В інтерв’ю засновнику видання “ГОРДОН” Дмитрові Гордону азербайджанський політолог Раміз Юнус, який проживає у США, заявив, що “Україна сьогодні де-факто вже в НАТО”, і назвав “маркером” імовірну поїздку президента України Володимира Зеленського на липневий саміт Альянсу у Вільнюсі.
“Війна закінчиться – ви туди потрапите швидше, ніж Швеція й Фінляндія. Сьогодні просто публічно про це ніхто не каже. Ну навіщо сьогодні на цю тему говорити й гаряче сперечатися? Ну не стоїть на порядку денному сьогодні це питання. Не приймуть вас під час війни. Потрібно завершити цю війну. А завершивши цю війну вашою перемогою, скажіть мені, будь ласка, Дмитре Іллічу: хто може і якими аргументами казати проти країни-переможця? Яка вийшла ось і такою сильною армією”, – сказав Юнус.
Політолог припустив, що зараз “шукають якусь ідеальну форму, яка влаштує всіх” у НАТО.
“Але я думаю, вже ближче до консенсусу, ось начебто рух у цьому напрямку йде. Аура така, що я розумію, що це для них буде ляпасом: якщо президент Зеленський не полетить туди, [у Вільнюс]. Ось для мене маркер – саме це. Якщо він полетить туди – отже, домовилися. Якщо не полетить – отже, не домовилися”, – пояснив Юнус.
Він вважає малоймовірним, “що й у США, і в НАТО хотіли б, щоб президент Зеленський туди не летів”.
“Інакше одразу ж цим скористаються і Росія, і Китай, і всі інші, які тільки й шукають, щоб у таборі союзників були безлади. Якщо ви сьогодні демонстрували єднання, якщо Зеленський прилітає у Вашингтон, у Лондон, у Париж, на “Сімку” (саміт G7. – “ГОРДОН”), тобто все це, – ну, отже, він має приїхати й у Вільнюс. Ви маєте зробити все, щоб президент України приїхав у Вільнюс. Отже, зробіть таку пропозицію, від якої Україна не зможе відмовитися”, – наголосив Юнус.
Політолог Юнус: Після українського контрнаступу може дозріти кон’юнктура для зустрічі Байдена та Сі Цзіньпіна. Читайте повну версію інтерв’ю
ВІДЕО Відео: В гостях у Гордона / YouTube Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ до Альянсу зафіксовано в Конституції України.
У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому їй допомагають члени Альянсу.
1 червня 2023 року на полях саміту Європейської політичної спільноти в Молдові Зеленський наголосив на необхідності визначення країнами – членами Альянсу чіткого алгоритму руху України до вступу в НАТО. “Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства і безпеки нашої країни на період до вступу в Альянс – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним”, – зазначив президент.
В Офісі президента України заявили 10 червня, що майбутній вступ України в НАТО підтримало вже 20 членів Альянсу.
29 червня Столтенберг зазначив, що членство України в НАТО обговорять після саміту у Вільнюсі.
Дмитро ГОРДОН
засновник проєкту
Джерело: gordonua.com