Державна система екстреного інформування має попереджати про небезпеку, але натомість провокує здебільшого шквал мемів у соцмережах. Держоргани перекладають відповідальність одне на одного, а українці дізнаються про загрози із волонтерських застосунків та Telegram-каналів. Що відбувається?
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: список 250 малих і середніх компаній, лідерство генерала Залужного, падіння мільярдера Жеваго, детальна історія Dnipro-M та загалом майже два десятки текстів.
«І настане час, коли одна ДСНС надішле сповіщення. І мільйони відповідатимуть: ядерка?», – написав 7 липня у Twitter український стендап-комік Макс Вишинський. Тієї п’ятниці він, як і тисячі киян отримав на телефон екстрене сповіщення про повітряну тривогу від імені Київської міської військової адміністрації (КМВА). Ситуація повторилася 11 липня і знову викликала купу жартівливих й подекуди іронічних постів у соцмережах. У чому проблема?
У обох випадках тривогу оголошували через зліт російських винищувачів МіГ-31К з аеродрому Саваслейка у Нижегородській області. Ці літаки можуть бути носіями надзвукової ракети «Кинжал». І хоча практика показала, що українські сили ППО можуть ефективно нищити ці ракети, за протоколом тривога оголошується по всій країні щойно ці винищувачі підійматися у повітря.
Протягом червня 2023-го «МіГи» спричиняли всеукраїнську тривогу тричі, із початку липня – чотири рази. Однак екстрене оповіщення отримали лише жителі Києва й лише двічі – 7 та 11 липня. У ті ж дні Повітряні Сили знищили над Україною 38 «шахедів», вертоліт, вісім розвідувальних та ударних БПЛА, проте про ці загрози попереджали лише стандартні сигнали тривоги.
Чому система Cell Broadcast, яка дозволяє миттєво розсилати сповіщення на телефони, поки продукує меми замість попереджень?
Що таке Cell Broadcast?
Cell Broadcast (CB) – технологія, що дозволяє миттєво розсилати важливі повідомлення на мобільні телефони, під’єднані до тієї чи іншої базової станції мобільного оператора. Охоплення можна налаштувати вибірково – від усієї країни до окремих міст чи районів. На відміну від SMS такі сповіщення можна розсилати одразу великій кількості абонентів незалежно від того, послугами якого оператора вони користуються, чи мають покриття або навіть активовану SIM-картку.
Завдяки швидкості Cell Broadcast використовується для екстрених оповіщень про природні катаклізми, техногенні катастрофи, пошуку зниклих людей тощо. У різних конфігураціях технологія імплементована у США, деяких країнах Європи, Азії тощо.
Читати більше Згорнути
Що не так зі «сповіщенням ДСНС»
Впроваджувати Cell Broadcast в Україні почали ще восени 2021-го, проте проєкт не встигли завершити до російського вторгнення. Після кількамісячної перерви Державна служба з надзвичайних ситуацій (ДСНС) відновила роботи і запустила тритижневе тестування у вересні 2022-го. За підсумками тестів екстрені сповіщення отримували 67% абонентів мобільного зв’язку.
Бойове хрещення сталося вже за місяць. 11 жовтня «сповіщення ДСНС» повідомило українців про масовану ракетну атаку – другу у серії «блекаутних» російських обстрілів. Тоді сили ППО ліквідували два десятки крилатих ракет та 13 «Шахедів», свідчить звіт Повітряних Сил.
У «бойовому режимі» система мала запрацювати у листопаді 2022-го, охоплення – збільшитися до 80%, розповідав в інтерв’ю Forbes заступник голови ДСНС з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Роман Примуш.