ЄС продовжив пом’якшене обмеження на імпорт сільгосппродукції з України для п’яти країн

Європейський союз продовжив заборону імпорту окремих видів сільськогосподарської продукції з України для п’яти членів ЄС до 15 вересня. Про це повідомила пресслужба Єврокомісії 5 червня.

“ЄС до 15 вересня поступово скасовує виняткові й тимчасові превентивні заходи, вжиті 2 травня щодо імпорту пшениці, кукурудзи, ріпаку й насіння соняшнику з України відповідно до виняткових гарантій Регламенту про автономні торговельні заходи”, – ідеться в повідомленні.

У Єврокомісії зазначили, що обсяг цих заходів додатково скорочують із 17 до шести тарифних позицій для чотирьох вказаних продуктів.

“Ці тимчасові й цілеспрямовані заходи застосовували через вузькі місця в логістиці цих продуктів у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині, а також за умови, що держави-члени не зберігають жодних обмежувальних заходів. Поетапна відмова дасть змогу внести значні поліпшення в “коридори солідарності” й вирішити проблеми, пов’язані з вивезенням українського зерна з країни для цього врожаю”, – додали у пресцентрі.

Водночас у ЄК наголосили, що ці заходи, як і раніше, необхідні протягом обмеженого періоду часу, враховуючи виняткові обставини в логістиці й обмежені потужності для зберігання зерна напередодні сезону збирання врожаю в п’яти зазначених державах ЄС.

У Єврокомісії також нагадали про створення Спільної координаційної платформи для координації зусиль комісії, Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини, а також України щодо покращення торгових потоків між ЄС та Україною, зокрема транзиту сільськогосподарської продукції. Перша стартова нарада цієї координаційної платформи відбулася на технічному рівні 2 червня.

“У разі, якщо транзиту українських товарів перешкоджають невиправдано обтяжливі вимоги в одній або кількох із п’яти держав-членів, комісія переглядатиме, чи зберігаються суттєві умови для запровадження цих превентивних заходів. Ці виняткові й тимчасові заходи повністю відповідають твердій прихильності ЄС до підтримки України та збереження її можливостей експортувати своє зерно, яке має вирішальне значення для забезпечення продовольством світу і зниження цін на продовольство перед викликами, пов’язаними з неспровокованою російською агресією проти України та її цивільних осіб”, – заявили у пресцентрі.

Контекст:

21 квітня міністри сільського господарства Болгарії, Польщі, Румунії, Словаччини й Угорщини заявили про зростання імпорту сільськогосподарської продукції з України, який “спричиняє серйозні спотворення ринку й завдає шкоди сільськогосподарським виробникам ЄС, особливо в державах-членах, що межують з Україною або розташовані поруч із нею”. “Вони надіслали свої пропозиції Європейській комісії. Зокрема, попросили Єврокомісію заборонити імпорт низки продуктів з України.

28 квітня Єврокомісія досягла угоди з Болгарією, Угорщиною, Польщею, Румунією та Словаччиною щодо імпорту української агропродукції до ЄС. З 2 травня до 5 червня діє заборона на вільний обіг української пшениці, кукурудзи, ріпаку й насіння соняшнику в цих п’яти країнах. Водночас українське зерно можна перевозити їхньою територією. Євросоюз також надасть пакет підтримки в розмірі €100 млн для постраждалих фермерів у п’яти країнах-членах.

В обмін на це Болгарія, Угорщина, Польща та Словаччина скасували односторонні заходи щодо заборони імпорту української агропродукції.

28 квітня Міністерство закордонних справ України висловило протест Польщі та Європейському союзу. В українському МЗС вважають, що для негайного відновлення експорту українських аграрних товарів до окремих країн союзу є “всі правові підстави”.

2 травня ухвалили постанову ЄС про заборону вільного постачання зерна з України в Болгарію, Польщу, Румунію, Угорщину та Словаччину. Водночас вантажі перерахованих зернових можуть перевозити транзитом через території п’яти країн.

Про те, що обмеження на імпорт зерна з України потрібно продовжити щонайменше до кінця жовтня, 30 травня заявив єврокомісар із питань сільського господарства Януш Войцеховський. За його словами, “у сховищах прикордонних [країн] більше зерна, ніж в Україні, і саме тому ми маємо продовжити цю тимчасову заборону на ввезення для покращення ситуації у прифронтових країнах”.

Україна була проти продовження заборони. Міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський заявив журналістам у Брюсселі, що вже за кілька тижнів після запровадження заборони на імпорт деякими країнами ЄС виникли великі труднощі з функціонуванням чорноморського “зернового коридору”, спричинені діями Росії. У підсумку українська сторона не могла завантажувати судна зерном упродовж 10 днів.

Олена КРАВЧЕНКО
журналістка

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *