні, а для нашого представника в США, Німеччині чи Британії – зовсім інші, – пояснив експерт.
Функціонали наших послів коригуються під нові обставини
Політолог Володимир Фесенко. Фото: uatv.ua
Політолог Володимир Фесенко більш обширно зупинився на функціоналі наших послів за кордоном. Він вважає, що пріоритети для них залишилися ті ж самі, але вони коригуються під нові обставини. Він погоджується, що зброя для України – це першочергове завдання.
– Тому що з’явилися деякі нові можливості для цього, і відновилася можливість отримати американську зброю. Буде відпрацьовуватися схема закупівлі американської зброї за європейські гроші. І по суті, саме зараз починається формування коаліції наших партнерів, які будуть закуповувати американську зброю для нас. І це нове конкретне завдання для великої групи послів у країнах “Великої сімки” та в інших європейських країнах. Але тут є така проблема, що не всі європейські країни готові брати участь у цій схемі. І тому треба буде окремо домовлятися з послами тих країн, які не братимуть участь у коаліції із закупівлі американської зброї, яким чином вони можуть нам допомагати. Тут є, в принципі, вже відпрацьовані механізми, і потрібно, щоб вони працювали, можливо, навіть ще більш потужно, – пояснив він.
Зараз є ціла низка європейських країн, які не можуть купувати американську зброю, але можуть брати участь у спільному виробництві зброї для України, і це теж один із пріоритетів. Наприклад, Чехія, яка забезпечує закупівлю снарядів для України, або данська ініціатива, яка стосується фінансування виробництва зброї в Україні за рахунок наших партнерів. Це теж один із пріоритетів.
– Одні посли будуть займатися активною роботою, щоб допомогти участі країн їхнього перебування в коаліції із закупівлі американської зброї, інші будуть просувати проєкти зі спільного виробництва зброї з Україною, – пояснив експерт.
Крім цього, за його словами, зберігається пріоритет питання європейської інтеграції України. Зараз потрібно активно працювати з Євросоюзом, щоб подолати опір Угорщини та активно просувати переговори по окремих кластерах переговорного процесу, щоб ми врешті-решт вийшли на фінальну стадію вступу до ЄС.
– Важливе завдання перед послами – домовитися на наступний рік з нашими партнерами, в першу чергу з європейцями, про фінансову підтримку. Тому що цього року вже не буде жодної фінансової підтримки з боку США, і наступного також. За Трампа цього вже не буде. Питання роботи з конфіскацією російських активів теж залишається пріоритетом. Ну і налагодження та посилення двосторонніх відносин, пошук підтримки України у війні проти Росії, сприяння миротворчому процесу. Паралельно з цим потрібно посилювати свою дипломатичну активність з країнами Глобального Півдня, зокрема Африкою та Латинською Америкою, – пояснює політолог.
А в цей час
Ольга Стефанішина, вже призначена Володимиром Зеленським уповноваженою президента України з питань розвитку співробітництва зі США, розповіла про основні поставлені перед нею завдання.
Це – впровадження так званої угоди щодо корисних копалин та налагодження механізму закупівлі американського озброєння. За її словами, США вже дали позитивний сигнал про готовність продавати Україні зброю, а країни НАТО та ЄС готові мобілізувати для цього кошти.
“Моя роль – зробити так, щоб цей проєкт запрацював. Тут мені допоможе попередній досвід у налагодженні взаємодії між ЄС, НАТО та США”, – зазначила вона. Крім того, серед її довгострокових пріоритетів є співпраця з Конгресом США, діалог щодо вступу України до НАТО, а також зміцнення стратегічного партнерства.
Источник: kp.ua