Чернігівська міська військова адміністрація намагається забрати в Чернігівської міської ради право затверджувати й розпоряджатися бюджетом міста. Суд першої інстанції ухвалив відповідне рішення, розглядаючи справу щодо звернення Чернігівської міської військової адміністрації до Чернігівської міськради. Про це йдеться у статті “Під час війни місцева влада не потрібна. Сенсаційне рішення суду” на сайті “Главком”.
У матеріалі розповідають про судову справу за позовом Чернігівської МВА про визнання протиправним і скасування рішення березневої сесії Чернігівської міської ради про внесення змін до бюджету. Позивач хотів довести, що внесення змін і забезпечення виконання місцевого бюджету – це прерогатива військової адміністрації.
“Феміда проаналізувала закон України “Про місцеве самоврядування в Україні”, де сказано: органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах самостійно розробляють, затверджують і виконують місцеві бюджети. При цьому втручання державних органів у бюджетний процес не допускається, за винятком окремих випадків. Саме “окремі випадки” суд пов’язав із воєнним станом”, – ідеться в публікації.
Як зазначає автор, суд визнав, що створення військової адміністрації тимчасово обмежує реалізацію місцевого самоврядування. Водночас, як констатують у рішенні, може виникнути ситуація, за якої місцеві ради повністю втратять свої повноваження. Це станеться тоді, коли Верховна Рада підтримає подання президента про передавання начальнику військової адміністрації всіх повноважень сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови.
У статті також наголошують, що в Чернігівській міськраді вважають рішення сесії законним. Якщо суд його скасує, це вважатимуть перешкоджанням реалізації конституційних прав територіальної громади Чернігова, зазначив представник міськради.
Також представник міськради навів статистику: за час повномасштабного вторгнення Чернігівська міська рада провела 14 сесій, на яких ухвалили 197 рішень, а також 78 засідань виконавчого комітету Чернігівської міської ради, де ухвалили 885 рішень.
Зокрема, на березневій сесії депутати Чернігівської міськради погодили фінансування для міської військової адміністрації в розмірі 3 млн грн.
Контекст:
Мер Чернігова Владислав Атрошенко у липні 2022 року, після того, як його не випустили до Швейцарії на міжнародну конференцію з відновлення України, опублікував відеозвернення до президента України Володимира Зеленського і заявив, що його намагаються усунути від управління містом.
15 вересня 2022 року Національне агентство з питань запобігання корупції вручило Атрошенку протокол через конфлікт інтересів: його дружина виїжджала за кордон на три місяці службовим автомобілем, міськрада виділяла гроші на його лізинг.
7 грудня 2022 року суд у Львові підтвердив, що Атрошенко діяв в умовах конфлікту інтересів і визнав його винним. Атрошенка оштрафували на 6800 грн і 3400 грн, а також на рік позбавили права обіймати посаду мера Чернігова.
Атрошенко оскаржив рішення. 1 лютого Львівський апеляційний суд скасував меру Чернігова штраф, але залишив чинною заборону обіймати посаду міського голови.
9 лютого Чернігівська міська рада призначила секретаря міськради Олександра Ломака виконувачем обов’язків міського голови.
Джерело: gordonua.com