“Найгірші наслідки – попереду”. Як підрив Каховської ГЕС вплине на сільське господарство, екологію та наступ ЗСУ. Головне

Уночі 6 червня російські окупанти підірвали дамбу Каховської гідроелектростанції, чим спричинили неконтрольовану повінь, у зоні затоплення опинилися десятки міст і сіл, почали екстрену евакуацію місцевих жителів. Коли зійде вода, як вплине підрив дамби на наступ України та загалом на ситуацію на фронті і якими будуть наслідки для екології й Запорізької атомної електростанції, воду для охолодження якої брали з Каховського водосховища, – у матеріалі “ГОРДОН”.

Підрив дамби, екстрена евакуація та цинізм РФ

Уранці 6 червня стало відомо, що війська країни-окупанта Росії підірвали дамбу Каховської ГЕС: спочатку про це повідомив речник оперативного командування “Південь” Владислав Назаров, а пізніше – Херсонські обласна та міська військові адміністрації.

Президент України Володимир Зеленський у зв’язку з підривом дамби скликав термінове засідання РНБО, за його підсумками глава держави поінформував, що російські окупанти здійснили внутрішній підрив конструкцій Каховської ГЕС уночі о 2.50. Унаслідок підриву машинного залу зсередини Каховську ГЕС повністю зруйновано, відновити її неможливо, заявила пресслужба “Укргідроенерго”.

Будівля ГЕС, як повідомили у Держприкордонслужбі, майже повністю пішла під воду.

Голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін попередив приблизно о 7.00, що протягом п’яти годин вода сягне критичного рівня, й оголосив про початок евакуації з небезпечних районів. За даними ОВА, у критичній зоні на правобережжі Херсонської області опинилося приблизно 16 тис. осіб, людей почали вивозити автобусами в обласний центр (який теж затоплює), а звідти – у Миколаїв, Одесу, Київ, Кропивницький та інші міста.

Рятують від паводку (і закликають рятувати або хоча б відпускати з вольєрів чи з ланцюгів) свійських тварин. “Суспільне” показало, як це відбувається у Херсоні.

Переглянути цей допис до Instagram

Повідомлення, поширення Суспільне Новини (@suspilne.news)

На відео, опублікованому головою Бериславської районної військової адміністрації Володимиром Литвиновим, поліцейські евакуюють жителів села Тягинка.

https://www.facebook.com/100078181220285/videos/979193033112165/?ref=embed_video

Ці знімки фотограф Євгеній Малолєтка зробив у Херсоні.

https://www.facebook.com/evgeniy.maloletka/posts/pfbid0w8qz1r6icz6oZKa7MuGuFrbbY8DJFxz3PYLgbpm4H6CVDqwtkug9vkS6TmjWTURCl

Як кажуть екологи, Дніпро розіллється на обидва береги, але більше постраждає пологіший лівий, який зараз під окупацією.

Зона можливих підтоплень. Інфографіка: radiosvoboda.org

В уряді заявляли, що під загрозою затоплення опинилося 80 населених пунктів. За інформацією ДСНС станом на 15.00, на правому березі Дніпра вже підтоплено 13 населених пунктів. Станом на вечір ОВА було відомо про затоплення понад 1300 будинків.

“1335 будинків опинилися на правобережжі. На лівому березі частково затоплено Піщане, Стару Збур’ївку, Козачі Лагері, Кардашинку, Кринки, Голу Пристань та Олешки, повністю затоплені Корсунка та Дніпряни”, – розповів Прокудін. За його словами, станом на 18.00 із небезпечних населених пунктів області евакуювали 1364 осіб, іще 1221 – із мікрорайону Острів у Херсоні.

“Схеми” (проєкт “Радіо Свобода”) опублікували супутникові знімки, зроблені 6 червня у першій половині дня, на яких видно масштаби підтоплення лівобережної частини області. Зокрема, це:

місто Нова Каховка

село Корсунка

село Кринки

та річковий термінал компанії “Нібулон” у Козацькому

Колаборант Володимир Сальдо, якого росіяни призначили “керівником” окупованої частини Херсонської області, тільки ввечері визнав, що сильно підтоплено Нову Каховку, і заявив про евакуацію “з небезпечних місць” (ще об 11.00 він говорив, що руйнування дамби призвело до стоку “некритичного об’єму води” і “не знадобиться навіть великої евакуації людей”. Посилаючись на окупаційну владу Нової Каховки, “Інтерфакс” увечері повідомив, що з прибережної зони Дніпра евакуйовано приблизно 900 осіб.

Кремль відреагував на те, що трапилося, тільки у другій половині дня – прессекретар президента країни-агресора Дмитро Пєсков звинуватив Україну в “диверсії”, секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов відповів, що окупанти “захлинаються від злості, що не можуть вирішити питання військовим шляхом, і тому зараз вигадують різну нісенітницю, якій немає ніякого підтвердження”.

Українська розвідка повідомила, що війська РФ почали мінувати Каховську ГЕС, щойно вона потрапила під окупацію, а у квітні минулого року провели додаткове замінування шлюзів та опор. Окрім того, за інформацією Головного управління розвідки Міноборони України, на самій дамбі війська РФ установили тентовані вантажівки з вибухівкою.

Зеленський підкреслив, що окупанти вчинили свідомий та підготовлений вибух.

“Росія підірвала бомбу масового екологічного ураження. І це – справжній екоцид! Звичайно, усі наші служби, усі, хто може дати людям порятунок, уже залучені. Але тільки на підконтрольній Україні території. На жаль, уже понад рік Росія контролює і цю дамбу, і всю Каховську гідроелектростанцію. І підірвати її якось ззовні, обстрілами, фізично нереально. Вона була замінована. Замінована саме російськими окупантами. І підірвана ними. І це ще раз демонструє, з яким цинізмом Росія ставиться до людей, чию землю захопила, і що насправді Росія несе Європі та світу”, – заявив він, звертаючись до учасників саміту “Бухарестської дев’ятки”.

Фото: president.gov.ua

Україна висунула вимогу скликати засідання Радбезу ООН у зв’язку з підривом ГЕС. Воно почалося о 23.00 за київським часом.

Коли вода зійде?

Керівник “Укргідроенерго” Ігор Сирота в інтерв’ю “Forbes Україна” розповів, що водосховище буде повністю спущене приблизно за чотири дні, і “якщо водозливна гребля якимось дивом уціліла в нижній підводній частині, то є ймовірність, що водосховище буде ще метри три з водою”.

Якщо дамбу зруйновано повністю, то нульової позначки водосховище дістанеться за чотири доби, пояснив він. Водночас, за словами Сироти, розлив води з водосховища ще не сягнув піку.

“Пік розливу води з Каховського водосховища очікуємо до ранку 7 червня. Далі відбудеться стабілізація рівня води. Через чотири-п’ять днів вода почне спадати”, – сказав він, цитату наводить пресслужба “Укргідроенерго”.

В інтерв’ю “Forbes Україна” Сирота сказав, що за підрахунками “Укргідроенерго”, “за 7–10 днів усе це буде спрацьовано, і вся вода відійде далі у море”.

ЗАЕС, фронт, екологія  як на все це вплинула катастрофа?

Підрив греблі Каховської ГЕС – найбільша рукотворна екологічна катастрофа в Європі за десятки років, заявив Зеленський.

Каховське водосховище було джерелом води для мільйонів людей, а також сільського господарства. Наразі люди залишилися без водогону, а колосальні площі сільськогосподарських культур – без зрошення, зазначив він.

На пресконференції у Києві Зеленський сказав, що наслідки катастрофи будуть відомі десь за тиждень. “Коли піде вода, буде зрозуміло, що там залишилося і що буде далі”, – зазначив він.

  • ЗАЕС

Запорізька атомна електростанція, яка з весни минулого року – під контролем російських окупантів, використовувала воду з Каховського водосховища для охолодження: ця вода необхідна, щоб станція одержувала підживлення для конденсаторів турбін та систем безпеки, розповідали в “Укргідроенерго”. Неконтрольоване зниження рівня водосховища є додатковою загрозою для ЗАЕС, попередили у компанії.

Після підриву дамби ГЕС рівень води у водосховищі значно знизився, наголосив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі, проте поки що, за оцінками МАГАТЕ, ситуація не становить безпосередньої загрози безпеці ЗАЕС.

“Основну лінію охолоджувальної води подають із водосховища і перекачують каналами біля теплоелектростанції на майданчик. За оцінками, води за цим маршрутом має вистачити на кілька днів. О 8.00 вода у водосховищі була на рівні приблизно 16,4 м. Якщо рівень упаде нижче за 12,7 м, то відкачування води буде неможливим”, – ідеться у заяві Гроссі.

Краєвид на ЗАЕС із Нікополя. Фото: ЕРА

  • Фронт

Зеленський за підсумками засідання ставки верховного головнокомандувача заявив, що “підрив дамби не вплинув на здатність України деокупувати власні території”.

Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк сказав CNN, що підрив дамби “створить перешкоди для наступальних дій Збройних сил України”.

“Це ще раз підтверджує, що Кремль мислить не стратегічно, а радше з погляду короткострокових ситуативних переваг, але наслідки вже катастрофічні”, – додав він.

  • Вода, затоплення й екологія

Зараз відомо про розлив машинного мастила у Дніпро: на засіданні РНБО повідомили, що в річку потрапило не менше ніж 150 тонн мастила, і є ризик подальшого витоку ще понад 300 тонн.

“Дуже складна ситуація. Ви знаєте, що там є відповідна пляма, із нею будуть боротися. Нам зрозуміло, що буде затоплено від 35 до 80 населених пунктів. Ми розуміємо, що будуть великі проблеми (вони вже є), і тому ми готувалися щодо підвозу питної води. Будуть великі проблеми з питною водою навіть там, де не затоплено, у всьому регіоні: у Дніпровському, Запорізькому, Херсонському”, – сказав Зеленський, спілкуючись із журналістами.

Українські правоохоронці кваліфікували факт підриву російськими окупантами Каховської ГЕС як екоцид.

Екологи кажуть, що масштаби збитків величезні. “Перш за все – екологічні проблеми, тому що це стосується і біорізноманіття, і сільськогосподарських угідь. А головне, що ця небезпека пов’язана з тим, що там знаходяться населені пункти, які абсолютно не пристосовані до того, щоб там така ситуація сталася. Тобто там є і смітники, і відходи, і туалети, і все, що пов’язане із життєдіяльністю. І все це буде під водою. Усе це вплине на епідемічну ситуацію”, – зазначив професор кафедри екології Києво-Могилянської академії, експерт Кримськотатарського ресурсного центру Євген Хлобистов.

Затоплення у Бериславському районі Херсонської області. Фото: Володимир Літвінов / Facebook

Окрім того, прогнозують, що Крим залишиться без води із Дніпра. На думку радниці міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Тетяни Тимочко, ідеться про строки 10–15 років, “а можливо, назавжди”.

Хлобистов припускає, що на життя кримчан це не вплине, оскільки вкрадену дніпровську воду (після початку повномасштабної війни окупанти зруйнували дамбу Північно-Кримського каналу та розпочали незаконний забір води) у Криму використовували із сільськогосподарською метою – для зрошення.

Аграрії, яких опитали журналісти “Forbes Україна”, кажуть, що найбільш негативні наслідки попереду.

Глава Херсонської асоціації фермерів та приватних землевласників Олександр Гордієнко пояснив, що через підрив Каховської ГЕС зрошення у Херсонській області буде повністю зруйноване, а власник херсонського фермерського господарства “Аделаїда” Сергій Рибалко спрогнозував, що фермерство на півдні перетвориться на виживання.

“Короткострокові наслідки значно більше переоцінені, ніж довгострокові. Довгострокові наслідки – це знищення найбільшої зрошувальної системи, яка могла поливати приблизно 500 тис. га”, – зазначив він.

За словами фермера, південні області перейдуть на “паровий формат” землеробства, за якого фермери можуть сіяти на 50% поля, поки решта 50% протягом року стоятимуть під паром і накопичуватимуть вологу.

“Усі найгірші наслідки сьогоднішнього вибуху попереду”, – впевнений він.

Аліна ГРЕЧАНА
журналістка

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *