Президент України Володимир Зеленський 5 липня провів телефонну розмову з президентом Гвінеї-Бісау Умару Сісоку Ембало. Про це Зеленський повідомив у Telegram.
Зеленський назвав розмову предметною.
“Поінформував про ситуацію на полі бою. Обговорили наслідки спроби заколоту так званої групи “Вагнер” та її деструктивну діяльність у країнах Африки. Домовилися про посилення взаємодії й контактів України – Гвінеї-Бісау як на двосторонньому, так і багатосторонньому рівнях”, – написав він за підсумками розмови.
Також Зеленський подякував співрозмовнику за підтримку суверенітету й територіальної цілісності України.
Першу в історії двосторонніх відносин розмову з президентом Гвінеї-Бісау президент України провів торік у серпні. У жовтні Умбалу відвідав Україну, ставши першим африканським лідером, який здійснив візит до Києва після початку повномасштабної війни РФ проти України.
Контекст:
23–24 червня власник ПВК “Вагнер” Євген Пригожин влаштував у країні-агресорі заколот. Він назвав те, що відбувалося, “маршем справедливості”, а президент країни-агресора РФ Володимир Путін говорив, що це спроба військового заколоту. Вранці 24 червня засновник “Вагнера” заявив про захоплення військових об’єктів Ростова-на-Дону та намір іти на Москву, але ввечері того самого дня Пригожин сказав, що передумав і розвертає колони ПВК “у зворотному напрямку”.
Заяву пресслужби Пригожина було опубліковано за 20 хвилин після того, як про врегулювання “кризи” поінформувала пресслужба Олександра Лукашенка.
24 червня спікер Путіна Дмитро Пєсков повідомив, що за підсумками переговорів Пригожин “піде в Білорусь”, а справу за фактом заколоту, відкриту щодо нього в РФ, припинять.
26 червня пресслужба Пригожина опублікувала аудіозвернення, у якому той заявив, що у нього не було мети скидати владу в РФ. Того самого дня Путін виступив із терміновим зверненням, у якому назвав учасників заколоту “зрадниками”, які припустилися помилки. Він закликав вагнерівців укласти контракт із міноборони РФ або вийти зі збройного формування. Хто захоче, зможе піти в Білорусь, заявив він.
27 червня ФСБ оголосила про закриття справи про заколот, а міноборони РФ оголосило, що важку техніку ПВК передадуть російській армії. Лукашенко того самого дня розповів, що Пригожин уже перебуває на території Білорусі.
Аліна ГРЕЧАНА
журналістка
Джерело: gordonua.com