Мідний посуд вважався і вважається елементом розкоші і ознакою високої якості життя. У Писанні сказано, що священні води для таїнств і обрядів підносять в мідних судинах, і в цьому випадку вона стає подібною амриту, нектару безсмертя, інформує Ukr.Media.
Сучасні дослідження знайшли і наукове підтвердження такої високої оцінки властивостей і властивостей мідного посуду. Зокрема, багаторічні дослідження Федерального Агентства з охорони навколишнього середовища США, результати яких були опубліковані у 2008 році, довели бактерицидний статус міді і ряду її сплавів, в яких вміст цього металу був досить високим. Найбільш вираженою бактерицидною властивістю мідні поверхні мають відносно метицилін-стійкого штаму золотистого стафілокока, відомого медицині як супермікроб MRSA, а також кишкової палички і сальмонели.
У 2009 році результати досліджень були доповнені висновками про те, що мідь і її сплави ефективно інактивують небезпечний вірус A/H1N1 — збудник «свинячого» грипу. Але така активність міді і, відповідно, посуду з міді і її сплавів, має не лише позитивну, але і негативну сторону.
Так, активна окислювальна здатність веде до того, що поверхня мідного посуду руйнує ряд корисних вітамінів, зокрема, С. А також окисляє ПНЖК (особливо при зберіганні продуктів в мідному посуді). Недолік ПНЖК, своєю чергою, призводить до важких системних, імунних захворювань і є однією з доведених причин виникнення онкологічних хвороб.
Особливо небезпечний вологий мідний посуд. Утворення зеленуватого нальоту (патини) і подальше нагрівання такого патинованого посуду призводить до того, що шкідливі речовини переходять в організм людини, здійснюючи там руйнівну дію на органи і тканини, приводячи до патологій. Так, цироз печінки, який довгий час пов'язували з руйнівним впливом на печінку алкоголю, також виявився провокованим міддю і її сполуками. Дослідження, що проводяться китайськими вченими під керівництвом Чен Юнши, результати яких були опубліковані в 1990 році, довели, що причиною цирозу став високий вміст міді в організмі людей, які страждають алкоголізмом. Річ у тім, що при зловживанні спиртним організм починає посилено засвоювати мідь. І наявність мідного і зі сплавів міді посуду в будинку істотно прискорюють процес руйнування печінки. Вчені також відзначили, що зі зменшенням частки мідного посуду в загальному користуванні домогосподарств, кількість пацієнтів з діагнозом "цироз печінки" істотно скоротилася.
Також необхідно відзначити, що сам по собі цей метал не є якимось виплодком пекла. Більш того, в помірних дозах він життєво важливий для організму. І для здорової дорослої людини навіть підвищене надходження міді в організм зазвичай не має негативних наслідків, так як її засвоюваність обмежена.
Проблема для хронічних алкоголіків полягає в тому, що особливості фізіології їх організму змінюються дуже істотно — він починає посилено засвоювати мідь. Якщо надходження міді в організм знаходиться в межах норми, то особливої біди в цьому немає.
Але коли людина, яка сильно вживає спиртне переходить на неякісні напої "підпільного" виробництва, то канали надходження міді в організм розширюються. Також в рамках доказової бази були наведені результати досліджень професора Гарвіхта (Швейцарія), зроблені ним ще в 1911 році. Пояснюючи масове ураження цирозом печінки алкоголіків і те, що саме цироз ставав основною причиною смерті в цій групі досліджуваних, він писав: «при бродінні попутно зі спиртом завжди утворюється певна кількість оцтової кислоти, яка в процесі дистиляції розчиняє частину міді з зазвичай використовуваних для охолодження мідних труб». Вже до середини 20 століття в розвинених країнах на заводах, що випускають спиртні напої, труби охолодження, які раніше виготовлялися з міді і латуні, були замінені на нові, з нержавіючої сталі.
У дослідженнях для ВООЗ німецьких вчених і педіатрів про причини високої смертності індійських немовлят, також знайшли «мідний слід». Так, дані, опубліковані в 1986 році Всесвітньою організацією охорони здоров'я свідчать, що цирозом печінки страждали діти, що знаходяться на штучному вигодовуванні. Дослідження показали, що батьки готували для них суміш у традиційному для Індії мідному посуді. При відмові від нього захворюваність і смертність немовлят від цирозу печінки стала стрімко скорочуватися.
Ще вчені давнини відзначали, що при всіх лікувальних властивостях міді, вона є найсильнішою отрутою і рекомендували ставитися до цього металу з обережністю, не допускаючи симптомів «мідної лихоманки». Очевидно, і сьогодні їх попередження і поради, а також дані і висновки сучасних досліджень актуальні і мають бути враховані цінителями мідного посуду.
Джерело: ukr.media