Міністерство оборони України 27 травня у Twitter висміяло вимоги “для досягнення миру” між Москвою і Києвом, які озвучив заступник міністра закордонних справ країни-агресора РФ Михайло Галузін.
“Ми переконані, що врегулювання можливе лише за умови припинення бойових дій ЗСУ й постачань західного озброєння. Для досягнення всеосяжного, справедливого та міцного миру Україна має повернутися до нейтрального позаблокового статусу, зафіксованого в декларації про її державний суверенітет 1990 року, відмовитися від вступу в НАТО і ЄС”, – сказав російський посадовець.
У відповідь на це в оборонному відомстві України заявили: “Що більше Росія розчарована і незадоволена своєю нездатністю досягти поставленої мети, то більш необґрунтованими стають її вимоги до України”.
“Коли Росія підпише акт про свою капітуляцію, останньою вимогою Кремля, найімовірніше, буде повісити навісний замок на вхід у Міжнародний кримінальний суд”, – зазначили в Міноборони.
Більше frustrated і dissatisfied Russia becomes with його inability до achieve його objectives, more unreasonable its demands on Ukraine become.
When Russia signs the instrument of its surrender, the last demand of the kremlin will most likely be to place a padlock on the…
— Defense of Ukraine (@DefenceU) May 27, 2023
Контекст:
Закон, який передбачає відмову України від політики “позаблоковості”, Верховна Рада ухвалила наприкінці 2014 року, після того, як РФ розпочала збройну агресію проти України. Співпрацю з Альянсом Україна активізувала того самого року на тлі окупації Росією Криму і збройного конфлікту на Донбасі. У 2019 році Верховна Рада закріпила в Конституції стратегічний курс на членство України в Євросоюзі та НАТО.
24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабну війну проти України. У квітні 2022 року сили оборони України вигнали окупантів із північних областей України, восени деокупували частину Херсонської, Миколаївської і Харківської областей. Найінтенсивніші бої останніми місяцями – на сході України.
Переговори про закінчення війни Україна і Росія вели на рівні делегацій. У лютому – березні 2022 року відбулося чотири очні раунди, також делегації зустрічалися у відеоформаті. Переговорний процес зупинили, бо з російської сторони немає конкретики, яку можна було б обговорювати, пояснювали в Офісі президента України 17 травня.
У Кремлі неодноразово вимагали капітуляції та прийняття умов РФ. Президент країни-агресора Росії Володимир Путін вимагав від України припинити вогонь і негайно сісти за стіл переговорів, водночас відкинувши, що повернення Україні її територій буде на порядку денному.
Українська влада неодноразово заявляла, що має на меті деокупацію всіх захоплених із 2014 року українських територій, зокрема Криму. Президент України Володимир Зеленський в опублікованому 11 вересня 2022 року інтерв’ю CNN сказав, що не бачить можливостей для переговорів із Путіним. 31 березня 2023 року він наголосив, що переговори з РФ можливі лише за умови виведення її військ з України.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба 26 квітня сказав, що Київ готовий лише до тих переговорів, які не призведуть до заморожування конфлікту або територіальних поступок.
Держсекретар США Ентоні Блінкен в інтерв’ю The Washington Post заявив, що російська влада не готова до серйозних переговорів. За його словами, дипломатичні переговори можуть розпочатися тоді, коли Путін ухвалить фундаментальне рішення про це.
Олександр ПРИСЯЖНИЙ
журналіст, редактор
Джерело: gordonua.com