Міжнародна морська організація закликала РФ припинити погрожувати суднам, які йдуть в Україну та інші країни

Рада Міжнародної морської організації (IMO) на 129-й сесії обговорила ситуацію в Чорному морі й висунула вимогу до країни-агресора Росії припинити незаконну діяльність у цьому регіоні. Про це 25 липня поінформував сайт IMO.

“Рада […] висловила глибокий жаль через зрив Чорноморської зернової ініціативи, […] привітала зусилля України, спрямовані на організацію безпеки, стабільності й свободи міжнародного судноплавства у північно-західній частині Чорного моря й запобігання глобальній продовольчій кризі. Рада підтвердила вимогу до РФ припинити свою незаконну діяльність, гарантувати безпеку й добробут моряків, безпеку міжнародного судноплавства й морського середовища в усіх районах, яких це стосується, та дотримуватися своїх зобов’язань згідно з відповідними міжнародними договорами”, – ідеться в повідомленні.

IMO закликала Росію “утримуватися від погроз міжнародним ланцюжкам постачання, які підтримують інші країни й забезпечують населення України харчовими продуктами, ліками та предметами першої необхідності”.

Заяву міжнародної організації прокоментували у Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України.

“Ані світ, ані Україна не мають і не будуть залежати від бажання РФ брати чи не брати участь в “зерновій ініціативі”. Разом із партнерами ми шукаємо рішення, щоб продовжити агроекспорт та відновити вільне торговельне судноплавство, бо розуміємо свою відповідальність у забезпеченні продовольчої безпеки світу та міжнародній торгівлі”, – сказав віцепрем’єр-міністр – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков.

Він зазначив, що в IMO визнають право України на вільне торгове судноплавство.

Контекст:

Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

22 липня 2022 року в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів – Одеси, Чорноморська й Південного. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Угода набула чинності 1 серпня. “Зернову угоду” кілька разів продовжували, востаннє – до 18 липня 2023 року.

17 липня в Кремлі заявили, що “фактично чорноморські домовленості припинили свою дію”, але РФ готова повернутися до “зернової угоди”, якщо буде виконано домовленості щодо інтересів Росії. У представництві РФ при ООН поінформували, що рішення Росії про вихід із “зернової угоди” остаточне.

Президент Туреччини Реджеп Ердоган 17 липня висловив думку, що президент країни-агресора РФ Володимир Путін хотів би продовження роботи “зернової угоди”. Він наголосив, що обговорить питання продовження ініціативи на зустрічі з Путіним.

Генсек ООН Антоніу Гутерріш заявив 17 липня, що надіслав Путіну листа з новою пропозицією, щоб продовжити дію Чорноморської зернової ініціативи.

Президент України Володимир Зеленський 17 липня повідомив, що надіслав Гутеррішу та Ердогану листи з пропозицією продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.

У Кремлі у відповідь пригрозили “певними ризиками” у разі продовження “зернової угоди” без РФ. Росія оголосила всі кораблі, що йдуть в українські порти, законними воєнними цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, що йдуть у російські та тимчасово окуповані українські порти) і кілька днів поспіль обстрілювала інфраструктуру півдня України, яка забезпечує роботу “зернового коридору”.

Унаслідок одного з російських ударів по порту Чорноморськ було знищено 60 тис. тонн зерна, поінформували в Мінагрополітики. Для повноцінного відновлення пошкоджених унаслідок атаки об’єктів знадобиться щонайменше рік, додали у відомстві. Президент України Володимир Зеленський уточнив, що знищене зерно призначалося для доправлення в Китай.

Юрій ЗІНЕНКО
редактор, журналіст

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *