Коли Службою безпеки України керував Іван Баканов, служба “була нещасливою”. Про це колишній начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України, ексголова Служби зовнішньої розвідки (СЗР) Валерій Кондратюк заявив “Українській правді” в інтерв’ю, опублікованому 19 липня.
Журналіст запитав думку Кондратюка, бо він контактував із Бакановим, коли очолював СЗР.
“Це була довірена людина президента [України Володимира] Зеленського. Людина, через яку можна було, скажемо так, підтримати якісь речі, пов’язані з професійною діяльністю. Але у професійному плані те, що я знав зсередини Служби – Служба [безпеки] була нещасливою”, – відповів він.
Ексголова ГУР припустив, що Зеленський, призначаючи Баканова головою СБУ, “і сам не очікував, що Служба безпеки є такою складною структурою”.
“Маючи лише якусь юридичну освіту і загальне уявлення, неможливо тримати під контролем цю Службу. Виявилося, що ні. Це неначе людина, яка не вміє плавати, і її пустили в басейн”, – пояснив Кондратюк.
Він підтвердив, що саме Баканов був “людиною в басейні, яка не вміє плавати”.
“Не маючи власних знань, він мав покладатися у своїй діяльності на людей, які перебували всередині. Це були не найкращі люди у Службі безпеки України. Одним із таких взагалі була людина з сторони – це [вже колишній генерал СБУ, затриманий у Сербії після втечі з України, Андрій] Наумов. З одного боку, ця людина перебувала під російським впливом, а з іншого – це корупційна складова”, – зазначив ексголова ГУР.
За словами Кондратюка, “покладаючись на таких людей, Баканову було не лише складно керувати Службою, а й мати справжнє розуміння того, що відбувається в державі”.
“Чому? Тому що відбувалися певні маніпуляції, близьке ставало далеким, а далеке – близьким, і ти ніколи не міг розуміти, насправді на якому світі знаходишся і які виклики стоять перед державою. Тобто треба розуміти чіткі механізми, а не лише покладатися на те, що тобі там кажуть, або підводять до тебе тих чи інших людей», – вважає він.
Кондратюк наголосив, що керував СБУ Баканов, “тому що відповідальність – на ньому, але маніпулювали ним люди на кшталт Наумова чи [затриманого у 2022 році за держзраду ексначальника управління СБУ в АР Крим Олега] Кулініча”.
Ексголову ГУР запитали, чи достатнім, на його думку, є покарання для Баканова – звільнення з посади голови СБУ.
“Це все ж таки політична відповідальність. Тому що для юридичної відповідальності має бути доведено склад злочину. На ці питання мають давати відповіді правоохоронні органи”, – вважає Кондратюк.
Контекст:
Баканова було призначено головою СБУ 29 серпня 2019 року. До цього він очолював партію “Слуга народу” та керував виборчим штабом Зеленського.
17 липня 2022 року Зеленський підписав укази про усунення з посад Ірини Венедиктової, яка обіймала посаду генпрокурора, та Баканова. Пояснюючи укази, президент сказав, що до обох є “дуже серйозні питання”. 19 липня Рада звільнила і Баканова, і Венедиктову. Екс-генпрокурора пізніше була призначена послом України у Швейцарії.
Перед цим наприкінці червня ЗМІ писали, що Баканова можуть звільнити. Співрозмовники Politico стверджували, що в Офісі президента”вкрай незадоволені його роботою”, зокрема– управлінськими навичками. У цій статті видання звертало увагу, що занепокоєння викликають кілька високопосадовців СБУ та їхні дії у перші дні повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
“Українська правда”, посилаючись на джерела, писала, що Баканова в перші дні повномасштабного вторгнення Росії не було у Києві. “Вані в перші дні війни не було в Києві. Його не могли знайти”,– заявляв співрозмовник ЗМІ з оточення Зеленського.
Після звільнення Баканова в.о. голови СБУ був Василь Малюк. Рада затвердила його призначення головою СБУ 7 лютого 2023 року.
Того ж дня нардеп від “Слуги народу” Мар’яна Безугла , відповідаючи на запитання екс-нардепа Вікторії Пташник, заявила, що СБУ провела “внутрішнє розслідування” щодо Баканова, Вениславський тоді пояснив, що йдеться про службову перевірку. Обидва нардепи запевнили, що екс-глава СБУ не залишав країну.
Нардеп Роман Костенко говорив, що матеріали перевірки треба передати до Держбюро розслідувань, оскільки Баканов– військовослужбовець. У ГБР заявили, що не розслідують жодного виробництва, яке стосувалося б Баканова. За даними ЗМІ, перевірка не виявила порушень у його діях.
Юрій ЗІНЕНКО
редактор, журналіст
Джерело: gordonua.com