Саміт глав парламентів країн – членів НАТО є можливістю дати потужний сигнал щодо важливості приєднання України до Альянсу.
Про це 1 червня під час зустрічі зі спікеркою Сейму Литви Вікторією Чміліте-Нільсен заявив голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, його цитує пресслужба апарату парламенту.
“За місяць [11–12 липня], на Вільнюському саміті НАТО, ми прагнемо почути чіткий і зрозумілий план подальшого руху України до членства. Ми прагнемо почути, що заявка України на членство приймається”, – наголосив Стефанчук.
Під час бесіди спікер Ради розповів Чміліте-Нільсен про виконання Україною рекомендацій Єврокомісії на шляху до членства у ЄС.
“Розраховую, що в червні ми отримаємо належну оцінку з боку Європейського союзу”, – наголосив Стефанчук.
Керівник Верховної Ради України перебуває 1–2 червня з робочим візитом у Вільнюсі (Литва), де бере участь у саміті глав парламентів країн – членів НАТО.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Стратегічний курс на членство України в НАТО закріплено в Конституції з лютого 2019 року.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора Росії Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Генсек Альянсу Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога, і в цьому їй допомагають члени Альянсу.
Джерело: gordonua.com