Росіяни атакують дронами ТЦК: навіщо це їм та що можна робити заради безпеки

Росіяни атакують дронами ТЦК: навіщо це їм та що можна робити заради безпеки

Фото: pl.npu.gov.ua

За неповний місяць відбулось вже сім атак росіян по мобілізаційних центрах. Так, у неділю, 13 липня, ворог масово обстріляв місто Самар (колишній Новомосковськ) у Дніпропетровській області. Офіційно це не підтверджено, але місцеві телеграм-канали пишуть, що «шахеди» прицільно били, зокрема, по ТЦК та СП і що є загиблі та постраждалі. І якщо перші влучання можна було вважати випадковістю, то зараз навіть пропагандисти Кремля не приховують, що йдеться про спецоперацію. Яка мета цієї російської «спецоперації» і що можна зробити задля безпеки – Коротко про розповіли експерти.

«С энтузиазмом восприняли…»

Перший прицільний удар прийняв на себе ТЦК та СП у Кривому Розі на Дніпропетровщині. Один із «шахедів», скерованих на місто, вибухнув на території біля терцентру. Постраждалих серед працівників не було – всі знаходилися в укритті, але осколкові поранення отримали троє цивільних осіб. Через кілька днів, 3 липня, дрони-камікадзе поцілили одразу у міський та обласний ТЦК та СП у Полтаві. А 6-го числа аналогічна подія сталася в місті Кременчук. 7 липня були атаковані обласні терцентри комплектації та соцпідтримки у Запоріжжі і Харкові.

Найбільш промовистою – в буквальному розумінні – була атака на райцентр Дніпропетровської області. «Для ТЦК від вдячних мешканців міста Самар» – такий напис побачили на уламку дрона. Це цілком корелюється з коментарем депутата Держдуми РФ Андрія Колесникова для «Ленти.ру», який цитує Washington Post: «Ударив по военкоматам, российские вооруженные силы фактически облегчили жизнь жителям Украины. Как ни странно, многие жители этой страны с энтузиазмом восприняли уничтожение этих пунктов».

Історія не нова. Взимку цього року Росія вже розігрувала сценарій «український народ проти мобілізації», коли агенти ФСБ вербували дорослих, підлітків на підриви ТЦК та відділків поліції, на паління машин військових комісарів, обіцяючи за зраду великі гроші. Зараз у російських пабліках пишуть, ніби українські пацифісти самі підказують адреси «пунктів», які мають бути знищені. Це тим більш абсурдно і цинічно, що будівлі ТЦК не є прихованими об’єктами. Адреси та розклад роботи легко знайти через Google, як і позначки на мапах.

Уламок дрона, яким атакували ТЦК в м. Самар. Фото: ТГ-канал ХН САМАР/НОВОМОСКОВСЬК

Вербовка і фейки не спрацювали

Військовий експерт Іван Ступак, колишній співробітник СБУ, вважає, що ФСБ визнала провальною кампанію по вербовці підривників.

– Можливо, просто закінчилися особи, які були готові виконувати такі завдання. Можливо, люди зважили для себе ризики, бо реально за теракти і диверсії гроші не платили або платили не ті, що обіцяли. А ми знаємо також випадки, коли вибуховий пристрій приводили в дію просто в руках підривника, і той гинув. Так само провалилася операція, коли росіяни закидали соцмережі фейками та відео про жахи мобілізації в Україні. Тому ворог перейшов до нової тактики.

Експерт звертає увагу, що мета залишилася та сама.

– Дронами хочуть знищувати документацію, електронну техніку, сіяти серед людей страх перед відвідуванням ТЦК, вбити або вивести зі строю чинних військових і тих, кого можуть призвати до війська у перспективі. Тобто максимально можливо нашкодити мобілізації, – каже Іван Ступак. – Також не можна виключати, що на терцентрах росіяни зосередилися, поки їх розвідка намацує якісь інші більш секретні цілі. Виконують, так би мовити, план по обстрілах.

Можуть бути перебої, але робота не зупиниться

За підрахунками Washington Post, в результаті атак на ТЦК У Кривому Розі, Полтаві, Кременчуці, Запоріжжі та Харкові троє людей загинули, 88 отримали поранення. Вибух у місті Самар може збільшити кількість жертв. Так чи інакше, але небезпека існує – як для самих співробітників ТЦК, так і для відвідувачів, серед яких багато цивільних осіб. Адже ТЦК займається не лише мобілізаційними процесами, а й соціальними питаннями. В ефірі Радіо Свобода речник Сухопутних військ ЗСУ Віталій Саранцев припустив, що можуть будуть перебої у наданні соціальних послуг ветеранам, членам сімей військовослужбовців, пенсіонерам. «Але хочу запевнити, що ця робота також буде налагоджена і всі ці люди отримають і будуть отримувати свої послуги», – пообіцяв він.

Щодо мобілізаційних процесів, то вони напевне не зупиняться, поки триває війна. Усвідомлюють це і в Росії. Тому можуть облишити прицільні удари по ТЦК, переключившись на інші об’єкти, або посилити їх – щоб просто чинити перешкоди. Тому нові підходи до безпеки сьогодні на порядку денному. Найрадикальніша з пропозицій – максимально завести ТЦК під землю, але вона вимагає багато часу і коштів. Є більш реалістичні варіанти.

6 липня. Ворожий дрон влучив в ТЦК в Кременчуці. Фото: ДСНС

Цифра і реакція на тривоги

– Потрібне розпорядження командувача Сухопутних військ про зміну місць дислокації і створення системи прихованого оповіщення. Грубо кажучи, один міський чи районний ТЦК треба розкидати по кількох локаціях і періодично їх змінювати, – каже військовий експерт Олег Жданов. – Для цього насамперед необхідно автоматизувати систему управління і передачі даних, бо я не здивуюся, коли з’ясується, що в деяких центрах досі користуються паперовим архівом, який не повністю оцифрований.

Олег Жданов також звертає увагу на те, що обстріли – це поки здебільшого інформаційно-психологічна операція.

– Вони вдарили по семи центрах, а по всій території України їх сотні. Росіяни оголосили про те, що б’ють навмисно, і частково досягли своєї мети: ми думаємо, що треба робити, куди переміщатися – тобто ритм роботи частково збитий. Тому, я вважаю, треба попрацювати нашій розвідці, щоб вони дали реальну оцінку ризикам, які існують на сьогодні. З одного боку, необхідно думати, як бути далі, з другого – не метушитися. Елементарно реагувати на сигнали повітряної тривоги, а не сидіти в кабінетах, стежити, щоб відвідувачі центру також ішли в укриття, – каже наш співбесідник.

Олег Жданов вкотре наголошує, що перше, на чому треба сконцентруватися, – це забезпечення збереження інформації в оцифрованому варіанті з кількома копіями і правильно реагувати в разі тривог.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *