У 2023 році холдинг охоронних підприємств SHERIFF приєднався до конкурентних торгів на Prozorro щодо надання послуг охорони для Державного підприємства, що вперше виставило закупівлю таких послуг. 23 жовтня 2023 року компанія холдингу, Приватне підприємство “ШЕРИФ-ЗАХИСТ”, здобуло перемогу на тендерних торгах.
Інформація про те, з ким співпрацювало Державне підприємство до початку використання Prozorro, була доступною не всім. Проте, є копія договору, підписаного на початку 2023 року, між Регіональним представництвом ДП та ТОВ “ВЕНБЕСТ-Охорона”. І цей контракт є лише одним із численних по всій Україні.
Та сама “ВЕНБЕСТ-Охорона”, засновником якої є Георгій Тупчій, вже півроку проводить агресивну кампанію проти SHERIFF, спрямовану на витіснення їх з ринку охоронних послуг. Це спрямоване на усунення конкурента з метою формування штучної монополії у вузькому колі охоронних компаній.
Згідно з даними державного реєстру, засновниками “ВЕНБЕСТ-Охорона” є компанія ВЕНБЕСТ СЕКЬЮРІТІ ЛІМІТЕД з кіпрською пропискою та ТОВ, яку також заснували кіпріоти. У 2015 році Тупчій повідомляв, що ВЕНБЕСТ СЕКЬЮРІТІ – це їхнє підприємство, яке просто переоформилося на Кіпрі, щоб отримати інвестиції. Проте ця практика є спірною. Директором кіпрської фірми вказана JF NOMINEE SERVICES LIMITED, секретарем – JF SECRETARIAL SERVICES LIMITED. У керівництві фігурують Нектарія Ставрініду і Йосип Франгос, які також пов’язані з іншими кіпрськими компаніями, засновниками яких є Валерій Писаренко.
Друзі та колеги Георгія Тупчія з фірми “Явір-2000” також долучилися до неконкурентних дій щодо SHERIFF. Згідно з журналістським розслідуванням програми “Схеми”, “Явір-2000” досі використовує та продає обладнання фірми Hikvision, яке працює на російському програмному забезпеченні TRASSIR. У 2017 році ця фірма виграла тендер на встановлення, налаштування і обслуговування камер у місті Полтава.
Полтавська міська рада планує замінити потенційно небезпечне обладнання. Однак наразі, на третій рік повномасштабної війни, за полтавчанами спостерігають за допомогою російсько-китайської техніки.
Хронологія подій розгорталася наступним чином:
28 лютого 2024 року на ресурсі з категорії “жовта преса” з’явилася замовна стаття, в якій стверджувалося про наявність порушень з боку компанії SHERIFF у наданні послуг охорони за виграним тендером Державному підприємству. Це “розслідування”, яке використовувалося у статті, проводило Громадська організація “Національна Когорта”, зареєстрована у тій же квартирі, що й громадянин України Владико Сергій Вікторович. Він є підприємцем та власником кількох фірм у Хмельницькій області, зокрема ТОВ “Служба безпеки бізнесу” і “Приватне бюро розслідувань”. Раніше він працював заступником начальника відділу ГУНП України в Хмельницькій області, звільнившись у 2018 році. Цікаво, що ще одна охоронна компанія з’явилась в цій історії.
Слідом за цим, копіюючи майже повністю текст статті, народний депутат України Микола Галушко направляє десятки депутатських запитів до правоохоронних органів у різних областях України.
29 лютого 2024 року Бюро економічної безпеки України відкриває кримінальне провадження (№42024260000000034) на Приватне підприємство “ШЕРИФ-ЗАХИСТ” на підставі матеріалів статті та депутатських запитів від Миколи Галушка. Це викликає певні сумніви щодо обґрунтованості та швидкості реакції правоохоронних органів, особливо враховуючи зв’язок депутата з комітетом з правоохоронної діяльності.
Після цього стартує “рекламна кампанія” (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10) по просуванню статті з “розслідуванням” в мережі Інтернет і публікації на замовних ресурсах Facebook, а також з’являються боти-коментатори, які активно коментують ці публікації.
5 березня 2024 року з’являється ще одна стаття, в якій обговорюється в негативному ключі засновник холдингу Дмитро Стрижов та члени його родини. Після широкого просування цієї статті в мережі, ресурс, на якому вона була опублікована, видаляє її разом зі спростуванням інформації.
10 квітня 2024 року Бюро економічної безпеки проводить обшуки у Чернівцях. Кримінальні справи відкриті за тим самим питанням також у Теруправлінні Державного бюро розслідувань у м. Хмельницькому, Територіальному управлінні Бюро економічної безпеки України у м. Києві, Печерському управлінні поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві.
11 квітня 2024 року з правоохоронних органів надійшла інформація, що організатором замовлення на перевірку виконання тендерних зобов’язань може бути особа на прізвище Тупчій.
Зазначена активність та широке географічне покриття викликають підозру щодо можливого розосередження справ для перенавантаження правоохоронних органів та умисного затягування початку розслідування. Це може бути звичайною схемою, спрямованою на усунення конкурента з ринку та створення штучної монополії. Розпочинається вона зі створення прецеденту з розголосом у ЗМІ, що сприяє підняттю сумнівів у зв’язку з діяльністю конкурента. Після цього ініціюється відкриття кримінальних справ у різних областях, що призводить до запровадження справ одного приводу. Це створює штучну затримку у розгляді справи та дозволяє продовжувати підігрівати загальний інтерес до інформації про компанію, яка стала об’єктом атаки.
В даному випадку, 10 квітня представники конкурентів активно розсилали довідки та інформували клієнтів SHERIFF про наявність кримінальних справ, радячи їм утриматися від співпраці з цією компанією. Це свідчить про те, що ця схема використовується з метою усунення конкурента та утворення штучної монополії.
Незважаючи на це, SHERIFF стверджує про свою готовність надати будь-яку інформацію, що може зацікавити ЗМІ, в рамках слідства. Компанія вважає, що вся інформація про їхню діяльність є беззаперечними доказами їхньої непричетності до інкримінованих справ, і впевнена у своїй позиції.