Автоматична система виявлення пожеж від SmokeD вже допомагає контролювати територію майже половини польських лісів. Але для Артура Матущака, засновника компанії, цього недостатньо. За допомогою інвесторів, запатентованої технології і свого непохитного ентузіазму він має намір завоювати американський ринок. Forbes Polska розповідає про шлях амбітного підприємця, який з різнороба в технологічній фірмі виріс до програміста і співвласника компанії
Команда Forbes відібрала 250 найбільш перспективних компаній. Хто потрапив у перелік NEXT 250? Дізнавайтесь у новому випуску Forbes Ukraine! Купуйте журнал вже зараз!
Лісник за освітою, Артур Матущак влаштувався у технологічну компанію Taxus (складається із Taxus IT та Taxus Ul), що створює IT-рішення для лісового господарства та природоохоронної галузі. Там він пройшов шлях від різноробочого до співвласника та віцепрезидента компанії.
Коли Матущаку і його ідеям стало замало місця у Taxus, він домовився із партнерами про відокремлення самостійного стартапу SmokeD, який виробляє системи раннього виявлення диму та продає послуги з моніторингу лісових пожеж.
Сьогодні SmokeD слідкує за пожежною безпекою лісів з майже 270 точок у різних частинах світу. У 2023 році дохід компанії сягнув близько $2 млн, а за рік до того вона отримала $2,34 млн фінансування від фонду EEC. Наразі засновник робить все, щоб закріпитися і розширитися на американському ринку, а також досягти оцінки в 1 млрд злотих ($234,19 млн).
З лісника у програмісти
Ще під час навчання в Університеті природничих наук у Варшаві на лісника, куди він вступив після лісничого технікуму, Матущак приєднався до компанії Taxus, яка пропонувала технологічні рішення для лісового господарства. За словами самого Матущака, його перша робота у фірмі полягала у тому, щоб «виносити, приносити та підмітати». Але так тривало недовго.
«Артур зробив блискучу карʼєру в Taxus. Він починав як різнороб, але з часом навчився програмувати і став програмістом, який зовсім не відрізнявся від компʼютерників з дипломами вишів. Потім, за власним бажанням, став продавцем. Він побудував налагоджений відділ продажів, завдяки чому ми почали реалізовувати абсолютно нові проєкти. Згодом він увійшов до складу правління і став одним із партнерів», – розповідає Адам Конечний, співвласник і гендиректор Taxus IT.
У 2010 році Матущак зацікавився проблемою лісових пожеж, а освіта лісника підказала йому, з якого боку підійти до цього питання.
«Зазвичай спостерігач підіймається на спеціальну вежу, з якої можна оглядати ліс із висоти. Проблема в тому, що таке спостереження проводиться тільки вдень і є фізично виснажливим, що зменшує кількість охочих до такої роботи. Після того як спостерігач побачить дим, інший спеціаліст повинен визначити місце пожежі на карті і передати координати пожежникам. Будь-яке зволікання загрожує тим, що вогонь пошириться по всьому лісу», – пояснює Матущак.
Ризик цей дуже дорогий як для держави, так і для екології. Аналіз доктора Ришарда Щигла з Інституту лісових досліджень показує, що для нейтралізації вуглецевих викидів внаслідок пожежі на 1 га лісу потрібно заліснити від 10 до 25 га.
Щоб вчасно зупиняти пожежі, Матущак і компанія розробили запатентовану технологію раннього виявлення пожежі. Їхнє рішення дає змогу помічати дим на основі фотограмметричного аналізу зображення з камери дальнього радіуса дії. Система SmokeD складається з камери, програмного забезпечення та застосунку, завдяки яким можна не тільки виявляти пожежі, а й надсилати сповіщення користувачам.
«Різні компанії намагалися створити схожі рішення, але вони генерували багато помилкових тривог, які не полегшували спостереження. А SmokeD дає вірогідні результати і дає змогу швидко виявити більшість пожеж», – каже Конечний.
Камера для моніторингу пожеж від SmokeD
Перша система SmokeD запрацювала в лісництві Недзвяди у 2013 році. На кінець 2019-го вона вже була на службі у понад 60 підрозділах, що входять до складу Держлісагентства Польщі. Принагідно Taxus IT поглинула компанію PPW Manta, яка спеціалізується на виробництві камер дальнього радіуса дії, а Матущак вирішив вийти на американський ринок.
З кінця 2017-го він почав їздити до США, щоб представити систему SmokeD тамтешнім лісівникам, хоча він навіть англійською не володів. Презентувавши SmokeD кільком зацікавленим, отримав однозначну відповідь: камери компанії їм не потрібні, а ось програмне забезпечення – це знахідка. Це вселило у Матущака впевненість у тому, що в Штатах можна побудувати серйозний бізнес.
Міжнародна експансія – це дорого
Міжнародні амбіції Матущака стали незручними для Taxus. Проєкт, який розвивався протягом багатьох років з невеликими інвестиціями та давав привабливі результати, почав влітати у копієчку, адже вихід на іноземний ринок – це задоволення не з дешевих. А коли настав пандемічний 2020 рік і Держлісагентство, основний замовник Taxus, значно скоротило витрати, проблема загострилася.
Власникам компанії – Матущаку, Конечному та Кшиштофу Мрочеку – довелося шукати вихід із ситуації. І вони це зробили, хоча це забрало чимало сил і спричинило напругу у їхніх взаєминах.
«У нас було різне бачення розвитку бізнесу, і кожен тягнув ковдру на себе. Врешті-решт ми вирішили, що відокремлення SmokeD від Taxus буде найкращим варіантом. Так ми і зробили. Ми знайшли інвестора (фонд KnowledgeHub дав близько $1 млн), створили компанію, в яку разом зі мною переїхали 14 людей, а Taxus став одним із її акціонерів», – розповідає Матущак.
«Насправді в довгостроковій перспективі ми не змогли б вести бізнес разом, бо ми занадто різні. Хоч усі ми займаємося інноваціями, ми з Кшиштофом намагаємося робити це безпечно, а Артур може легко ставити на кін все», – пояснює Конечний.
Після поділу компанії Артур Матущак відчув, як це – керувати стартапом: кілька місяців у нього не було грошей на зарплати співробітникам, адже він чекав на перший транш фінансування від інвесторів. SmokeD завершила свій дебютний рік із $73 000 з лишком доходу. Але далі справи пішли вгору.
Частина команди польської компанії SmokeD Фото SmokeD website
«З часом ми все менше зосереджувалися на камерах і все більше – на розробці ПЗ. Ми стали перетворюватися із компанії, яка продає цілу систему раннього виявлення диму, на ту, яка пропонує послуги з моніторингу пожеж без необхідності купувати наші камери, – каже Матущак. – Багато компаній ставляться до SmokeD як до страхового поліса, і система, схоже, виправдовує покладені на неї надії, адже ми ще не втратили жодного клієнта».
У Польщі SmokeD є беззаперечним лідером, адже її система контролює близько 4 млн з 9,2 млн га лісових площ країни. А за допомогою фінансуванні від інвесторів молода компанія все сміливіше виходить за межі країни.
В основному це США, де її рішення використовуються приблизно в 30 локаціях, а також Франція, Італія, Канада, Південна Африка, Бразилія та Індонезія. Клієнти – це переважно лісогосподарські установи, пожежні служби та енергетичні компанії, які хочуть захистити свої електромережі.
У період з 2020 до 2023 року дохід SmokeD виріс у кілька десятків разів. Те саме стосується й оцінки, яка, за словами Матущака, вже сягає $35,12 млн.
«За найгіршого сценарію, у 2024 році ми досягнемо $4,21 млн доходу, а за найкращого – $9,36 млн, – каже засновник SmokeD. – Наразі ми зосереджені на американському ринку. Якщо там все вдасться, то за кілька років зможемо вийти на продажі в $100–120 млн».
Конкурентна перевага
У цьому має допомогти наступний раунд фінансування, в межах якого стартап хоче залучити близько $11 млн. Але це все одно значно менше, ніж $37 млн, які каліфорнійська компанія Pano AI, головний конкурент SmokeD, залучила у раунді A у 2023 році.
«Pano AI має перевагу над нами в тому, що її засновниця Соня Кастнер має великий досвід розвитку стартапів, а в наставниках у неї Майкл Блумберг. Це полегшує залучення фінансування, але технологічно ми кращі. І за винятком одного випадку я не стикався з дискримінацією через те, що ми з Польщі. Навпаки. Американцям подобаються підприємці, які пишаються своєю національністю», – каже Матущак.
Ситуація у світі така, що найближчим часом роботи у SmokeD і її конкурентів точно не бракуватиме. Аналіз Global Forest Watch показує, що лісові пожежі спалюють майже удвічі більше дерев, ніж 20 років тому, через глобальне потепління.