Огляд «Війна в Україні за тиждень» з 3 по 9 лютого

Огляд «Війна в Україні за тиждень» з 3 по 9 лютого 10.02.2025 07:00 Укрінформ Трамп заявив, що розмовляв з Путіним по телефону щодо припинення війни і анонсував зустріч з Зеленським наступного тижня. Британія збирає черговий «Рамштайн» 12 лютого ГОЛОВНЕ ЗА ТИЖДЕНЬ

Президент Зеленський 5 лютого дав інтерв’ю Пірсу Моргану:

  • Україна потребує міцних гарантій безпеки, а не ситуативних угод, яких Росія не буде дотримуватися.
  • Контингент, який може бути присутній в Україні, може стати фактором стримування Росії, але все це чудово на шляху до НАТО.
  • Найшвидший спосіб перейти до дипломатії – гарантувати сьогодні вступ України до НАТО.
  • Сьогодні 40% зброї та техніки, яка використовується на полі бою, українського виробництва, а внесок США в обороноздатність України сягає 30%.
  • Якщо санкції з Російської Федерації будуть зняті, це збільшить ризик другого вторгнення.
  • Україна не визнає окуповані території російськими.
  • Коли завершиться воєнний стан, обов’язково будуть оголошені вибори.

Президент Зеленський очолить українську делегацію на Мюнхенській конференції з питань безпеки наступного тижня. Підтверджено, що заплановані перемовини України з командою глави Білого дому.

07.02 керівник ОП Андрій Єрмак обговорив зі спецпредставником США з питань України та Росії Кітом Келлогом майбутні зустрічі на Мюнхенській безпековій конференції. Єрмак підтвердив, що Кіт Келлог приїде в Київ після Мюнхенської конференції.

Президент США Дональд Трамп:

  • 09.02 заявив, що розмовляв з Путіним по телефону щодо припинення війни проти Україні
  • 8.02 сказав, що «ймовірно» проведе першу зустріч із Президентом України наступного тижня.
  • 4.02 офіційно призначив Кіта Келлога спецпредставником президента США з питань України і Росії
  • заявив про «значний прогрес» щодо України та РФ, а також зазначив, що хоче досягти угоди з Києвом про отримання доступу до рідкісноземельних копалин в Україні;
  • оголосив про призупинення введення торгових мит на товари з Мексики та Канади на 30 днів;
  • 06.02 видав указ про запровадження санкцій проти Міжнародного кримінального суду через обвинувачення у воєнних злочинах прем'єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу та колишнього міністра оборони Йоава Галланта.

КОМЕНТАР: Георгій Тихий, речник МЗС: «Ми переконані, що Міжнародний кримінальний суд продовжить виконувати важливі функції у кейсі України, а саме притягнення російських злочинців до відповідальності… Я думаю, що американські рішення не пов’язані з українським контекстом, і ми сподіваємося, що вони не вплинуть на можливість суду досягти справедливості і правосуддя».

05.02 У Кам'янці-Подільському на Хмельниччині пролунав вибух біля будівлі територіального центру комплектування та соціальної підтримки, одна людина загинула, четверо поранені. 03.02.Сирський назвав ганебними напади на ТЦК: винні мають бути покарані.

КОМЕНТАР: Андрій Коваленко, керівник Центру протидії дезінформації при Раді національної безпеки й оборони: «За хронологією подій останніх кількох днів можна говорити про сплановану акцію терору, спрямовану на дестабілізацію в країні. Єдиний вигодонабувач – Росія, яка використовує широкий спектр інструментів: від агентурних мереж та ІПСО до корисних ідіотів всередині України».

06.02 Перші французькі винищувачі Mirage 2000 прибули в Україну разом з українськими пілотами, які пройшли кількамісячну підготовку у Франції. Також Україна отримала ще одну партію винищувачів F-16 від Нідерландів.

06.02.Велика Британія офіційно підтвердила, що скликає «Рамштайн» 12 лютого у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі. Новий очільник Міністерства оборони США Піт Гегсет 12 лютого братиме участь у зустрічі союзників України у форматі «Рамштайн», яка вперше пройде під головуванням Великої Британії.

