Резерв+, ВІН-код і повістки цілодобово: що відбувається після 18 травня

“Резерв+”, ВІН-код і повістки цілодобово: що відбувається після 18 травня

Фото: facebook.com/katheryn.chernohorenko

Понад 400 000 військовозобов’язаних вже оновили свої дані через мобільний застосунок “Резерв+”. У перші години і дні роботи він безнадійно висів і спотикався через велику кількість бажаючих онлайн виконати вимогу нового закону про мобілізацію. В Міноборони визнають, що система не ідеальна, але достатньо зручна в плані розвантаження черг до ТЦК і СП. Хоча без візиту до колишнього військкомату все одно не обійтись…

Що буде після оновлення інформації? Навіщо присвоюють ВІН-код? Як зміняться правила вручення повісток? Журналіст Коротко про шукала відповіді на запитання, які найчастіше задають у соцмережах.

1. Що таке “Резерв+”?

Це мобільний застосунок, що виконує роль електронного кабінету військовозобов’язаного. З 18 травня він дає змогу оновити свої персональні дані в електронному реєстрі “Оберіг” та отримати доступ до своєї облікової картки. Тобто перевірити достовірність інформації в реєстрі.

Завантажити застосунок можна через Apple Store і Google Play Market.

2. Чи обов’язково завантажувати застосунок?

Ні, згідно із законом про мобілізацію, який набув чинності 18 травня, електронний кабінет – це добровільний вибір. А от оновлення облікових даних – це обов’язок всіх чоловіків віком від 18 до 60 років та жінок, які мають медичні та фармацевтичні спеціальності.

За законом оновити дані можна безпосередньо в ТЦК та СП (записатися можна в електронну чергу) або в Центрі надання адміністративних послуг.

3. Чи надсилатимуть в “Резерв+” повістки?

Депутати виключили цю норму із законопроєкту про мобілізацію. Однак у самому застосунку з’явилася відмітка для тих, хто оновлює свої дані, перебуваючи за кордоном: їм повістка може надійти на e-mail. Тобто власникам кабінету “Резерв+”, які знаходяться в Україні, електронні повістки не надсилатимуть, а за її межами – так.

– Закон дозволяє скористатися для оновлення даних іншими сервісами – телефоном або поштою, – каже адвокат Роман Стернов. – Тобто в разі небажання надавати інформацію онлайн можна подзвонити до ТЦК та СП чи направити на адресу терцентру рекомендованого листа: повідомити про місцеперебування та номер свого телефону. Електронну пошту в листі можна не вказувати. Користування нею так само не є обов’язком, як і користування електронним кабінетом.

Про це варто знати ще й тому, що не в усіх країнах можна завантажити “Резерв+”. В Міноборони обіцяють це виправити.

Якщо ви проживаєте за кордоном, треба це вказати в Резерв+. Скрін

4. Як дізнатися, що дані оновлені?

Якщо ви повідомили свою інформацію онлайн, відмітка про це має з’явитися у вашому електронному кабінеті: “На обліку. Дані оновлені…” Буде показано дату і час.

5. Чи можна змінити інформацію в обліковій картці через “Резерв+”?

Ні, е-кабінет дає тільки доступ до облікової інформації в реєстрі “Оберіг”. Якщо вона застаріла або помилкова, треба особисто прийти до ТЦК та СП, щоб там внесли зміни.

6. Чи треба носити військово-обліковий документ, якщо встановлений “Резерв+”?

Закон від 18 травня зобов’язує всіх чоловіків віком від 18 до 60 років мати про собі військово-обліковий документ. Навіть якщо хтось виключений з військового обліку, цьому має бути підтвердження.

Станом на сьогодні електронний кабінет не є заміною військового квитка чи призовного свідоцтва, хоч в ньому і відображається ВІН-код. В Мініоборони обіцяють, що 18 червня в “Резерві+” з’явиться QR-код, що матиме силу електронного військово-облікового документу.

Отже, поки що паперовий документ є необхідним. Перевіряти його має право поліція, представники ТЦК та СП, а в прикордонній смузі – прикордонники. У разі відсутності такого документа поліція має право доставити громадянина до ТЦК та СП для уточнення облікових даних.

7. Що означає ВІН-код і як його отримати?

ВІН-код – це військовий індивідуальний номер, що присвоюється військовозобов’язаному в системі “Оберіг”. Має вигляд штрих-коду, який вклеюється в обліковий документ. При зчитуванні такого штрих-коду відображається інформація про громадянина.

Отримати ВІН-код можна тільки в ТЦК та СП і виключно після проходження військово-лікарської комісії. В першу чергу це потрібно чоловікам, які мають право на виїзд за кордон. Наприклад, якщо військовозобов’язаний має відстрочку, бо утримує трьох дітей, то для перетину кордону в ТЦК радять мати при собі ВІН-код.

8. Що буде після оновлення даних через “Резерв+”?

Інформація, яка вноситься в електронний кабінет, – це не повне оновлення даних. Процедура вважається пройденою після військово-лікарської комісії, яка визначить придатність чи непридатність до служби. Тільки тоді, повторимо, у військово-обліковий документ вклеюють ВІН-код.

