Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг 4 липня провів телефонну розмову з президентом України Володимиром Зеленським. Про це генсек Альянсу поінформував у Twitter.
“Дуже добра розмова з президентом України Зеленським про останні події в Україні й нашу підготовку до саміту НАТО, – написав Столтенберг. – У Вільнюсі союзники ухвалять рішення щодо посилення підтримки на довгострокову перспективу, зміцнення наших політичних зв’язків і зближення України з НАТО”.
Великий хороший conversation з President @ZelenskyyUa на останніх розвитку в #Ukraine, і наші процедури для #NATOSummit. У Vilnius, Allies буде приймати рішення до сприяння підтримувати тривалий кінець, upgrade наших політичних дій, і bring Ukraine closer to #NATO.
– Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) July 4, 2023
Раніше, 29 червня, Столтенберг провів розмову із главою МЗС України Дмитром Кулебою. Український міністр подякував генсеку Альянсу за його зусилля “зробити саміт НАТО у Вільнюсі успішним”. Того самого дня Столтенберг зазначив, що членство України в НАТО обговорять після саміту у Вільнюсі 11–12 липня.
Напередодні 28 червня “сюрприз” для України на саміті НАТО в Литві анонсувала прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас.
В ОПУ заявляли, що Зеленський не поїде на саміт НАТО, якщо у Вільнюсі не буде результату для України.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ до Альянсу зафіксовано в Конституції України.
У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україні надали статус партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України – президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів щодо членства України в НАТО має стати її перемога й у цьому Україні допомагають члени Альянсу.
1 червня 2023 року на полях саміту Європейської політичної спільноти в Молдові Зеленський наголосив на необхідності визначення країнами – членами Альянсу чіткого алгоритму руху України до вступу в НАТО. “Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства та щодо безпеки нашої країни на період до вступу в Альянс – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним”, – сказав президент.
В Офісі президента України заявили 10 червня, що майбутній вступ України в НАТО підтримало вже 20 членів Альянсу. 21-ою стала Іспанія, повідомив Зеленський 1 липня.
Джерело: gordonua.com