Чи є майбутнє у «Вагнера» в Білорусі?
Фото: REUTERS/Stringer
Згідно з домовленостями Лукашенка та Путіна, частину найманцем ПВК «Вагнер» після невдалого путчу буде розміщено в Білорусі. Але такий крок не може залишитися без наслідків, враховуючи неспокійний характер самих найманців, які за своєю суттю є псами війни і не можуть довго перебувати без справи. KP.UA спробувала розібратися, куди і на кого надалі може попрямувати їхня деструктивна енергія, навіщо вони потрібні Лукашенку і що взагалі їх може очікувати у Білорусі.
«Вагнерівці» тренуватимуть білоруську армію
Сам білоруський диктатор уже заявив, що знайшов застосування «вагнерівцям» у своїй країні. Олександр Лукашенко розраховує, що командири з ПВК “Вагнер” поділяться досвідом та допоможуть збройним силам РБ покращити свої навички.
“Зараз багато розмов та балачки: “Вагнер, Вагнер, Вагнер”. Люди не розуміють, що і ми прагматично до цього підходимо. Якщо їхні командири приїдуть до нас, вони допоможуть нам своїм досвідом (ведення війни. – Ред.). На передовій вони були штурмовими загонами, розкажуть нам, що зараз важливо, ось мені Путін востаннє сказав: контрбатарейна боротьба, без цього неможливо, безпілотники, вони через це пройшли. озброєння, і як наступати, як оборонятися. Це безцінно. Оце нам від «вагнерівців» треба взяти», – заявив білоруський диктатор на зустрічі зі своїм міністром оборони Віктором Хреніним.
Експерти називають ще один варіант майбутнього вагнерівців. Наприклад, вони можуть стати преторіанською (особистою) гвардією самого Лукашенка, котрий не дуже довіряє своїм військовим.
Лукашенко підтвердив, що Пригожин їде до Білорусі. Скрін: ТГ-канал Белта
Чи зможуть ужитися Лукашенко та Пригожин
При цьому Лукашенко сказав, що не боїться розміщувати тисячі професійних бойовиків. «Боятися їх нічого. Ми ж вухо гостро тримаємо”, – заявив він, мабуть, сподіваючись на те, що у разі небезпеки від “вагнерівців” для себе може їх видати Росії.
Наскільки міцним може бути “союз” Олександра Лукашенка та Євгена Пригожина? Тим більше, якщо згадати про інцидент літа 2020 року, коли спецслужби Білорусі “поклали обличчям униз” три десятки «вагнерівців».
«Лукашенко – не та людина, яка прийматиме у себе воєнізовану структуру без того, що вона буде йому підзвітна», – припускає Голос Америки. Лукашенко також може використовувати «вагнерівців», які перебувають у Білорусі, для того, щоб дестабілізувати обстановку не тільки в Україні, а й у сусідніх країнах Євросоюзу.
Що ж до самого Пригожина, то багато експертів вважають, що йому буде дуже важко вжитися на одному полі з Лукашенком. «Пригожин – дуже харизматична людина, вона активно виступала останні місяці і вже завоювала собі чималу аудиторію. Лукашенко довго не терпітиме поруч із собою таку людину, і це сусідство триватиме дуже недовго», – вважають журналісти «Голосу Америки».
Незалежний білоруський журналіст Міхал Янчук розповів «Голосу Америки», що ПВК «Вагнер» навряд чи діятиме на території Республіки Білорусь на власний розсуд. «Принаймні це поки що не на користь ні лукашенківської системи, ні за великим рахунком самого Лукашенка», – вважає Янчук.
– Є дуже великі сумніви, що «вагнерівці» взагалі переїдуть до Білорусі. Хоч би що говорили про Лукашенка, але він не ідіот і не дозволить пустити в країну високопрофесійних і агресивних найманців, які йому не підкоряються. А підпорядкувати він їх ніколи не зможе, бо ними командують зовсім інші люди – Пригожин та ті, хто стоять за ним у Москві. Максимум, що може бути – це кілька десятків «вагнерівців», які працюватимуть інструкторами в білоруській армії. У масове переселення найманців я не вірю, – розповів KP.UA політолог-міжнародник Тарас Загородній.
Лукашенко прийняв «Вагнер», щоб зменшити апетити Путіна
Американський інститут (ISW) війни зробив свої припущення про те, навіщо Лукашенку потрібні вагнерівці. Таким чином він намагається використати групу “ЧВК Вагнер”, щоб отримати “простір для маневру”, і прагне взяти її під свій контроль.
“Лукашенко, ймовірно, прагне використати групу “Вагнер” у Білорусі для отримання простору для маневру, щоб збалансувати кампанію Кремля з поглинання Білорусі за допомогою Союзної держави, і, ймовірно, прагне ретельно контролювати будь-які сили групи “Вагнер”, які перебувають у Білорусі” – вважають американські аналітики.
Експерти ISW також зазначають, що боротьба, що триває за владу між Путіним, Лукашенком і Пригожиним, ще не закінчилася і матиме короткострокові і довгострокові наслідки, які можуть бути корисними для України.
Крім цього, Лукашенко може спробувати використовувати “вагнерівців” у Білорусі, щоб зменшити структурну залежність своїх збройних сил від ЗС Росії, що накопичилася, у виконанні більш високих оперативних функцій. Так, Лукашенко може спробувати використати “вагнерівців”, щоб допомогти відновити втрачені можливості своєї армії, які значною мірою делегували Західному військовому округу РФ.
Скрін із закритого чату для родичів завербованих
Польща стурбувалася…
Розміщення бойовиків «Вагнера» у Білорусі викликало занепокоєння її сусідів. Так, президент Польщі заявив, що присутність ПВК “Вагнер” та її ватажка Євгена Пригожина в Білорусі – це дуже серйозне питання, яке потребує жорсткої відповіді НАТО.
“На мою думку, перебування “вагнерівців” у Білорусі вимагає певних рішень. Важко сказати, чи будуть вони ухвалені під час майбутнього Вільнюського саміту, тому що це досить складний процес, але я сподіваюся, що ми обговоримо це питання”, – сказав Дуда.
За його словами, група «Вагнер» у Білорусі та присутність там Пригожина є “дуже серйозною та тривожною проблемою”. “Ми повинні ухвалити деякі рішення, дуже сильні рішення. На мою думку, це вимагає дуже жорсткої відповіді НАТО”, – сказав Дуда.
…а Україна – не боїться
Колишній голова Генштабу Великобританії генерал Річард Даннатт не виключив можливу атаку ПВК «Вагнер» з боку Білорусі на Україну. “Той факт, що він поїхав до Білорусі, викликає певне занепокоєння”, – зазначив екс-глава Генерального штабу британської армії.
За його словами, якщо Пригожин залишив навколо себе ефективну бойову силу, він знову становить загрозу для українського флангу, найближчого до Києва, звідки почалася війна. Тому “цілком можливо”, що Росія може використати ПВК “Вагнера”, щоб спробувати знову захопити Київ.
Імовірність цієї загрози прокоментував командувач Об’єднаних сил ЗСУ генерал-лейтенант Сергій Наєв. «Ситуація в північній операційній зоні залишається стабільною та контрольованою. Наші війська продовжують нарощувати оборонні засоби. У посиленому режимі працюють усі служби – від розвідки до інженерних військ, – наголосив Наєв.
За його словами, поки що не спостерігається нарощування ні техніки, ні живої сили противника. Кордон держави цілодобово знаходиться під надійним захистом. “Якщо ж таке станеться, і ворог спробує перетнути державний кордон, для них це буде не що інше, як самогубство”, – підсумував генерал-лейтенант.
– Жодної загрози нападу «вагнерівців» з Білорусі на Україну немає. Нашу оборону біля Києва не змогли пробити елітні російські частини на початку війни. Адже їх було 40 тисяч, а не так мало, як найманців «Вагнера». Та й наш захист на півночі зараз багаторазово посилено – мінні поля, пристрелені ділянки території, ешелонована оборона. Ні, «вагнерівцям» у цьому нападі нічого не світить. Максимум, на що вони могли б бути здатні, то це бути загороджувальними загонами для білоруської армії, якби вона вступила у війну. Але цього теж ніколи не станеться, – вважає Тарас Загородній.
Українці вже постять меми на можливий напад
Скільки «вагнерівців» переїде до Білорусі
Російське видання “Верстка” повідомило, що у Білорусі почали зводити табори для розміщення бойовиків ПВК “Вагнер”, перший з яких розрахований на 8 тисяч осіб.
За даними видання, перший табір зводять у 200 км від кордону з Україною Осиповичах Могилевської області. За даними джерел видання, працівникам поставили завдання збудувати табір площею 24 тисячі квадратних метрів дуже швидко. Близьке до керівництва області джерело видання підтвердило, що влада має наказ побудувати табір для ПВК у регіоні.
Інформацію про те, що найманців відправлять до Білорусі, підтверджують виданню та родичі вагнерівців. Одна з родичок з посиланням на свого знайомого повідомила, що підрозділи ПВК “Вагнер”, що залишилися в Ростові-на-Дону, прямують до Білорусі. Ще одна співрозмовниця видання розповіла, що її чоловік, який перебував у Ростові, повідомив їй про відправку до Білорусі “швидше за все”, але більше на зв’язок не виходив.
Источник: kp.ua