Конкуренти Ілона Маска: європейці запустили в космос ракету Ariane 6

Конкуренти Ілона Маска: європейці запустили в космос ракету Ariane-6

Фото: ESA

У ніч на 10 липня жителі Києва та інших областей України побачили незвичайне явище у небі. З’явилися чутки, що це нібито невідомий літаючий об’єкт (НЛО), який під час війни відвідав нашу країну. Інші вважали, що це міг бути новий ворожий безпілотник, адже на Київщині лунала тривога. Але виявилося – космічна ракета!

Ракета нової ери

9 липня Європейське космічне агентство (ESA) разом із компанією Arianespace здійснили запуск нової європейської ракети-носія важкого класу Ariane-6. Її проліт і бачили у різних регіонах України. Трансляція першого випробувального запуску ракети велася на ютуб-каналі Європейського космічного агентства (ESA).

5,4,3,2,1 allumage Vulcain! 🚀

Relive the moment the first Ariane 6 launched from @EuropeSpacePort, French Guiana 👇

🔊Turn the sound all the way UP ⬆️ #GoAriane ! pic.twitter.com/WYRpPLGtnn

— European Space Agency (@esa) July 9, 2024

Як повідомляється на сайті ESA, ракета здійснила свій перший політ із Європейського космодрому у Французькій Гвіані.
“Абсолютно нова ракета запускається не часто, і успіх далеко не завжди гарантований. Я маю честь бути свідком історичного моменту фактичного відновлення доступу Європи до космосу”, – сказав генеральний директор агентства Йозеф Ашбахер. Він наголосив, що перший тестовий політ ракети «Аріан-6» «ознаменує собою нову еру автономних та універсальних європейських космічних апаратів». Генеральний директор Arianespace Стефан Ізраель наголосив на важливості місії Ariane-6 для відновлення автономного доступу Європи до космосу.

Вважається, що успішний запуск Ariane-6 знаменує важливу віху для Європи, надаючи їй автономний доступ в космос. Ракета забезпечить можливості для наукових досліджень, спостереження Землі, розвитку технологій та комерційної діяльності. Завдяки новим функціям Ariane-6 Європа зможе проводити більше космічних місій, при цьому стійко використовуючи верхній ступінь ракети-носія, щоб вона не перетворилася на космічне сміття.

Для першого польоту, який має тривати 2 години 51 хвилину та 40 секунд, Ariane-6 взяла на борт 18 супутників, у тому числі вісім супутників CubeSat. Надалі європейці розраховують вийти на показник 9-10 запусків на рік.

У небі над Київщиною ракета виглядала справді як НЛО.

Ракета забезпечить автономний доступ до космосу

“Аріан-6” – нове покоління ракет-носіїв важкого класу сімейства “Аріан”, яке прийшло на зміну європейській важкій ракеті “Аріан-5”, однієї з найнадійніших в історії космонавтики. «Аріан-5» з 1996 року служила штатним носієм для ESA, здійснила 117 польотів та була виведена з експлуатації після останнього запуску 5 липня 2023 року. «Аріан-5» виконала перші місії ESA до комети Розетта, Меркурія та Юпітера. За планами, Аріан-6 повинна стати вдвічі дешевшою за свою попередницю і сприяти підвищенню кількості запусків на рік приблизно вдвічі.

Розробка «Аріан-6» велася з 2014 року, у її створенні брали участь 13 країн Європи на чолі з Францією. Початковий запуск ракети планували здійснити у 2020 році, але дебют багаторазово відкладали через технічні проблеми та зовнішні чинники, у тому числі через початок пандемії коронавірусу.

Ракета «Аріан-6» призначена для запуску супутників у космос як комерційних, так державних клієнтів. Вона має дві модифікації з різною вантажопідйомністю: 4,5 та 11,5 тонни. За допомогою ракети європейська космічна промисловість сподівається відновити доступ до космосу. У Європейському космічному агентстві вважають, що нова ракета «забезпечить нам гарантований, автономний доступ до космосу». Очікується, що до 2026 року ESA зможе проводити від дев’яти до 12 запусків ракет «Аріан-6» на рік. Цю ракету використовуватимуть для виведення корисного навантаження на низьку навколоземну та геоперехідну орбіти Землі.

Запуск Ariane-6 знижує залежність Європи від ракет Falcon-9. Фото: x.com/esa x.com/theACentauri

Ariane-6 – конкурент ракет SpaceX Ілона Маска

Запуск цієї ракети знаменує значний крок до зменшення залежності Європейського Союзу від ракет Falcon-9 компанії Ілона Маска SpaceX для запуску супутників.

Протягом минулого року ключові європейські супутники були запущені за допомогою Falcon-9 компанії SpaceX, у тому числі два супутники, які спочатку були призначені для Arianespace. Європейське метеорологічне агентство навіть відмінило контракт на запуск Ariane-6 на користь SpaceX.

Конкурентна перевага SpaceX полягає у багаторазовому використанні першого ступеня, що дозволяє здійснювати більш часті та економічно ефективніші запуски. На противагу цьому Arianespace ще не розробила ракету багаторазового використання і відстає від SpaceX більш ніж на десять років у цій технології.

Однак, в Arianespace стверджують, що Ariane-6 може конкурувати з Falcon-9 за вартістю запуску та пропонує унікальні переваги для клієнтів.

Незважаючи на економічні виклики, Arianespace оптимістично оцінює ринковий потенціал Ariane-6. За даними Ізраеля, всі доступні запуски Ariane-6 вже заброньовані на кілька років, серед клієнтів – європейські установи та компанія Amazon, яка забезпечила 18 запусків для своїх комунікаційних супутників.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *