За два дні до початку саміту НАТО у Вільнюсі в чернетці комюніке не було згадки про запрошення України до Альянсу. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в інтерв’ю каналу ICTV, яке вийшло 14 липня.
“Хочу сказати, що станом на неділю, тобто за 48 годин до початку саміту, в тексті комюніке взагалі не мало бути жодного згадування запрошення для України. За 48 годин завдяки дуже інтенсивному і прагматичному аргументованому спілкуванню з партнерами, насамперед зі США й Німеччиною, нам вдалося їх посунути й вони погодилися, що слово “запрошення” може або має бути в тексті. Але, зрештою, воно з’явилося там у тому формулюванні, яке ми бачимо”, – заявив він.
Контекст:
Саміт НАТО відбувся у столиці Литви 11–12 липня. У підсумковому документі саміту Альянсу йдеться, що Україні для вступу у блок уже не потрібен план дій щодо членства, але поки в ньому немає запрошення до Альянсу.
“Міністри закордонних справ НАТО регулярно оцінюватимуть прогрес у межах адаптованої річної національної програми. Альянс підтримуватиме Україну у проведенні цих реформ на її шляху до майбутнього членства”, – ідеться в комюніке.
Президент України Володимир Зеленський результати саміту назвав “гарними, але не ідеальними”. Водночас 12 липня на підсумковій пресконференції президент України зазначив, що на саміті в Литві Україна дістала “недвозначність того, що вона буде в НАТО”. “Простою мовою: у той момент, коли закінчиться війна, Україну точно запросять у НАТО й Україна точно стане членом союзу”, – заявив Зеленський.
Президент США Джо Байден під час зустрічі із Зеленським на полях саміту НАТО 12 липня заявив, що “з нетерпінням чекає того дня, коли… ми офіційно святкуватимемо членство [України] в НАТО”.
Декларації, у яких підтримують майбутній вступ України в НАТО, станом на 8 липня 2023 року підписало 23 країни із 31, яка входить у блок.
Олена КРАВЧЕНКО
журналістка
Джерело: gordonua.com