Один із драйверів виникнення та розвитку технології «м’яса з пробірки» – вирішити економічні проблеми, повʼязані з голодом у світі. Але ціна його виробництва дуже висока, тому є певні сумніви, що це допоможе. До всього, як свідчать дослідження, «етичне мʼясо» не таке вже й корисне для здоровʼя. Forbes USA розвінчує кілька міфів, які утворилися навколо цієї технології.
Forbes Ukraine збирає номінантів до нового списку «30 до 30». Ви можете запропонувати кандидатів у список 2023 року за цим посиланням.
Не дайте задурити собі голову. Інноваційний винахід, яким вважають штучне мʼясо, або, як його називають інсайдери, культивоване мʼясо, – це не такий уже підприємницький успіх наступного покоління.
Інвестори хочуть переконати вас у протилежному, особливо на хвилі піднесення, через те що продукти стартапів Good Meat і Upside Foods отримали дозвіл виходу на ринок від регуляторів США на продаж культивованої курятини в країні.
Втім існує ціла низка чинників, які можуть стати на заваді поширенню й успіху «етичного мʼяса». Один із найважливіших – це ціна. За останні пʼять років на розвиток понад 100 стартапів цієї індустрії витратили мільярди доларів, а потрібні ще мільярди.
«Отримати схвалення регуляторів – один із найскладніших кроків у питанні виходу на ринок, – каже інвесторка Ліза Феріа, засновниця Stray Dog Capital. – Але масштабування все ще залишається величезною та дуже дорогою частиною виведення продукту на ринок».
Кілька факторів, які демонструють довгий шлях штучного мʼяса від схвалення регулятора до обідніх столів споживачів.
Ціни високі, але недостатньо високі для прибутків
Щоб виростити в лабораторії унцію мʼяса (28,35 г), потрібно витратити тисячі, якщо не сотні тисяч доларів. Утім бренди вирішили взяти на себе суттєві збитки, щоб ціни на культивоване мʼясо не надто відрізнялися від цін на звичайне.
Перші страви зі штучного мʼяса Good Meat і Upside Foods можна буде знайти в двох престижних американських ресторанах Bar Crenn і China Chilcano, однак власники не захочуть, щоб у їхніх клієнтів мозок вибухнув від цін. Тому варто очікувати нормальних цін… і великих збитків.
Штучне мʼясо, можливо, ніколи не принесе дохід
Ціни на культивоване мʼясо врешті можуть нашкодити брендам. Структура вартості ще довгі роки не буде нормальною, а багато людей, які нині заходять у бізнес штучного мʼяса, можуть ніколи не побачити час, коли цей продукт стане прибутковим.
«Прибутковість у дуже далекому майбутньому, бо найбільша проблема – це виготовлення мільйонів тонн продукту на рік, щоб скласти хоча б мінімальну конкуренцію традиційному мʼясу», – пояснює Феріа, яка підтримує Upside Foods і низку конкурентів компанії.
Інвесторка прогнозує, що зрештою стартапи почнуть обʼєднуватися або їх будуть скуповувати великі мʼясні компанії типу Tyson і JBS.