Чи стане небо чистим від «шахедів»?

Чи стане небо чистим від «шахедів»? 30.06.2025 10:00 Укрінформ Сили оборони України розраховують на нові військово-технічні рішення

Днями в розмові з журналістами Головнокомандувач ЗСУ генерал Олександр Сирський повідомив, що близько 40 відсотків російських «шахедів» в Україні збивають сили мобільних вогневих груп. Ураження і знешкодження решти ворожих безпілотників відбувається завдяки застосуванню традиційних засобів ППО, винищувальної і армійської авіації, підрозділів РЕБ та зенітних дронів.

Олександр Сирський

За словами Головкома, на тлі посилення російських повітряних атак по Україні загальна ефективність знищення  БпЛА типу «Shahed» усіма силами й засобами нашої протиповітряної оборони наразі складає приблизно 82 %.

Щоб покращити цей показник, в ЗСУ шукають та опробовують нові перспективні військово-технічні рішення для боротьби з російським повітряним мотлохом. Серед того, що сказав Олександр Сирський, є насправді дуже цікаві речі.

НЕ ФАНТАСТИКА: ЗЕНІТНІ РОБОТИ ПРОТИ БПЛА

Головком оприлюднив інформацію про створення в Україні експериментального підрозділу для випробування роботизованих модулів протиповітряної оборони.

Докладної інформації про новий підрозділ надто мало, що зрозуміло, оскільки вона засекречена. З назви можна зрозуміти, що спеціалізується він на випробуваннях автоматизованих модулів, які розробляють в Україні, і вони здатні знищувати повітряні цілі без втручання людини.

Sky Sentinel. Ілюстрація: UNITED24 ЗМІ

Про один із таких роботизованих модулів, а саме – Sky Sentinel, або ж «Небесний страж», нещодавно у ЗМІ розповіли його розробники. За їхніми словами, у створеній українськими інженерами бойовій платформі всі завдання щодо виявлення, взяття у приціл, супроводження та прийняття рішення на ураження БпЛА делеговані штучному інтелекту.

Це означає, що Sky Sentinel у режимі реального часу здатний виявити й розпізнати ворожий безпілотник, розрахувати його швидкість, похибку на опір вітру, передбачити точку зіткнення кулі (снаряда) з ціллю й відкрити вогонь на ураження. Водночас заявлено, що модуль може ефективно працювати по дронах та інших повітряних об’єктах, які рухаються зі швидкістю до 800 км/год.

Максимальну дальність ураження озброєнням роботизованої платформи не розголошують, однак, прицільна дальність стрільби з важкого кулемета M2 Browning, який видно на оприлюднених світлинах, сягає 1500 метрів.

Також імовірно, що цей чи подібні роботизовані модулі можуть чи будуть оснащуватися гарматним озброєнням калібру 20–30 мм зі збільшеною дальністю ураження.

З відомого ще те, що коштує така турель близько 150 000 доларів. На думку розробників, для ефективного захисту міста необхідно встановлювати від 10 до 30  роботизованих платформ, і масове розгортання їх убачається економічно доцільним, оскільки одна установка є дешевшою за звичайну керовану ракету будь-якого зенітного ракетного комплексу.

ДРОНИ-КАМІКАДЗЕ ЗАМІСТЬ РАКЕТ

Іще два роки тому такою  екзотикою, як зараз зенітні роботи, вважали FPV-дрони для перехоплення повітряних цілей.

Своїй появі ця протиповітряна зброя завдячує російським розвідувальним БпЛА. Ідея знищувати ворожі Орлани і Zala за допомогою FPV-дронів виникла в піхотинців, яким ці стерв’ятники в прямому сенсі не давали життя.   

Нині ж із ворожими безпілотниками, не тільки розвідувальними, а й ударними, зокрема й Shahedами, ведуть боротьбу цілі підрозділи, озброєні FPV-перехоплювачами. Бойова робота з виявлення і знищення ворожих повітряних цілей ведеться не тільки уздовж лінії бойового зіткнення, а й у різних регіонах у глибині України.

Наразі Збройні Сили активно розвивають напрямок дронів-перехоплювачів, націлений на протидію далекобійним БпЛА типу Shahed-136.

Наприклад, про створення підрозділів перехоплювачів безпілотних літальних апаратів нещодавно повідомили в повітряному командуванні «Захід».

Під час зустрічі з представниками ЗМІ Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський оцінив результативність застосування таких підрозділів у 70 %, що майже вдвічі ефективніше від мобільних вогневих груп.

Основною перепоною в масштабуванні подібних зенітних підрозділів, за словами Головкома ЗСУ, залишається недостатня кількість наявних тактичних радарів типу Rada або їхніх аналогів, які застосовують для виявлення повітряних цілей

«В наявності – одиниці, а треба – сотні», — прокоментував він суть проблеми.

КОЛИ ПОПИТ БІЛЬШИЙ ЗА ПРОПОЗИЦІЮ

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *