Військові Нігера, які усунули президента Мохамеда Базума й оголосили себе владою країни, затримали 130 активістів керівної Партії за демократію і соціалізм (PNDS), а також п’ятьох міністрів законного уряду. Про це 31 липня поінформувала ВВС.
Серед затриманих представників PNDS – глава Національного виконавчого комітету партії Фурмакоє Гадо.
У заяві партії, яку цитує AFP, указано, що серед затриманих хунтою членів уряду – міністр нафти Махамане Сані Махамаду і міністр гірничовидобувної промисловості Усейні Хадізату.
TRT Afrika пише, що військові, які раніше захопили владу в Нігері, заарештували міністра внутрішніх справ Хаму Амаду Сулея, міністра транспорту Умару Малама Алму, міністра професійної освіти Кассума Моктара, а також депутата й колишнього міністра оборони Каллу Мутарі.
31 липня з’явилося перше після військового перевороту в Нігері фото законного президента країни Базуми. Його розмістив у Twitter т.в.о. президента Чаду Махамат Ідріс Дебі.
“У [столиці Нігеру] Ніамеї я провів ґрунтовні бесіди з керівниками Національної ради з охорони вітчизни (CNSP), зокрема зі [самопроголошеним керівником країни] генералом Абдурахаманом Чиані, із президентом Мохамедом Базумом, а також із колишнім президентом Махамадом Іссуфом у межах братерського підходу, спрямованого на пошуки можливостей знайти мирне розв’язання кризи, яка розхитує цю сусідню країну”, – написав він.
Базум – праворуч. Фото: Mahamat Idriss Deby Itno / Twitter
Контекст:
У Нігері 26 липня відбулася спроба державного перевороту, де співробітники президентської гвардії затримали Базума. Невдоволені члени елітної президентської гвардії перекрили доступ у резиденцію й офіси президента в столиці Ніамеї, а після зриву переговорів “відмовилися звільнити президента”.
27 липня військові в ефірі національного телебачення Нігеру оголосили про державний переворот.
Учасники акцій на підтримку хунти тримали, зокрема, російські прапори.
Із моменту здобуття незалежності колишньою французькою колонією у 1960 році це вже п’ятий держпереворот у країні. Перший був у квітні 1974 року проти президента Діорі Хамані, а останній – у лютому 2010 року, коли повалили президента Махамаду Танджа. Також були численні спроби путчів.
Базум перебуває при владі із квітня 2021 року, він став главою держави унаслідок виборів за два тури. За кілька днів до інавгурації Базума було здійснено чергову спробу державного перевороту.
Юрій ЗІНЕНКО
редактор, журналіст
Джерело: gordonua.com