В інтерв’ю головній редакторці видання “ГОРДОН” Олесі Бацман білоруський опозиціонер Валерій Цепкало назвав три принципи, які б допомогли опозиції у боротьбі з Олександром Лукашенком, який перебуває в Білорусі при владі з 1994 року.
“Перший – це відкриття кримінальної справи проти нього у Міжнародному кримінальному суді. Ми збирали дуже багато інформації. Моя дружина Вероніка збирала свідчення жінок, які пройшли через тортури, катування. Це все документували: коли це було, за яких обставин, яка в’язниця. Називали людей, котрі за це відповідали. Ми надсилали ці документи в Гаагу”, – сказав Цепкало.
Він зазначив, що Лукашенку пригадають і мігрантську кризу.
“Зараз Польща працює активно щодо збору даних про відповідальність режиму Лукашенка та його особисто за зоркестровану ним мігрантську кризу на кордоні ЄС. Захоплення цивільного повітряного судна, акт державного тероризму і багато-багато інших речей. Я не хочу зараз усе перераховувати”, – наголосив опозиціонер.
За його словами, “було б дуже і дуже реально” знайти з найближчого оточення Лукашенка, кого можна було б купити, і “це був би постійно над ним дамоклів меч, це б його постійно вводило у стрес, це прискорювало б процеси”.
“Другий елемент – це оголошення ультиматуму з боку Євросоюзу щодо звільнення політичних в’язнів. Ультиматум на перекриття залізничного сполучення для вантажних залізничних перевезень. Не для пасажирських. Не треба білорусів карати. А для вантажного сполучення між Росією та ЄС. Чому я сказав “між Росією”? Тому що 5% експорту китайських товарів ідуть двома основними шляхами: через Росію, Білорусь – і далі на Європейський союз, другий – через Казахстан, Росію, Білорусь і далі в Європейський союз”, – пояснив Цепкало.
Третім елементом він назвав імовірне обмеження транзиту через Білорусь китайських товарів.
“Шовковий шлях, грубо кажучи. “Один пояс – одна дорога”. Але насправді три дороги. Тому що вона йде через Іран, Узбекистан, Туркменістан, потім перевантаження, через Каспійське море, потім Азербайджан, Грузія, потім Туреччина через Поті. Не дуже добрий насправді маршрут. Фактично китайські товари, які рухаються наземним шляхом, рухаються через територію Білорусі. А як ми знаємо, [глава КНР] Сі Цзіньпін став своєрідним геополітичним патроном для [президента країни-агресора Росії Володимира] Путіна – йому треба на когось орієнтуватися. І насамперед для Лукашенка, який уже давно собі Китай визначив як геополітичного патрона. Якби такий ультиматум пролунав із боку Євросоюзу, ми абсолютно переконані, що Лукашенку не залишалося б нічого іншого, як випустити політичних в’язнів. І це б закрутило всю ситуацію всередині країни, переформатувало б повністю політичне поле”, – вважає Цепкало.
Цепкало: У Лукашенка невиліковне судинне захворювання. Кров у нього буквально з усіх місць виходила. Читайте повну версію інтерв’ю
ВІДЕО Відео: Алеся Бацман / YouTube Контекст:
Лукашенко керує Білоруссю із 1994 року. Тоді він переміг у другому турі виборів, ставши першим президентом незалежної Білорусі.
9 серпня 2020 року у Білорусі відбулися чергові вибори президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце із 10,1% голосів посіла білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас, альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Після виборів у Білорусі розпочалися масові акції протесту незгодних із їхніми результатами. Їх жорстко розганяли, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох. На піку в мітингах брало участь кілька сотень тисяч людей, 2021 року протестну активність припинили, але силовики продовжили затримання опозиціонерів.
23 вересня 2020 року Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, уперше в історії Білорусі її не анонсували та не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.
Євросоюз і США неодноразово вводили санкції проти Білорусі за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів.
Наступні вибори президента Білорусі мають відбутися у 2025 році. Лукашенко обіцяв, що більше не балотуватиметься у президенти.
Олеся БАЦМАН
головна редакторка
Джерело: gordonua.com