«Оттавський експрес»: маршрут крізь війну

«Оттавський експрес»: маршрут крізь війну 15.07.2025 09:30 Укрінформ Від перших партій бронежилетів – до високоточної зброї, дронів, NASAMS і локалізації оборонного виробництва. Історія про те, як Канада допомагає нам вистояти й перемогти

Упродовж останніх десяти років далека заокеанська Канада надає Україні, яка зазнала російської агресії ще в 2014 році, всебічну посильну підтримку – гуманітарну, оборонну, фінансову тощо. Взявши за основу канадську військово-технічну допомогу нашій державі, Укрінформ спробував дослідити, як союзницькі відносини Києва й Оттави трансформувалися впродовж війни.

ОСТАННІЙ МИРНИЙ «GLOBEMASTER»

4 лютого 2022 року в новинах повідомили, що військово-транспортний літак канадських ВПС C-177 Globemaster вилетів з авіабази «Трентон» (Канада, провінція Онтаріо) й доставив в Україну партію нелетального озброєння та інструкторів, які мають навчити українських військових працювати з прибулим обладнанням.

3 лютого 2022 року. Авіабаза Трентон. Військовослужбовці ЗС Канади завантажують нелетальне військове спорядження на літак C-17 Globemaster перед вильотом до Львова. Фото Збройних сил Канади.

Коментуючи відправлення в Україну вантажу з військовим майном, Міноборони Канади вказало на важливість «негайної підтримки України, продовження та розширення операції UNIFIER – місії Збройних сил Канади (CAF) з навчання та розбудови потенціалу в Україні», висловивши «непохитну підтримку суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України».

Із незвичного у пресрелізі канадського оборонного відомства була тільки згадка про «негайну підтримку». Все інше, як і раніше, про нелетальну військову допомогу, яку майже в буденному режимі «крапельного поливу» Оттава надавала Україні з 2015 року, й на початок лютого 2022 року в частині постачань відповідного військового обладнання, оцінювалася сумою понад 23 мільйони канадських доларів.

4 лютого. С-17 Канадських Королівських ВПС з вантажем нелетального озброєння в Міжнародному аеропорту «Львів». Фото Збройних сил Канади.

Упродовж семи років, які передували повномасштабному російському вторгненню, з Канади до ЗСУ постачали системи зв'язку, оптику, військовий одяг і амуніцію, засоби індивідуального захисту, обладнання для пошуку та знешкодження вибухонебезпечних предметів тощо. Помітною і значущою стала передача українським військовим медикам мобільного польового шпиталю.

Окрім цього, в «передвоєнний» період канадські інструктори в межах операції UNIFIER провели вишкіл близько 33 000 українських військовослужбовців. Також цивільний та військовий персонал Міністерства національної оборони та Збройних сил Канади підтримував ключові елементи процесу оборонної реформи України, такі як демократична підзвітність та цивільний нагляд за оборонними й безпековими інституціями.

3 лютого 2022 року. Трентон, Канада. Військову допомогу для України готують до транспортування літаком. Фото Збройних сил Канади.

Тож «Глоубмастером», який 4 лютого 2022 року приземлився у Міжнародному аеропорту «Львів», насправді були доставлені засоби індивідуального захисту, оптичні прилади для ведення спостереження та розвідувальне обладнання – нічого незвичного. Однак та партія бронежилетів, розвантажувальних комплектів, біноклів, лазерних далекомірів, металошукачів і перископів стала останнім траншем канадської військової допомоги, який не містив летального озброєння.

ГРАНАТОМЕТИ, КАРЛ!

У морозному повітрі другого місяця 2022 року віяло передчуттями близької війни.

Уже 19 лютого черговий «транспортник» із Канади привіз в Україну вантаж, запит на який в моменті був дійсно «негайним»: гранатомети Carl Gustaf, снайперські й автоматичні гвинтівки, кулемети з оптичними засобами прицілювання, набої тощо.

23 лютого 2022 року. Вантаж летального озброєння на борту C-17 Globemaster прибув до аеропорту Львова. Фото Збройних Сил Канади.

Усього тим бортом було доставлено 78 снайперських гвинтівок середнього та важкого калібру, більш ніж 200 кулеметів, 600 пістолетів Glock, 7000 протитанкових ракет, 700 карабінів та понад 1,5 мільйона набоїв. Майже все було взято із запасів Збройних сил Канади.

Додатковий рейс зі зброєю із «Трентона» приземлився на українській землі за декілька годин до російської навали 23 лютого 2022 року…

Разом із американськими «Стінгерами», «Джавелінами» та «Хамерами», шведськими «NLAWами» зі Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, ПЗРК із Латвії і Литви, протитанковими мінами з Німеччини, піхотна «стрілковка» й протитанкові комплекси з Канади стали вагомою і дуже доречною частиною оборонних постачань, які демократичний світ надіслав в Україну напередодні повномасштабного російського вторгнення.

Будь-яка велика ріка починається з маленького джерела. За повідомленням Міністерства оборони Канади, в лютому 2022 року Україні було поставлено військового спорядження – летального та нелетального – на суму приблизно 10 мільйонів канадських доларів. Наскільки відтоді зросли об’єми всебічної допомоги нашій країні з боку цієї держави – цифри вражають. За даними з відкритих джерел, наразі від початку повномасштабного вторгнення Канада надала Україні загальної допомоги в розмірі 20 мільярдів доларів, із них 4,5 мільярдів військової і 12,4 мільярдів прямої фінансової підтримки.

ПРО ТРИ СОКИРИ Й ЧОТИРИ ГАРМАТИ

З першими пострілами нашої великої війни канадська допомога Україні ставала дедалі більш упертою, відчайдушною і значущою. Країна насправді ділилася з нами всім, чим могла, почасти віддаючи навіть те, чого сама мала не надто багато.

Серед ста гаубиць М777, які у квітні 2022 року ми отримали від союзників, були й канадські «сокири». Із сотні наданих стволів власне канадських було небагато – лише чотири одиниці. Однак, якщо врахувати, що на той час цих гармат на озброєнні канадського війська налічувалося всього 37 штук, скептичне «лише чотири» перетворюється на десяту частину арсеналу, відчутну величину в порівнянні.

Звісно, разом із гаубицями були доставлені й 155 мм боєприпаси до них. І тут маємо ще один показовий момент: у номенклатурі переданого боєкомплекту були заявлені високоточні далекобійні снаряди Excalibur, які залишилися у CAF після війни в Афганістані. Їх теж не пошкодували на українську боротьбу й передали нам із запасів 1-го полку Королівської канадської кінної артилерії.

Обслуга гаубиці М777 веде вогонь по ворожим позиціям. Фото Генштабу ЗСУ.

Однак найціннішим у надходженні тієї першої артилерійської допомоги від Канади, США й Австралії стало те, що фронт отримав її в критичний момент того періоду війни, коли на полі бою домінувала артилерія ворога, а в українських захисників боєкомплект старих радянських калібрів стрімко вичерпувався.

Нині кількість 155 мм та 105 мм снарядів, які Сили оборони України отримали завдяки канадській допомозі упродовж війни, вимірюється десятками тисяч, країна є активним учасником «Чеської ініціативи» і продовжує передавати нашим захисникам різні види боєприпасів.

СПРАВИ, А НЕ ДЕКЛАРАЦІЇ

І хоча після «сокир» могло видатися, що Канада вже зробила більше, ніж могла, насправді, вона лише розігрівалася.

10 січня 2023 року тодішній канадський міністр оборони Аніта Ананд написала в соцмережах фразу, яка згодом стане складовою історії українського повітряного спротиву: «Системи протиповітряної оборони – головний пріоритет для України. Канада купує для неї NASAMS».

Не «передає зі складів», не «надає в межах загальної коаліції», а купує, і не деінде, а у Сполучених Штатів за понад 400 мільйонів доларів США. Це був той рідкісний випадок, коли дипломатія і логістика не стали гальмом, а навпаки спрацювали каталізатором.

Щоб обійти формальності з дозволами на експорт, Канада домовилася напряму зі США: вона платить – Вашингтон постачає – Україна отримує. Без зайвих церемоній, але з великим сенсом.

ЗРК NASAMS. Фото з відкритих джерел

І вже восени 2024 року, 4 листопада, перший NASAMS офіційно прибув в Україну і практично одразу заступив на бойове чергування. Тож відтоді щоразу, коли над нашими головами торохтять «шахеди» й чується свист російських ракет, разом з іншими протиповітряними комплексами канадський NASAMS вперто і точно вистрілює в небо.

Та поки ця історія ще тільки набирала обертів, у квітні 2024-го в Берліні стартувала велика Коаліція повітряної оборони для України, яку очолила Німеччина. Канада приєдналася до неї без вагань і внесла в першу ж спільну пожертву понад 55 мільйонів доларів.

Не збавляючи темпу, за місяць, Оттава профінансувала ще одну позицію – зенітні ракети для IRIS-T. Так, це знову була не її власна зброя, а німецька. Але Канада не питає: «Чиє це?» Вона запитує: «Що потрібно Україні, і як ми можемо це зробити швидше?»

До слова, в дисплеях NASAMS – канадська система TerraLens. Це вона дає комплексу змогу бачити, думати і влучати швидше.

ДРОНОВИЙ РІЙ ІЗ МАШИННИМ ЗОРОМ

На початку 2024 року уряд Канади оголосив про передачу Україні понад 800 безпілотників SkyRanger R70 – повноцінних повітряних «розвідників» від канадського виробника Teledyne FLIR.

Профільна спеціалізація цієї компанії – тепловізійні системи, тому у створеному нею дроні головним є начинка, зокрема камера StormCaster-T із потужним високоякісним тепловізором. Саме вона забезпечує здатність безпілотника виконувати завдання цілодобової розвідки, а інтегрована в «мізки» дрона технологія машинного зору, дає змогу не лише супроводжувати ціль, а й автоматично визначати її точні координати та швидкість.

Безпілотник-розвідник SkyRanger R70. Фото Teledyne FLIR

Окрім цього, повітряний рейнджер має не лише гострий зір, а й чудовий слух. Розвідник може перехоплювати сигнали на відстані до 5 кілометрів, виявляти розташування телефонів і навіть ідентифікувати людей (до 10 цілей одночасно).

Іще одна величезна перевага SkyRanger R70 – здатність працювати в автономному режимі, без зв'язку з оператором, та орієнтуватися на місцевості без сигналів супутникової навігації, що вкрай важливо в умовах активного застосування ворогом засобів РЕБ.

Завдяки технічним характеристикам ці БпЛА вважають одними з найдосконаліших у світі в своєму класі. За них Канада виклала понад 95 мільйонів доларів, але, тут як і з NASAMS, справа не лише в сумі, а й у підході: передавати не абищо, а найкраще з можливого і наявного.

ІНВЕСТИЦІЯ У ВІЛЬНЕ НЕБО

Канада не має F-16 у складі власних ВПС. Але це не завадило їй стати одним із найважливіших донорів Коаліції військово-повітряних сил.

Відтоді, як була сформована міжнародна спільнота, яка зобов’язалася надати Україні винищувачі й підготувати пілотів, Канада взялася за те, чим реально можна було допомогти у такому випадку, і оплатила: навчальні симулятори для пілотів, запасні частини до літаків, інфраструктуру для обслуговування бойових бортів та розгортання ІТ‑систем підтримки.

Так само негучно, особливо не афішуючи, Оттава взяла на себе непоказну, але ключову місію – керівництво елементом підготовки пілотів-винищувачів (FLIT).

У січні 2024 року уряд країни найняв компанію Top Aces для навчання українських льотчиків. І оскільки ця приватна структура має власні F-16, цивільних інструкторів і допоміжний персонал, у найкоротший термін, вже в лютому минулого року, розпочалася інтенсивна льотна підготовка наших пілотів.

Місяць тому новий міністр національної оборони Канади Девід Дж. Макгінті на засіданні Контактної групи з питань оборони України і зустрічі міністрів оборони НАТО в Брюсселі оголосив про новий пакет канадської військової допомоги для України.

Серед іншого йшлося про 389 мільйонів доларів США, які упродовж п’яти років будуть спрямовуватися на навчання пілотів F-16, постачання критично важливого обладнання для аеродромів, іншу підтримку українських авіабаз і парку літаків.

А це вже не просто допомога. Це інвестиція в безпеку, в людей, які стають щитом і мечем нового неба України, а відтак, повітряного простору вільного світу.

НЕ ЛИШЕ ПРО БРОНЮ

За ці роки на український фронт із далекої Канади були відправлені не тільки гармати, кулемети і дрони. Бронетехніка теж була в номенклатурі постачань.

17 березня 2023 року. C-17 Globemaster Королівських ВПС Канади доставляє до Польщі основний бойовий танк Leopard 2A4 для подальшої передачі ЗСУ. Фото Збройних сил Канади.

Танки «Леопард» 2А4, бронетранспортери ACSV, Coyote, Bison, M113 – нові, модернізовані, і навіть ті, що зняті з озброєння, але пройшли капремонт перед передачею, постачали все, що сходило з канадських конвеєрів або зберігалося в арсеналах і базах. Разом із технікою надавали ремонтні пакети, запчастини, інструкції й навчання. Це був не просто метал. Це був сервіс. Це було з думкою про людей, які захищатимуть життя і свободу.

І ще, що важливо й помітно зараз: у кожному пакеті допомоги стає все менше подарунків і все більше контрактів для виробництва. Канада не просто ділиться – вона інвестує, підтягує «оборонку», створює робочі місця, в себе і вже потроху в нас.

Навесні 2022 року в Силах оборони з'явилися перші вісім Roshel Senator – великі, грізні бронемашини з канадським акцентом. Так, спочатку їх було небагато. Але з часом у звітах про передачу озброєння в Україну вже йшлося про десятки, а потім і сотні таких машин. Наприкінці травня поточного року стало відомо про експлуатацію понад 1800 бронеавтомобілів Senator в Україні, які надійшли з початку російського повномасштабного вторгнення. Ці броньовики давно стали впізнаваним символом канадської підтримки на українських дорогах війни.

Бронеавтомобіль Roshel Senator й українські прикордонники. Фото ДПС України.

І ось на початку літа 2025 року з’явилася новина: виробництво бронеавтомобілів Roshel розгорнуте на території України. Про це розповів генеральний директор компанії-виробника Ромаш Шимонов на конференції «Захист майбутнього України: безпекові гарантії та розмінування для відновлення й відбудови».

Якщо згадати, що все починалося з бронежилетів і стареньких кулеметів, то відкриття в Україні заводу бронемашин Roshel, тих самих Senator, які стали легендою на передовій, – це вже не лише про броню. Це – про впевненість і довіру. Про те, що Канада бачить не лише війну, а й наше переможне майбутнє. І хоче бути його частиною.

ГРОШІ, ПРИНЦИПИ І ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

17 червня 2025-го прем’єр-міністр Канади Марк Карні заявив: «Ми надаємо Україні більше – 2 мільярди канадських доларів військової допомоги».

Що ж, це вже не «черговий транш». Це – найбільший в історії Канади разовий пакет військової підтримки, яку країна надавала будь-кому: на дрони, ракети, гелікоптери, боєприпаси. На те, щоб українці вистояли й вижили.

Частина цих коштів спрямується на українське оборонне виробництво. А ще з обіцяного – 2 мільярди кредиту, відсотки за яким покриватимуться прибутками від заморожених російських активів. Принципово, красиво, стратегічно, а ще – чесно, як і належить союзнику, з яким укладено безпекову угоду.

Якщо підсумовувати, то хотілося б, без пафосу. Бо пафос не воює. Воюють люди. Але цифри все одно вражають: за три з гаком роки – понад 4,5 мільярда доларів на зброю, бронетехніку, ППО, навчання, боєприпаси, дрони, транспорт, екіпірування, F-16, IRIS-T, NASAMS. Операція UNIFIER, яка розпочалася ще у 2015-му і теж не зникла у вибухах, а трансформувалася, переїхала, адаптувалася. І, попри війну, понад 44 тисячі українських військових за кордоном пройшли вишкіл за канадською системою: молодших офіцерів, піхотинців, саперів, артилеристів, танкістів, пілотів…

8 березня 2025 року. Завершення вишколу в польовому таборі операції UNIFIER. Фото Збройних сил Канади

«Ми не покинемо Україну. Ми продовжимо підтримувати вас стільки, скільки буде потрібно», – неодноразово наголошував колишній прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

За цими словами – не лише протокольні рукостискання. За ними – бронетранспортери, що пройшли крізь багнюку Донеччини, артилерія, що гриміла в запорізьких степах, дрони, які бачили пересування ворога під Куп’янськом, технології, що нищать «шахеди» в небі над Києвом.

Канада – наш стратегічний партнер. Негаласливий, не завжди перший на фото. Але завжди той, хто зробить, хто знайде обхідний шлях, щоб обов’язково допомогти, хто не питає дозволу, коли йдеться про український захист, життя і людяність.

Зрештою, Globemaster, який колись, у іншому житті, вивантажив у Львові біноклі й перископи, був лише початком. Бо справжні історії не починаються з фанфар. Вони починаються з відповідальності.

І не закінчуються, допоки не здобута Перемога.

Іван Ступак, Київ

Фото з відкритих джерел: Генштаб ЗСУ, ДПС України, ЗС Канади,Teledyne FLIR 

Гуманітарна допомога Канада Зброя Війна Боєприпаси

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *