Президент України Володимир Зеленський 9 червня провів телефонну розмову із прем’єр-міністром Японії Фуміо Кісідою. Про це повідомила пресслужба Офісу президента.
Зеленський розповів Кісіді про наслідки підриву Росією Каховської ГЕС.
“Агресор спричинив масштабну техногенну, екологічну та гуманітарну катастрофу. Це свідомий терористичний акт і черговий воєнний злочин Росії”, – наголосив президент.
Він зазначив, що руйнування ГЕС створило загрози безпеці Запорізької АЕС через зниження рівня води в Каховському водосховищі.
Кісіда висловив солідарність з українським народом через катастрофічні наслідки знищення Каховської ГЕС. Він повідомив, що уряд Японії готує пакет гуманітарної допомоги для України з урахуванням переліку першочергових потреб, які передала українська сторона.
Співрозмовники обговорили подальшу підтримку з боку Японії у сфері безпеки, зокрема, співпрацю з гуманітарного розмінування.
Лідери обмінялися думками щодо шляхів реалізації української формули миру й підготовки до глобального саміту миру, порушили питання двосторонньої співпраці й відновлення України. Кісіда підтвердив готовність провести в Японії на початку наступного року конференцію з відновлення України.
Розмова політиків тривала приблизно пів години, повідомили у МЗС Японії.
Під час бесіди Кісіда заявив, що Японія планує оперативно надати надзвичайну гуманітарну допомогу в розмірі $5 млн жителям, які постраждали від повені, через міжнародні організації.
Зеленський “висловив сердечну вдячність за всю допомогу, надану до цього часу, включно із цією”, ідеться у пресрелізі.
“Кісіда знову висловив співчуття й солідарність із народом України у зв’язку з наслідками руйнування дамби Каховської ГЕС. Він заявив, що російська агресія призвела до загибелі багатьох мирних жителів у різних частинах України, а також до пошкодження цивільних об’єктів, зокрема електростанцій, що абсолютно невиправдано, і він рішуче засуджує це”, – повідомили у МЗС.
Контекст:
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року Японія приєдналася до санкцій проти Росії, передає Україні нелетальне оборонне обладнання, гуманітарну й фінансову допомогу, влада країни послідовно засуджує російську агресію.
2022 року Японія надала Україні 17 млрд грн (приблизно $465 млн за курсом НБУ) фінансової допомоги, розповів 6 січня 2023 року прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
22 листопада уряд Японії вирішив надати надзвичайну грантову допомогу Україні – генератори й лампи на сонячних батареях на суму понад $2,5 млн, а в лютому 2023 року – оголосив про надання додаткових $5,5 млрд для відновлення зруйнованої російськими військами інфраструктури України.
21 березня 2023 року Кісіда приїжджав до України з першим візитом після початку повномасштабного вторгнення Росії. Він відвідав Бучу Київської області й запевнив, що Японія докладатиме зусиль для відновлення миру в Україні.
За підсумками переговорів із Зеленським Кісіда повідомив про надання Україні $0,5 млрд, частину коштів спрямують на нелетальне озброєння.
Під час зустрічі із Зеленським на полях саміту G7 у Хіросімі 21 травня Кісіда повідомив про рішення прийняти на лікування поранених українських військових і надати додаткову допомогу – 100 вантажних автомобілів для потреб ЗСУ.
Джерело: gordonua.com