Україна на саміті НАТО, який відбудеться у столиці Литви Вільнюсі 11–12 липня, очікує дістати гарантію запрошення до Альянсу. Про це заявив міністр оборони України Олексій Резніков у коментарі The Guardian, опублікованому 28 червня.
За словами міністра, Київ визнає, що вступ у НАТО неможливий, поки триває конфлікт, але наполягає на тому, що необхідно дати тверді обіцянки на майбутнє.
Резніков зазначив, що на саміті у Вільнюсі глави держав і урядів країн – членів НАТО можуть виправити помилку, зроблену на саміті в Бухаресті 2008 року, і продемонструвати відповідальне лідерство, виправдавши очікування України.
“Це продемонструє Росії, що її вплив має закінчитися біля її кордонів, а подальша агресія лише прискорить крах терористичної держави. Ми реалісти й не вимагаємо неможливого. Тому наші очікування від Вільнюського саміту НАТО дуже реалістичні: дістати гарантію запрошення до НАТО після перемоги України у війні. Ми готові негайно підписати протокол про приєднання, щоб розпочати процедуру ратифікації й остаточного приєднання”, – наголосив Резніков.
За його словами, що в інтересах НАТО зміцнити свій східний фланг, з огляду на те, що Росія залишатиметься загрозою в найближчому майбутньому.
“Сьогодні Україна вже служить захисним щитом для східноєвропейських членів НАТО. Якщо цей щит трісне, наступними жертвами російської агресії можуть стати країни Балтії, Польща, Угорщина чи Словаччина”, – заявив Резніков.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ в Альянс зафіксовано в Конституції України.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за пришвидшеною процедурою.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому їй допомагають члени Альянсу.
1 червня 2023 року на полях саміту Європейської політичної спільноти в Молдові Зеленський наголосив на необхідності визначення країнами – членами Альянсу чіткого алгоритму руху України до вступу в НАТО. “Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства і щодо безпеки нашої країни на період до вступу в Альянс – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним”, – вказав президент.
В Офісі президента України заявили 10 червня, що майбутній вступ України в НАТО підтримало вже 20 членів Альянсу.
Марія НІКОЛАЄНКО
журналістка
Джерело: gordonua.com