У Євросоюзі потрібно провести певні реформи, щоб прийняти в нього Україну, яка є “сільськогосподарським гігантом”. Про це заявив глава Європейської ради Шарль Мішель в інтерв’ю Agence France-Presse, яке 29 червня процитувало видання Le Monde.
За його словами, ЄС не має чекати останнього моменту, якщо у грудні у звіті Єврокомісії буде рекомендовано розпочати переговори щодо вступу України. Він вважає, що треба сказати про фінансування та фінансову солідарність і не допустити “проблеми поглинання”.
Мішель зазначив, що у країн-кандидатів є певні обов’язки, але й у членів ЄС вони також є. За його словами, він не очікує рішень на цю тему під час саміту ЄС, який відбувається 29–30 червня, але хоче “запустити процес” та “підготувати наступні зустрічі”.
Зокрема, глава Євроради зазначив, що розширення ЄС вплине на “сільське господарство, згуртованість та бюджет”, тому блоку потрібна “точна картина наявних коштів, того, як гроші було використано, які необхідні переспрямування”.
Контекст:
Верховна Рада та Європарламент 16 вересня 2014 року синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності у повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі та НАТО закріплено у Конституції з лютого 2019 року.
28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу за спеціальною процедурою. Невдовзі такі заявки подали Грузія та Молдова.
17 червня 2022 року Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні та Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу до Євросоюзу. 23 червня того самого року лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні та Молдові статус кандидата.
Президент України Володимир Зеленський 1 червня 2023 року заявив, що Україна близька до виконання рекомендацій Єврокомісії для початку переговорів щодо вступу в ЄС.
Олена КРАВЧЕНКО
журналістка
Джерело: gordonua.com