Якщо дані оновлювати в ТЦК та СП, направлення на ВЛК дають на місці. Якщо через “Резерв+” або у ЦНАП, треба чекати виклику на комісію. Отже, наступним кроком буде отримання повістки на ВЛК.

Коли дані оновлено – в застосунку з’являється про це повідомлення. Скрін

9. Чи може прийти повістка на ВЛК за кордон?

За словами члена Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федора Веніславського, такого механізму немає, бо повістки вручають в ТЦК та СП, а за межами України вони не можуть діяти. Водночас в “Резерві+”, як ми уже казали, є попередження про можливість отримання повістки електронною поштою.

– У будь-якому разі за кордоном неможливо пройти військово-лікарську комісію. Для цього треба їхати в Україну, – каже адвокат Роман Стернов.

У самому Законі про мобілізацію є такі рядки: “Особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном, визначаються Кабінетом Міністрів України”.

10. Чи треба оновлювати дані, якщо маєш відстрочку від мобілізації?

Так, обов’язково, бо відстрочку треба підтвердити. Адже правила надання відстрочок новий закон дещо змінив.

– Відстрочку з 18 травня втратили чоловіки, які мають дружину з ІІІ групою інвалідності, що не пов’язана з ампутаціями або онкохворобою, – каже адвокат. – У кого батьки дружини з І чи ІІ групою інвалідності, мають доньку чи сина, які не є військовозобов’язаними. Студенти вишів, які здобувають другу спеціальність, рівнозначну з першою, багатодітні батьки, якщо вони злісні аліментники.

Так само необхідно оновлювати дані всім, хто має бронь.

11. Що буде після проходження ВЛК?

Це залежить від висновку військово-лікарської комісії. У разі хвороби військовозобов’язаного можуть визнати тимчасово непридатним з наступним переоглядом або непридатним з виключенням з військового обліку.

Якщо визнають придатним, то потім може буде мобілізаційне розпорядження, яке в народі називаються бойовою повісткою. На жінок з медичними та фармацевтичними спеціальностями, які оновили свої дані, такі повістки поки не поширюються.

12. Як бути тим, хто “обмежено придатний”?

Вони мають оновити свої дані на загальних засадах – у ТЦК, через “Резерв+” або ЦНАП і чекати виклику на проходження ВЛК. Новий закон дає 9 місяців на повторне проходження військово-лікарської комісії, яка визначить придатність або непридатність до служби.

13. Що буде, якщо після оновлення даних не з’явитися на ВЛК?

Закон, що набув чинності 18 травня, вимагає, щоб усі військовозобов’язані оновили свої дані до 16 липня. Поки не зрозуміло, йдеться тільки про надання актуальної інформації, чи й включає ця вимога проходження ВЛК.

– Імовірніше – ні, бо ТЦК та СП просто не зможуть пропустити всіх, – вважає Роман Стернов. – Однак якщо проігнорувати виклик на ВЛК, наступає адміністративна відповідальність, тобто керівник терцентру має право виписати штраф. За новими правилами він може зробити це заочно – без складання протоколу, тобто без присутності порушника. Теоретично штраф можуть виписати і на особу, яка перебуває за кордоном.

14. Як зрозуміти, що повістка чинна без вручення?

17 травня Кабмін видав постанову, якою затвердив новий порядок вручення повісток. Оповіщення вважається чинним у двох випадках – якщо людина отримала його під підпис або якщо не отримала, але є поштова відмітка.

– Терцентр надсилає рекомендованого листа на відому йому адресу. Якщо людина там не живе або умисно не йде за листом, днем вручення повістки вважається день, коли проставлено відмітку про відмову отримати або неможливість вручення відправлення, – пояснює адвокат.

15. Чи правда, що повістки можуть приносити уночі?

Так, цією ж постановою Кабінет міністрів розширив перелік місць, де можуть вручати повістки, і закріпив право ТЦК та СП робити це цілодобово. 

Повістки дозволяється вручати:

  • за місцем проживання,
  • за місцем роботи, навчання,
  • у громадських місцях, громадських будинках та спорудах (такими вважають ТРЦ, супермаркети, заклади харчування тощо),
  • місцях масового скупчення людей,
  • терцентрах комплектування та соціальної підтримки,
  • на пунктах пропуску (блокпостах),
  • пунктах пропуску через державний кордон України.

16. Наскільки захищений “Резерв+”?

У Міноборони запевняють, що “надійно захищений від DDOS-атак та намагань військ РФ його зламати”, тому функція авторизації може бути ускладненою. Втім, українські айтівці вже виявили, що програму створено на основі програми шкільного електронного щоденника. Технічна підтримка здійснюється через Telegram Міноборони.

“Це небезпечно, враховуючи можливу співпрацю Telegram із російськими спецслужбами”, – написав у фейсбуці розробник військового програмного забезпечення Ярослав Шерстюк.

У Міноборони кажуть, що їх технічна команда працює цілодобово, вдосконалюючи програму.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *