Незважаючи на високий рівень зарплат, майже всі судді Вищого антикорупційного суду України та його Апеляційної палати отримали житло від держави. Про це у колонці для “Української правди” написав адвокат – волонтер руху “Адвокати ЗСУ”, глава Rostrum Law Office Артем Крикун-Труш.
За його словами, напередодні виборів нового голови Верховного Суду з’явилася інформація, що один із кандидатів – Станіслав Кравченко – пообіцяв своїм прихильникам службові квартири. Хоча у міжнародній практиці надання машин та квартир держкоштом давно визнано зайвим з огляду на високі оклади суддів.
“Окрім моральної сторони суддівського квартирного питання, варто згадати рекомендації Венеціанської комісії стосовно незалежності суддів 2010 року. У пунктах 46–51 цих рекомендацій стверджується, що такі нефінансові бонуси суддям, як квартири та автомобілі, притаманні переважно постсоціалістичним країнам. Комісія бачить у службових квартирах загрозу для незалежності судової влади, позаяк рішення про надання квартири у кожному індивідуальному випадку містить елемент дискреції. Комісія рекомендувала поступове скасування таких пільг і заміну їх фінансовою винагородою належного рівня”, – пише адвокат.
За словами юриста, з моменту надання цих рекомендацій минуло 13 років. І рівень оплати суддів уже відповідає тому, щоб відмовитися від службових квартир “як пережитку совка”.
Крикун-Труш зазначає, що, відповідно до ч. 3 ст. 135 закону України “Про судоустрій і статус суддів”, базові посадові оклади для суддів у таких розмірах станом на 2023 рік становлять:
- суддя місцевого суду – 80 520 грн;
- суддя апеляційного та вищого спеціалізованого суду (включно з ВАКС) – 134 200 грн;
- суддя Верховного Суду – 201 300 грн.
“І це не рахуючи доплат за вислугу років перебування на адміністративній посаді в суді, науковий ступінь, роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, а також регіональний коефіцієнт. Для прикладу, з урахуванням цих доплат та київського коефіцієнта винагорода судді ВАКС може коливатися приблизно від 167 тис. до 328 тис. грн. Чи можливо в Києві з таким доходом орендувати житло на всю родину судді? Відповідь очевидна”, – ідеться у статті.
Адвокат повідомив, що якщо у Верховному Суді про службові квартири лише говорять, то збори суддів ВАКС своїми рішеннями із 2019-го до 2021 року вже надали службові квартири 90% суддів ВАКС та АП ВАКС.
“Важко повірити, що 90% суддів ВАКС та АП ВАКС відповідають критерію “ті, що мають особливу потребу” при значній суддівській винагороді. Особливу увагу привертає подружжя із суддів Тетяни Гавриленко та Віталій Крикливий, чий шлюб є публічно відомим. Кожному з подружжя збори суддів ВАКС надали по чотирикімнатній квартирі: окремо у листопаді 2019 року чотирикімнатну квартиру отримав Віталій Крикливий на себе, дружину та двох дочок, а пізніше у березні 2020 року окрему чотирикімнатну квартиру отримала Тетяна Гавриленко на себе, дочку та своїх батьків”, – пише у колонці адвокат.
Навіть якщо припустити, що суддя Крикливий отримав квартиру на себе та іншу дружину (не Гавриленко), то така версія є дивною, оскільки 2019 року суддя Крикливий уже вказував суддю Гавриленко як свою співмешканку. Окремо тінь на цю ситуацію кидає те, що суддя Гавриленко входить до складу житлово-побутової комісії ВАКС, зазначає юрист.
Він не відкидає, що від однієї з квартир подружжя Крикливий-Гавриленко могло відмовитися, однак серед публічних даних на сайті ВАКС про це немає жодної інформації, незважаючи на очевидні репутаційні ризики та задекларовану відкритість ВАКС.
Джерело: gordonua.com