Шарія повідомили про підозру в допомозі ФСБ РФ робити постановні відео з допитів українських полонених

Проросійський блогер і пропагандист Анатолій Шарій отримав нову підозру в держзраді. У СБУ вважають, що він брав участь у підготовці й розповсюдженні постановних відеороликів, де росіяни допитують українських полонених. Про це йдеться в релізі СБУ від 6 липня.

За даними СБУ, Шарій особисто підказував ФСБ РФ як правильно знімати допит і які запитання ставити військовополоненим. А вже після зйомок монтував відео, вирізаючи з нього “невигідні” моменти для РФ. Змонтовані сюжети РФ потім використала для дискредитації військово-політичного керівництва України.

Слідство також з’ясувало, що Шарія залучив до негласної співпраці кадровий співробітник 5-ї служби ФСБ Косенко М.Ю. Комунікувати з російськими спецслужбами блогеру допомагав спільник у тимчасово окупованому Севастополі – ексглава Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Антон Шевцов, який на початку цього року вже отримав підозру у держзраді.

СБУ задокументувала, що саме від нього Шарій отримав відео з допитів двох полонених військових ЗСУ. Після монтажу файлів їх узгодили з представником спецслужби РФ. Потім Шарій “доповнив” сюжет власними коментарями, виклав на своїх інтернет-платформах і прозвітував своїм кураторам, надіславши посилання на публікації.

“Однак сам Шарій у розмовах зі спільником визнає, що, незважаючи на монтаж, приховати поганий стан полонених не вдавалося. А родичі українських захисників, які відгукувалися на опубліковані у соцмережах відео, просили не знімати і не мучити їхніх рідних”, – ідеться в повідомленні спецслужби.

Слідчі Служби безпеки повідомили Шарія про підозру за ч. 2 ст. 28 і ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану, за попередньою змовою групою осіб).

СБУ також опублікувала перехоплені розмови пропагандиста. На них людина, з голосом Шарія, говорить, щоб на записах полонені подякували йому за допомогу в публікації відео.

ВІДЕО Відео: Служба безпеки України / YouTube

Сам Шарій визнає, що справді спілкувався з українськими військовими, які перебували в російському полоні, і монтував відео з ними.

Однак пропагандист стверджує, що співпрацював не з ФСБ, а з людиною “не засудженою українським судом, яка раніше обіймала посаду в українському МВС і сьогодні перебуває в РФ”. За словами Шарія, він просив полонених, “щоб вони не виголошували пропагандистські промови, а просто передавали привіти рідним”.

Контекст:

У 2012 році Шарій покинув Україну, переховуючись від кримінального переслідування через стрілянину в одному з ресторанів McDonald’s у Києві. Того ж року отримав політичний притулок у Литві, але 2021 року Литва цього статусу його позбавила.

З 2014 року Шарій веде відеоблог, де критикує події в Україні після Євромайдану та українську владу (зараз на території України його YouTube-канал заблоковано).

У лютому 2021 року Служба безпеки України повідомила Шарія про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України – ч. 1 ст. 111 (державна зрада) і ч. 1 ст. 161 (порушення рівноправності громадян залежно від їхньої національної приналежності). За матеріалами цього провадження ініційовано питання щодо екстрадиції Шарія з Іспанії в Україну. На думку слідчих СБУ, він вів протиправну діяльність в інформаційній сфері на шкоду національній безпеці України. Є підстави вважати, що Шарій діяв на замовлення російських структур, вважають у спецслужбі.

Після початку кримінального провадження Шарія викликали на допит, а після того, як він не з’явився, оголосили в розшук.

4 травня 2022 року Шарія затримали в Іспанії. За інформацією El País, останні роки блогер жив в іспанському муніципалітеті Рода-де-Бера. Іспанські ЗМІ повідомили, що місцевий суд відпустив його під підписку про невиїзд і чекає на запит України про екстрадицію. В Офісі генпрокурора заявили, що займаються цим питанням, але попередили, що “процес екстрадиції – дуже тривалий завжди”.

Проти Шарія в Україні ввели санкції, а діяльність його партії заборонили.

Ольга БЕРЕЗЮК
журналістка

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *