Ба, знайомі всі обличчя: хто і за що тепер відповідатиме в уряді України
Фото: FB Руслан Стефанчук
17 липня Рада проголосувала за новий склад Кабміну, який отримав оновлення ключових посад та реорганізацію кількох відомств. Як повідомляється, новий уряд націлений на посилення євроінтеграції та цифровізації України. Головне завдання – робити все для зміцнення обороноздатності країни. Чи допоможуть у цьому відносна молодість Кабміну та наявність високих академічних звань? На це запитання отримаємо відповідь з бігом часу, а журналістка Коротко про розбиралася, хто є хто із нових міністрів.
Прем’єр-міністр України – Юлія Свириденко
Новий прем’єр-міністр України Юлія Свириденко. Фото: ФБ Юлія Свириденко
Новій «пані прем’єр-міністру» України – 39 років, тоді як її попереднику Денису Шмигалю цього року виповниться 50. Свириденко взагалі одна із наймолодших кандидаток на пост прем’єра в історії України.
Юлія Свириденко має вищу освіту у сфері зовнішньоекономічного менеджменту, вона кандидат економічних наук. Денис Шмигаль – також к .е. н, та його вища освіта – за спеціальністю «Менеджмент у виробничій сфері». Тобто у колишнього прем’єра більше досвіду в бізнесі та держуправлінні, тоді як досвід нинішнього прем’єр-міністра зосереджений на економічній політиці.
У якихось гучних скандалах обидва прем’єри не помічені, репутація не заплямована. Хіба що Шмигаля неодноразово критикували за управління економікою під час війни, але тут уже noblesse oblige… І він очолював Кабмін понад п’ять років – рекордно довго в історії незалежної України.
Обидва прем’єри так чи інакше пов’язані з партією «Слуга народу», хоча офіційно в ній не перебувають. Свириденко називали протеже глави Офісу президента Андрія Єрмака. Шмигаля було призначено прем’єром від «Слуги народу».
Міністр оборони та міністр з питань стратегічних галузей промисловості України – Денис Шмигаль
Денис Шмигаль. Фото: wikipedia.org
Шмигаль старший за свого попередника в Міноборони Рустема Умєрова на 7 років. Освіта у них приблизно однакова, але Умєров, окрім економіки, також освоював програми лідерства в США, тобто має міжнародний досвід. Обидва – і Шмигаль, і Умєров – прийшли до влади з бізнесу. Шмигаль до прем’єрства попрацював в Івано-Франківській облдержадміністрації, Умєров був членом делегації на переговорах із Росією та очолив Міноборони у 2023 році.
Як уже говорилося, Шмигаля за роки його прем’єрства неодноразово критикували з економічних та енергетичних питань. Умєрова звинувачували у непрозорості закупівель для Міноборони, але пред’явлені претензії поки що не мають доказів.
Обидва міністри оборони пов’язані з президентською партією «Слуга народу», хоч і не перебувають у її лавах. Умєров, крім цього, тісно пов’язаний із кримськотатарською громадою та її лідерами Мустафою Джемілєвим та Рефатом Чубаровим.
Перший віцепрем’єр – Михайло Федоров
Михайло Федоров. Фото: wikipedia.org
Колишньому міністру цифрової трансформації України 34 роки, він молодший за свою попередницю Юлію Свириденко на 5 років. Здобув вищу освіту з соціології, навчався в Осло (Норвегія) за програмою обміну. Вищих академічних звань не має, проте вигідно відрізняється від Свириденко досвідом роботи «у полі». Федоров був фундатором digital-агентства, координував передвиборчу кампанію Володимира Зеленського. Федоров має унікальний досвід у цифровізації, тоді як Свириденко, нагадаємо, більше дока в економічній політиці.
У скандалах не замішаний, хіба що кілька разів виправдовувався після закидів про впровадження платформи «Дія» та недостатній захист даних.
Віцепрем’єр з європейської та євроатлантичної інтеграції – Тарас Качка
Тарас Качка. Фото: gmk.center
Як і його попередниця, міністр юстиції Ольга Стефанішина, Тарас Качка має юридичну освіту. Різниця лише в тому, що Качка є фахівцем з права Євросоюзу. Йому 48 років, він старший за Стефанішину майже на десять років. До свого призначення був міністром економіки та торговим представником України на міжнародних ринках.
Гучних скандалів за участю Качки немає. До Стефанішиної громадськість мала питання щодо недостатніх темпів євроінтеграції України, проте це не вилилося в проблему, залишившись на рівні критики в соцмережах.
На сьогодні Володимир Зеленський затвердив Ольгу Стефанішину на посаду спеціальної уповноваженої президента України з розвитку співробітництва зі США, поки йде погодження її кандидатури як посла України в Сполучених Штатах. Водночас нардеп Гончаренко повідомив, що антикорупційна прокуратура України порушила проти Стефанішиної кримінальну справу за підозрою у зловживанні владою або службовим становищем.
Міністр ресурсів України – Олексій Соболєв
Олексій Соболєв. Фото: ФБ Олексій Соболєв
Соболєв очолить нове відомство, яке об’єднало в собі Мінекономіки, Мінагрополітики та Мінекології. Йому 42 роки, він спеціаліст з фінансів та фінансовий аналітик. Працював керівником активів у Dragon Asset Management, у 2015–2016 роках був радником міністра інфраструктури, після цього керував проєктом Prozorro.Sale у Transparency International Ukraine та очолював ДП «Прозорро.Продажі». З 2023 року був заступником міністра економіки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації.
Його попередники: міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль, міністр економіки Юлія Свириденко та міністр захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України Світлана Грінчук.
Світлана Грінчук. Фото: ФБ Світлана Грінчук
Коваль – магістр економіки, колишній підприємець, голова Фонду державного майна України, представник партії «Слуга народу». Є інформація про те, що правоохоронці спантеличені його проживанням в апартаментах вартістю 17,7 млн гривень, при цьому житлова площа оформлена на тещу-пенсіонерку. Відповідно, постало питання про джерело доходів.
Світлана Грінчук – магістр фінансів, кандидат економічних наук з багаторічним досвідом роботи в міністерствах екології та енергетики. Обидва прийшли на свої посади минулого року. Кримінального чи скандального бекграунду ні Коваль, ні Грінчук не мають. Можливо, Коваль знову очолить Фонд держмайна України. Світлана Грінчук уже обійняла посаду міністра енергетики України.
Міністр юстиції – Герман Галущенко
Герман Галущенко. Фото: wikipedia.org
Герман Галущенко змінив на посаді голови Мін’юсту Ольгу Стефанішину. З 2021 року Галущенко був головою Міністерства енергетики, 52 роки, юрист, магістр міжнародного менеджменту. До Міненерго працював у прокуратурі та в Міністерстві закордонних справ України, очолював департамент судової роботи у Мін’юсті. У 2020–2021 роках був віцепрезидентом НАЕК «Енергоатом». Також доцент Галущенко викладає міжнародне право в Інституті міжнародних відносин КНУ.
Будучи головою Міністерства енергетики, Галущенко не раз піддавався серйозній критиці за енергетичну кризу в Україні, проте загалом його дії на посаді міністра не викликали серйозних нарікань (з урахуванням ситуації в країні).
Міністр соціальної політики, сім’ї та єдності України – Денис Улютін
Денис Улютін. Фото: Міністерство фінансів України
Змінив на цій посаді Оксану Жолнович. За освітою Улютін – магістр з фінансів, за плечима має Національну академію державної податкової служби. Йому 41 рік, він молодший за свою попередницю на чотири роки.
Працював в апараті прем’єр-міністра України, у Міністерстві фінансів дійшов до першого заступника. З 2007 до 2012 року був помічником народного депутата від Партії регіонів Миколи Янковського.
За інформацією від різних джерел, на посаду заступника міністра фінансів Улютіна лобіював Петро Порошенко. При цьому в Мережі є інформація, що двоюрідна сестра Дениса Улютіна одружена з віцепрезидентом російського Зовнішторгбанку.
Залишились на своїх місцях
Продовжують виконувати свої обов’язки глави відомства:
- Олексій Кулеба – віцепрем’єр-міністр з відновлення України – міністр розвитку громад та територій.
- Матвій Бідний – міністр молоді та спорту.
- Наталія Калмикова – міністр у справах ветеранів.
- Ігор Клименко – міністр внутрішніх справ.
- Оксен Лісовий – міністр освіти та науки.
- Віктор Ляшко – міністр охорони здоров’я.
- Сергій Марченко – міністр фінансів.
- Андрій Сибіга – міністр закордонних справ.
Источник: kp.ua