За допомогою системи “Шлях”, яка функціонує для ввезення в Україну волонтерами гуманітарної допомоги, із країни виїхали й не повернулися “десятки” людей, пов’язаних з екскерівником координаційного штабу з питань надання гуманітарної допомоги Львівської обласної військової адміністрації (ЛОВА) Олексієм Шевчуком. Про це йдеться в опублікованому 5 червня розслідуванні проєкту “Наші гроші. Львів” (НГЛ).
Журналісти зазначили, що їм вдалося дістати доступ до даних про накази ЛОВА про внесення до системи “Шлях”: на прохання майже 1800 організацій дозвіл на виїзд за допомогою системи “Шлях” дали понад 32 тис. осіб.
Випадків, коли дозволи видавали через пов’язані із Шевчуком організації, – сотні.
НГЛ пише, що є низка організацій, про які нічого не відомо, але яким давали дозволи на перетин кордону і які пов’язані з колишнім адвокатом Шевчуком (дію його адвокатського свідоцтва зупинили за порушення адвокатської етики).
Зокрема, “однією з найактивніших організацій, яка користувалася “Шляхом” від ЛОВА, є створена дев’ять місяців тому благодійна організація “Наші добрі справи” (270 осіб дістали дозвіл на виїзд)”.
“Ні сайта, ні сторінки у Facebook, ні публікацій у ЗМІ. Цей фонд зареєстрований у Львові на вул. Липинського, 29, кв. 8, але такого будинку і квартири немає в реєстрі нерухомості. Фактично за цією адресою розташований ЖК “Авалон Тайм”, але нумерація їхніх будівель містить також літери”, – пояснили у НГЛ.
За їхніми даними, лише від “Наших добрих справ” поїхали й не повернулися у встановлений час “кілька десятків людей”.
Інші організації, які, за інформацією розслідувачів, пов’язані із Шевчуком (або його адвокатською фірмою Barristers) та системою “Шлях”, – “Небайдужі громадяни”, “Українська гільдія активістів”, “Український джавелін”, “Слава нації України”, “Українські котики” тощо.
Розслідувачі зазначають, що до представників деяких організацій виникли запитання у правоохоронних органів. Наприклад, київський фонд “Байрактар” (завдяки йому до “Шляху” занесли 220 осіб) заснував улітку 2022 року 19-річний Денис Синявський, “який зараз є підозрюваним у кримінальному розслідуванні щодо незаконного переправлення чоловіків за кордон”.
“З ухвал у судреєстрі стало відомо, що правоохоронці Черкаської області викрили “благодійників”, які в листопаді 2022 року через наказ Львівської ОВА внесли до “Шляху” чоловіка, який заплатив $2500. Між іншим, в одній з ухвал суду у цій справі зазначено, що невказані посадовці ЛОВА відмовилися співпрацювати зі слідством і з’являтися на допит”, – пишуть у НГЛ.
Розслідувачі вже робили матеріал щодо виїзду українців за кордон за допомогою системи “Шлях” у Львівській області. Зокрема, у квітні НГЛ повідомляв, що систему “Шлях” використовують депутати Львівської міської й обласної рад для відпочинку за кордоном.
Контекст:
Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну вранці 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжила воєнний стан 20 травня 2023 року – на 90 днів.
Воєнний стан передбачає, зокрема, заборону на виїзд за кордон чоловіків віком 18–60 років, які підпадають під призов на військову службу під час мобілізації, окрім особливих винятків. 16 серпня президент у відповідь на петицію із закликом зняти заборону на виїзд чоловіків заявив, що це відбудеться лише після закінчення дії воєнного стану.
23 січня 2023 року Зеленський повідомив, що Рада нацбезпеки і оборони (РНБО) України вирішила обмежити виїзд за кордон із недержавною метою посадовців центральної та місцевої влади. “Хочуть відпочивати зараз – будуть відпочивати поза межами державної служби. За кордон їздити на відпочинок чи з якоюсь іншою недержавною метою посадовцям більше не вдасться”, – сказав президент. 27 січня Кабмін України ухвалив відповідну постанову.
У переліку осіб, на яких поширюється заборона, – члени Кабміну, керівництво РНБО, СБУ, Офісу президента, співробітники центральних органів влади, працівники прокуратури, судді, нардепи та низка інших держслужбовців, зокрема працівники органів місцевого самоврядування й депутати місцевих рад. Ідеться і про жінок, і про чоловіків, але є кілька винятків, зокрема щодо виїзду до неповнолітніх дітей.
Юрій ЗІНЕНКО
редактор, журналіст
Джерело: gordonua.com