06.02 Спецпредставник президента США Кіт Келлог з питань України і Росії сказав, що вважає неможливим повернути Україні ядерну зброю. Також Кіт Келлог не представлятиме на Мюнхенській конференції план Дональда Трампа для завершення війни Росії проти України.

5 лютого Україна повернула з російського полону 150 оборонців.

ВІЙНА ВИГЛЯДАЄ ТАК

03.02/ Інтерв'ю Командири нашої перемоги: У війську майже немає чоловіків 30-35 років, а ми впадаємо в крайнощі з мобілізацією – «Геній»

04.02/ Шортс_Ширшин: Військовий про загрози, які стоять перед Україною

05.02/ Інтерв'ю Станція Краматорськ: Без одного коліна важче, ніж без обидвох гомілок – Руся «Незламна» у «Станції Краматорськ»

06.02/ Кисельов: Оптоволоконні дрони вже показали себе, але ще потребують вдосконалення

07.02/ Шортс_Несвітайлов: Трамп і Зеленський мають ґрунтовно поспілкуватись особисто

03.02/ В Ужгороді попрощалися із загиблим на війні солдатом Робертом Папом

04.02/ Наслідки російського ракетного обстрілу міста Ізюм на Харківщині

06.02/ Танкісти захищають Україну від російських окупантів на Харківщині

07.02/ Евакуація цивільного населення в Покровську

НА ФРОНТАХ

Верховний головнокомандувач 07.02 провів засідання Ставки Верховного головнокомандувача і заслухав доповіді щодо постачання конкретних видів озброєнь і техніки. 

Атаки по РФ

Сили оборони України за січень уразили дев'ять нафтових об'єктів на території Росії. За даними ГУР, 46% нафтопереробних заводів у РФ наразі знищено.

Сили оборони вночі 3 лютого уразили Волгоградський НПЗ («Лукойл-Волгограднафтопереробка») та Астраханський газопереробний завод, які є виробниками великої кількості пального для російської армії.

05.02. підрозділи СБУ у взаємодії з іншими складовими Сил оборони уразили ТОВ «Албашнєфть» у Краснодарському краї РФ, яке задіяне у постачанні бензинів і дизелю для російської армії.

07.02 Сили оборони уразили російський аеродром «Приморсько-Ахтарський» у Краснодарському краї РФ. Аеродром використовується для зберігання, підготовки та пусків БпЛА типу Shahed.

Бойові дії

За даними Генштабу, безповоротні й санітарні втрати особового складу російських окупаційних військ у січні сягнули 48 тисяч 240 осіб, що дорівнює чисельності понад трьох мотострілецьких дивізій. У Міноборони Британії повідомили, що у січні 2025 року окупанти зайняли близько 320 кв. км порівняно з приблизно 400 кв. км у грудні 2024 року.

КОМЕНТАР: Олександр Коваленко, військовий оглядач групи «Інформаційний спротив»: «Окупаційні війська відчувають гостру нестачу ресурсів: як людських, так і технічних. Це підтверджують їхні дії на ключових ділянках фронту. … Ми бачимо, що темпи поповнення втрат не встигають за рівнем виснаження. У 2024 році Росія досягла антирекорду у цьому співвідношенні, і зараз виснажливий ефект лише посилюється».

Головнокомандувач ЗСУ Сирський:

  • під час наради 03.02 про підсумки діяльності ЗСУ в січні сказав, що було дещо збільшено кількість підрозділів, які виводяться на відновлення боєздатності; почався перехід ЗСУ на корпусну структуру; понад 66% російської техніки були виведені з ладу ударними дронами.
  • підбиваючи підсумки року перебування на посаді 08.02, заявив, що за рік Сили оборони уразили 377 об’єктів військового призначення на території РФ з максимальною дальністю ураження 1,7 тисячі кілометрів. Він також озвучив вісім ключових пріоритетів своєї діяльності.

Повітряні Сили ЗСУ 3 лютого завдали високоточного удару по пункту управління одного з підрозділів збройних сил РФ у районі Новоіванівки в Курській області. Це призвело до суттєвих втрат ворога

За даними Генштабу, за шість місяців від початку Курської наступальної операції загальні втрати росіян склали близько 40 тисяч осіб, з них понад 16 тисяч – убитими.

07.02 українські війська провели серію механізованих атак на Курщині та прорвалися на глибину до 5 кілометрів на південний схід від Суджі.

08.02 на Торецькому напрямку у Донецькій області воїни 28-ї 28 ОМБр імені Лицарів Зимового походу знищили російський винищувач Су-25

03.02 ворог намагався «перерізати» траси до Покровська. Зараз окупанти не мають значної переваги для ведення активних бойових дій під Покровськом, а втома відчувається з обох боків.

Бійці Національної гвардії України за місяць знищили 84 танки, 165 одиниць бронетехніки і 334 артилерійські системи росіян. 

Оператори дронів 4-ї бригади імені Івана Богуна «Червона калина» Нацгвардії разом з бійцями 38-ї окремої бригади морської піхоти 4 лютого зупинили наступ росіян на Покровському напрямку.

05.02 Сили оборони завдали ударів по російських цілях поблизу Голої Пристані Херсонської області та знищили 10 катерів і особовий склад загарбників – допомогли партизани.

05.02 Сили оборони взяли в полон у Курській області 21 російського військового.

Міноборони РФ 7 лютого заявило, що окупаційне угруповання «Центр» «звільнило» місто Дзержинськ (колишня назва Торецька – ред.) у Донецькій області. Заяви окупантів не відповідають дійсності, оскільки там точаться бої.

ТИЖДЕНЬ В ЦИФРАХ І КАРТИНКАХ

Внаслідок обстрілів російськими окупантами з 03.02 по 09.02 Донецької, Запорізької, Сумської, Херсонської та Харківської областей 19 людей загинули, 155 отримали поранення.

НАСЛІДКИ ВІЙНИ

Втрати. Воєнні злочини

Під час повномасштабного вторгнення загинули 45100 українських військових, 390 тисяч отримали поранення – Володимир Зеленський, президент України.

В Україні вважаються зниклими безвісти майже 63 тисячі людей. Це цифра, яка включає і військових, і цивільних. Наразі встановлено місцезнаходження та ідентифіковано тіла загиблих – це 10 291 особа.

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні з кінця серпня минулого року зафіксувала 79 випадків страт росіянами захоплених у полон українських військових у 24 інцидентах.

Під час виконання бойових завдань загинули 24-річний пілот Повітряних сил капітан Іван Болотов, командир і співзасновник бойової групи «Гострі картузи» 2 окремого загону Центру спецпризначення «Омега» Нацгвардії Антон Спіцин, працівник Львівської опери Юрій Стець, 18-річний доброволець із Британії Джеймс Вілтон. Вічна пам'ять Героям…

Соціальна сфера

За понад 35 місяців війни Росія пошкодила чи зруйнувала в Україні майже 2300 медзакладів.

Економіка

Сума збитків, завданих російськими браконьєрами рибному господарству України внаслідок незаконного вилову біоресурсів в Азовському морі становить понад 4,1 млрд грн.

Екологія

На Одещині на узбережжі нацпарку «Тузлівські лимани» зафіксували масовий викид забруднених мазутом медуз виду Аурелія ушаста, які зазвичай концентруються в глибоководній частині моря.

УКРАЇНСЬКИЙ ТИЛ

Президент України

  • 05.02 підписав закони про продовження воєнного стану і мобілізації в Україні до 9 травня 2025 року;
  • 03.02 підписав закон щодо реалізації права на отримання громадянства України другим із подружжя громадянина України, що бере (брав) участь у захисті територіальної цілісності;
  • 04.02 провів нараду щодо розвитку Повітряних сил;
  • 05.02 ввів у дію санкції РНБО проти тіньового флоту РФ;
  • 07.02 звільнив генерал-лейтенанта Євгена Мойсюка з посади свого спеціального уповноваженого з питань реалізації міжнародних безпекових гарантій та розвитку сил оборони України;
  • увів до складу РНБО міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка.

7 лютого дав інтерв’ю для Reuters. Основні тези:

  • Україна відкрита до укладання угоди зі США щодо доступу до рідкісноземельних копалин.
  • У Курській області ЗСУ здійснили контрнаступ і просунулися на 2,5 кілометри.
  • Через удар по пункту управління у РФ загинули 20 офіцерів, зокрема з КНДР.
  • Для тих, кому 18-24 роки, готують спеціальну контрактну пропозицію.
  • Зустріч Трампа з Путіним не призведе до закінчення навіть гарячої фази війни.
  • Україна готова стати газовим хабом для американського скрапленого газу в Європі.

В інтерв’ю 09.02 для британського мовника ITV News сказав:

  • для швидкого завершення війни потрібні тотальні санкції проти Росії та гарантії безпеки;
  • Росія не будує сталі міжнародні відносини, а має тимчасовий вплив на інші держави;
  • понад 700 росіян, яких взяли у полон в Курській області, вже обміняли на українських військових;
  • якщо призупинити воєнний стан для виборів, ми втратимо армію;
  • готовий до будь-якого формату переговорів із РФ за умови гарантій від США і Європи;
  • світ зміг не дати Путіну зруйнувати Україну, але не поставити його на місце.

***

05.02. до України з візитом прибув глава МЗС Великої Британії Девід Ламмі. Він зустрівся з

  • Президентом Зеленським, який наголосив на важливості укладення між двома країнами угоди про 100-річне партнерство;
  • міністром закордонних справ України Андрієм Сибігою, ключовою темою перемовин з яким було практичне втілення угоди про 100-річне партнерство;
  • Прем'єр-міністром Денисом Шмигалем, з якими обговорили домовленості щодо закупівлі систем ППО й ракет, а також організацію ремонтних баз для військової техніки.

04.02 до України з візитом прибув Рафаель Гроссі, глава МАГАТЕ. Він відвідав дев’ять ключових для роботи АЕС підстанцій – ситуація досить критична. МАГАТЕ 05.02 відклало ротацію місії на Запорізькій АЕС через відсутність гарантій безпеки з боку Росії.

07.02 до Києва прибув голова Військового комітету НАТО Джузеппе Каво Драгоне. 8 лютого з Президентом Зеленським він відвідав оборонне підприємство, де ознайомилися з потужностями й характеристиками української далекобійної зброї. Цього ж дня обговорив з головнокомандувачем ЗСУ генерал Олександром Сирським реформу системи управління військами та з міністром оборони України Рустемом Умєровим визначили пріоритети військової допомоги Україні..

***

Міністерство оборони кодифікувало і допустило до використання у підрозділах ЗСУ:

  • лінійку наземних роботизованих комплексів «Гімлі»;  
  • безпілотні авіаційні комплекси ZEUS і HADES українського виробництва;
  • у січні ц.р. сім зразків стрілецького озброєння і гранатометів європейського та американського виробництва.

Кабінет міністрів

  • звільнив від податків передачу конфіскованого майна для потреб оборони;
  • погодив реалізацію у 2025 році експериментального проєкту щодо надання розширених послуг з первинної медичної допомоги ветеранам;
  • змінив правила роботи фахівців із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб;
  • розширив перелік виробів оборонного призначення, включивши до нього програмні компоненти, оборонні ІТ-рішення;
  • призначив Євгена Мойсюка та Валерія Чуркіна заступниками міністра оборони.

Верховна Рада ухвалила постанову, яка ратифікує угоду між урядами України та Британії щодо офіційної кредитної підтримки розвитку оборонних спроможностей держави.                        

Європейські партнери вже ухвалили попередні рішення про фінансування в Україні програм, які реалізувалися коштом USAID.

Україна розраховує на відкриття першого кластера переговорів з ЄС у квітні, решту до кінця 2025 року.

Україна планує розпочати ексгумацію жертв Волинської трагедії цієї весни.

КОМЕНТАР: Василь Боднар, посол України в Польщі: «Згідно з українським законодавством, повинна бути українська компанія, яка має ліцензію на проведення таких робіт. Польська сторона вже має такого партнера і ця співпраця розвивається з українською установою. Ця установа отримала всі дозволи, і коли команди виїдуть разом, почнуть копати, тоді суспільство про це дізнається і, звичайно, ми будемо це комунікувати через міністрів культури».

У застосунку «Армія+» запрацював звіт про ураження ворожих обʼєктів, який інтегрований із бойовою системою DELTA. Це дозволяє автоматично підтверджувати знищення техніки.

Печерський районний суд Києва продовжив до 9 квітня запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, обраний бізнесмену Ігорю Коломойському у справі про організацію у 2003 році замовного вбивства юриста Сергія Карпенка.

ЕКОНОМІКА ВІЙНИ

Міжнародні резерви України становили $43 млрд станом на 1 лютого 2025 року. У січні вони зменшилися на 1,8%.

Більшість членів монетарного комітету НБУ підтримали підвищення облікової ставки до 14,5%.

У січні 2025 року Україна скоротила імпорт електроенергії на 56%, порівняно з груднем 2024 року – до майже 189 тис. МВт-год. – ExPro.

НАЕК «Енергоатом» торік збільшив виробництво електроенергії на 2% – до 53 млн МВт-год.

За півтора року роботи українського морського коридору було перевезено 100 мільйонів тонн вантажів у 53 країни світу – Володимир Зеленський, президент України.

ДОПОМОГА: СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ

Велика Британія надасть Україні нову фінансову допомогу на загальну суму у 55 млн фунтів стерлінгів для підвищення стійкості та розвитку обох країн і виділяє 25 млн фунтів стерлінгів на запуск програми SPIRIT з метою підтримки інклюзивного та сталого соціального відновлення в Україні.

Банк розвитку Ради Європи (БРРЄ) схвалив заявки на фінансування у 2025 році житлових програм в Україні на загальну суму 150 млн євро. 

Президент Азербайджану Ільхам Алієв підписав розпорядження про виділення мільйона доларів для надання гуманітарної допомоги Україні.

Президент Чехії Петр Павел продовжив термін захисту українських біженців від російської агресії.

Країни Балтії офіційно від’єдналися від енергосистеми Росії та Білорусі і успішно підключилися до єдиної енергосистеми Європи.

Європейські прокурори вивчають, як московський офіс французької ІТ-групи Atos у 2021 році закуповував програмне забезпечення для надсекретного проєкту EES. Ця система має збирати та зберігати біометричні дані всіх відвідувачів ЄС, які не є його громадянами.

Китай вважає безвідповідальними заяви адміністрації США про втручання китайських компаній у роботу Панамського каналу і висловив американській стороні протест. Китай закликає Сполучені Штати припинити політизувати торговельно-економічні питання та повернутись до діалогу і консультацій щодо 10% мит США на увесь китайський імпорт. Пекін сподівається, що ЄС «стане партнером, якому китайська сторона зможе довіряти».

Словацька газова компанія SPP з 1 лютого почала отримувати російський газ до Словаччини через газопровід «Турецький потік».

Суд у США тимчасово дозволив працівникам USAID повернутися до роботи та призупинив деякі пункти плану з ліквідації агентства.

Німецький канцлер Олаф Шольц заявив, що наразі не слід обговорювати ідею відправлення миротворців до України, інакше це означатиме, що в Європі припускають, що Україна не поверне частину окупованих Росією територій.

ВІЙНА&ЖИТТЯ

04.02/ Як російські спецслужби причетні до вбивства військових ТЦК

ЦИТАТА: «Основна мета активізації агентурної мережі – дестабілізація країни зсередини, за одним із кількох сценаріїв: від каналізації невдоволення чинною владою до протиставлення цивільних і військових. І ТЦК зараз виводять на рівень уже не недовіри, ворожості, а на рівень фізичного протистояння».

05.02/ «Очистити карму на війні», або Як воюють колишні засуджені

ЦИТАТА: «Причина проста – серед людей, які відбували покарання, були патріотично налаштовані, які хотіли служити для країни. І вони пішли на передову відразу, щойно з’явилася ця можливість».

06.02/ Наступ ворога «загальмував»: чим це зумовлено?

ЦИТАТА: «Сили оборони України його «гальмують». Власним героїзмом і звитягою. Дуже важко це дається… Звісно, що на характері бойових дій відбивається «накопичувальний ефект»: втрати противника в живій силі і техніці за останні місяці явно не відповідають тим очікуванням, які закладалися російськими генералами в плани наступу. Резерви сточуються, а мобілізаційний ресурс не встигає втрати компенсувати».

Підготувала Жанна Телеганова, Київ

Війна з Росією

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *