“Ми готові захищати кожен дюйм території союзників”. У Брюсселі відбулося засідання ради НАТО – Україна щодо ситуації із “зерновим коридором”

Рада НАТО – Україна провела 26 липня засідання для розгляду серйозної ситуації з безпекою в Чорноморському регіоні після виходу Росії із “зернової угоди”. Про це повідомляють на сайті НАТО.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг скликав зустріч на прохання президента України Володимира Зеленського про кризові консультації. Раду очолив заступник генерального секретаря Мірча Джоане.

Союзники й Україна рішуче засудили рішення Росії вийти з угоди щодо чорноморського зерна і її навмисні спроби зупинити сільськогосподарський експорт України, від якого залежать сотні мільйонів людей у всьому світі, йдеться в повідомленні. Вони також засудили нещодавні ракетні удари Росії по Одесі, Миколаєву й інших портових містах, зокрема удар Москви безпілотником по українському зерносховищу в порту придунайському місті Рені близько до румунського кордону.

Джоане зазначив, що Росія й далі виявляє повну неповагу до міжнародного права й людей у всьому світі, які залежать від українського зерна.

“Росія загрожує цивільним суднам, тероризує мирні міста і знищує частини світової культурної спадщини своїми жорстокими ударами. НАТО єдиний. Ми солідарні з нашими чорноморськими союзниками, ми й далі захищатимемо одне одного і підтримуватимемо Україну стільки, скільки потрібно”, – сказав він.

Генеральний секретар Єнс Столтенберг заявив, що Росія повністю відповідальна за свої небезпечні й ескалаційні дії в Чорноморському регіоні. За його словами, країна-агресор має припинити перетворювати голод на зброю й загрожувати найуразливішим людям світу продовольчою нестабільністю. Також він зазначив, що дії Росії також створюють суттєві ризики для стабільності Чорноморського регіону, що має стратегічне значення для НАТО.

“Ми, як і раніше, готові захищати кожен дюйм території союзників від будь-якої агресії”, – наголосив Столтенберг.

У повідомленні наголошують, що НАТО й союзники посилюють спостереження й розвідку в регіоні Чорного моря, зокрема за допомогою морських патрульних літаків і безпілотників. З минулого року у відповідь на агресивну війну Росії проти України НАТО значно збільшила свою присутність у регіоні, зокрема з двома новими багатонаціональними бойовими групами у Болгарії й Румунії, нагадали в Альянсі.

Це було перше засідання Ради Україн – НАТО після заснування цього формату на Вільнюському саміті в липні. До послів країн НАТО й запрошеної Швеції у форматі відеоконференції приєдналися віцепрем’єр-міністр – міністр у справах громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков і заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу Збройних сил бригадний генерал Олексій Громов.

Столтенберг прокоментував засідання на Twitter.

“Важливе засідання Ради НАТО – Україна. Ми засуджуємо вихід Росії із “зернової угоди”, її цинічне перетворення голоду на зброю і її небезпечні дії в Чорному морі. Союзники й далі підтримуватимуть Україну й посилюватимуть пильність у регіоні”, – написав він.

Important meeting of the #NATO – #Ukraine Council. We condenn Russia’s withdrawal from the grain deal, its cynical weaponisation of hunger, and its dangerous actions in the Black Sea. #NATO is united — Allies continue to step up for Ukraine, and increase vigilance in the region.

– Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) July 26, 2023

Контекст:

Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

22 липня 2022 року в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів – Одеса, Чорноморськ і Південний. Україна підписала документ із Туреччиною й ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Угода набула чинності 1 серпня. “Зернову угоду” кілька разів продовжували, востаннє – до 18 липня 2023 року.

17 липня у Кремлі заявили, що “фактично чорноморські домовленості припинили свою дію”, але РФ готова повернутися до “зернової угоди”, якщо буде виконано домовленості, які стосуються інтересів Росії. У представництві РФ при ООН поінформували, що рішення Росії про вихід із “зернової угоди” остаточне.

Президент Туреччини Реджеп Ердоган 17 липня висловив думку, що президент країни-агресора РФ Володимир Путін хотів би продовження роботи “зернової угоди”. Він зазначив, що обговорить питання продовження ініціативи на зустрічі з Путіним.

Генсек ООН Антоніу Гутерріш заявив 17 липня, що надіслав Путіну листа з новою пропозицією, щоб продовжити дію Чорноморської зернової ініціативи.

Президент України Володимир Зеленський 17 липня повідомив, що надіслав Гутеррішу й Ердогану листи із пропозицією продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.

У Кремлі у відповідь пригрозили “певними ризиками” в разі продовження “зернової угоди” без РФ. Росія оголосила всі кораблі, які прямують до українських портів, законними військовими цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, котрі прямують до російських портів) і чотири дні поспіль обстрілює інфраструктуру півдня України, яка забезпечує роботу “зернового коридору”.

Марія НІКОЛАЄНКО
журналістка

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *