На саміті НАТО, який у липні проведуть у Вільнюсі, країни – члени можуть ухвалити рішення про спрощений вступ України в Альянс. Про це з посиланням на європейських посадовців 16 червня повідомило Politico.
За інформацією видання, у НАТО зростає підтримка полегшеного шляху України до членства в Альянсі.
У Politico зазначають, що генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг приватно запропонував союзникам погодитися з тим, що Україна може приєднатися до Альянсу без виконання Плану дій щодо членства.
Напередодні видання Axios повідомило, що президент США Джо Байден також підтримав вступ України в НАТО за спрощеною процедурою після завершення війни.
Politico наголошує, що підтримка цієї ініціативи з боку США, “як найважливішого члена НАТО”, суттєво впливає на ймовірність ухвалення рішення на саміті у Вільнюсі.
“Якщо це те, чого Америка дійсно хоче – вони зазвичай домагаються цього”, – сказав посадовець із країни НАТО, який, як і сім інших офіційних осіб із держав – членів Альянсу, спілкувався з Politico за умов анонімності.
Співрозмовники видання висловили сподівання, що ініціативу спрощеного вступу України в НАТО буде схвалено, проте додали, що деякі країни з Південної Європи побоюються “роздратувати” цим країну-агресора РФ.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ в Альянс зафіксовано у Конституції України.
У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора Росії Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Генеральний секретар Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога й у цьому їй допомагають члени Альянсу.
1 червня 2023 року на полях саміту Європейської політичної спільноти в Молдові Зеленський наголосив на необхідності визначення країнами – членами Альянсу чіткого алгоритму руху України до вступу в НАТО. “Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства та щодо безпеки нашої країни на період до вступу в Альянс – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним”, – вказав президент.
В Офісі президента заявили 10 червня, що майбутній вступ України в НАТО підтримало вже 20 членів Альянсу.
2023 року Зеленський також наголошував, що Україна має отримати дієві гарантії безпеки ще до вступу в НАТО.
Олександр ПРИСЯЖНИЙ
журналіст, редактор
Джерело: gordonua.com