У НАТО є держави, які бояться, що у разі вступу України в Альянс їх може бути залучено до війни з країною-агресором РФ. Про це в опублікованому 7 липня інтерв’ю LB.ua заявив польський дипломат, ексміністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович.
“Ви розглядаєте членство в НАТО як інструмент, що надає гарантії безпеки. Певною мірою так воно і є. Однак чому деякі західні країни трохи бояться і відкладають це рішення? Існує думка, що членство в НАТО не заспокоїть Росію, що це викличе ще більшу агресію і Росія стане ще більш непередбачуваною, якщо говорити про використання ядерної зброї”, – зазначив Чапутович.
Він наголосив, що Польща та інші країни Східної Європи підтримують надання Україні членства в НАТО, оскільки це дасть змогу стабілізувати ситуацію.
“Не всі країни дотримуються такої позиції. Дехто, особливо Сполучені Штати, не хоче робити такий крок: вони бояться, що Росія піде на ескалацію. Є й ті західні країни, які вважають, що Росія, попри економічне ослаблення, досі у військовому плані становить значну загрозу. Вони бояться того, що можуть бути втягнуті у війну, і хочуть уникнути прямої участі в ній. Вони просто не хочуть, щоб їхні громадяни втрачали життя, борючись за збереження міжнародного ладу на території України”, – пояснив Чапутович.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ до Альянсу зафіксовано у Конституції України.
У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Генсек Альянсу Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога й у цьому Україні допомагають члени Альянсу.
1 червня 2023 року на полях саміту Європейської політичної спільноти в Молдові Зеленський наголосив на необхідності визначення країнами – членами Альянсу чіткого алгоритму руху України до вступу в НАТО. “Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства та щодо безпеки нашої країни на період до вступу в Альянс – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним”, – сказав президент.
Декларації, в яких підтримують майбутній вступ України в НАТО, станом на 8 липня підписали 23 країни з 31, що входять до блоку.
Олександр ПРИСЯЖНИЙ
журналіст, редактор
Джерело: gordonua.com