Владі Республіки Косово потрібно “зменшити ескалацію” у відносинах із Сербією, заявив 28 травня у Twitter генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
Він зазначив, що говорив про Косово з верховним представником Євросоюзу із закордонних справ та безпекової політики Жозепом Боррелем.
“Приштина і Белград мають зараз брати участь у діалозі під керівництвом ЄС, оскільки це єдиний шлях до миру й нормалізації. Приштина має зменшити ескалацію і не робити односторонніх дестабілізаційних кроків”, – написав Столтенберг.
Він наголосив, що місія НАТО з підтримки миру в Косово “KFOR і далі забезпечуватиме безпечну й надійну обстановку”.
Spoke to HR/VP @JosepBorrellF #Kosovo. Pristina & Belgrade мусить підтримувати в EU-led dialogue now, as only way to peace & normalisation. Pristina повинен де-escalate & не їсти unilateral, destabilising steps. @NATO_KFOR буде налаштовуватися на захист та сприятливе середовище.
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) May 28, 2023
Контекст:
Республіка Косово є частково визнаною державою. Вона оголосила про свою незалежність від Сербії 2008 року. Сербія не визнає відділення Косова і вважає його своєю територією. Незалежність Косова визнало майже 100 країн, зокрема США. Україна цього статусу не визнає.
Із 2011 року за посередництва ЄС Сербія та Косово ведуть переговори щодо нормалізації відносин. Очікують, що переговорний процес завершать юридичною угодою. Косово наполягає на тому, щоб угода містила взаємне визнання, Сербія домагається “компромісного рішення”.
27 лютого 2023 року Сербія та Косово висловили готовність розпочати реалізацію Угоди про шлях до нормалізації відносин.
26 травня у Косові відбулися сутички груп етнічних сербів із поліцією в кількох північних муніципалітетах. Протестувальники намагалися перешкодити обраним албанським посадовцям вступити на посаду. Після початку заворушень президент Сербії Александр Вучич наказав про переведення бойової готовності збройних сил Сербії до найвищого рівня.
Сутички у Косові засудив Євросоюз.
Юрій ЗІНЕНКО
редактор, журналіст
Джерело: gordonua.com